Halde patates ve soğan bolluğu

Halde patates ve soğan bolluğuKışlık hasadı devam eden patates ve soğan bollaştı. Patates ve soğanın İstanbul’daki muhtelif bölgelerinde bulunan hallere sevkiyatları sürüyor. Her bir hale yaklaşık 10 kamyon patates geliyor. Patatesler Afyon, Sivas, Nevşehir, Niğde şeklinde şehirlerden İstanbul’a ulaştırılıyor. Soğanlar ise Adana, Antalya, Ankara ve Amasya şeklinde şehirlerden geliyor. Geçen ay tutarları 12 liraya kadar ulaşan patatesin fiyatı 7 liraya kadar geriledi. Soğan tutarları ise 6 liradan başlıyor. Yenibosna Çobançeşme’deki hal esnafı patatesin bollaşmasıyla fiyatların gerilediğini söyledi. Esnaflar, patates ve soğanın bu yıl bolca olmaya devam edeceğini söylemiş oldu.

“Sevkiyatlarımız sıkıntısız bir şekilde sürüyor”

Hal esnafı Abdullah Dalcı, bu yıl mahsullerin bol bulunduğunu söyleyerek, “Herhangi bir sorun yok. Halde patates 7-8 lira, soğan da 6-7 liradan satılıyor. Afyon, Nevşehir, Niğde gibi şehirlerden geliyor. Soğanda Amasya, Ankara şeklinde şehirlerden geliyor. Sevkiyatlarımızda herhangi bir sıkıntı yok. Halimize günde 7-8 kamyon patates geliyor. 4-5 kamyonda soğan sevkiyatı oluyor. Bu yıl patateste aşırı derecede bol, soğanda patates kadar bolca olmasa da rakamlar yüksek. Patates geçen ay 10-12 lira civarındaydı” dedi.

“Günde yaklaşık 10 kamyon patates hale geliyor”

Bir öteki hal esnafı Cihan Sivritepe, patatesin bu yıl bol ve bereketli olduğunu belirterek, “Sevkiyatlarımız sürüyor. Patates tutarları da düştü. Hale günde 10-15 kamyon gelebiliyor. Patates tutarları geçen hafta 10 liraydı şu anda 7-8 liraya kadar geriledi. Soğanda 6-7 liradan satılıyor. Fiyatların düşmesi bolluğa dayanıyor. Patateslerimiz Nevşehir, Sivas, Kayseri, Tokat şeklinde şehirlerden geliyor. Soğanda Adana ve Antalya taraflarından geliyor. Bu bolluğun devam edeceğini düşünüyorum, bu sene fazlaca verimli” ifadelerini kullandı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın