Fanatik Yahudi yerleşimciler, Ermeni Patrikhanesine saldırdıKudüs’teki Ermeni Patrikhanesi Yetkilisi Ağan Gogçyan’ın sosyal medya paylaşımına bakılırsa, iki Yahudi yerleşimcinin Eski Şehir’in Hristiyan Mahallesi’nde Ermenilerin kullandığı bir aracın yolunu engellemesiyle taraflar arasında tartışma çıkmış olduğu belirtildi.

Yahudi yerleşimcilerin, “Sizin burada bir mahalleniz yok. Burası bizim ülkemiz, buradan çıkın.” laflarını sarf etmiş olduğu aktarıldı.

Ermeni gençlerin, “Burası bizim de ülkemiz, evimiz burada, burada doğduk, gidecek başka bir yerimiz yok.” dediği, sadece Yahudi yerleşimcilerin bu kişilere göz yaşartıcı gaz sıktığı ve vaka yerinden kaçtığı kaydedildi.

Ermenilerin, polise şikayette bulunduğu, bunun üstüne iki Yahudi yerleşimcinin gözaltına alındığı, birinin sabah saatlerinde özgür bırakıldığı bilgisi paylaşıldı.

FANATİK YAHUDİ YERLEŞİMCİ GRUP, KALABALIK BİÇİMDE DÖNDÜ

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi Hristiyan Mahallesi sakini Chris Manukyan, AA muhabirine, bu olayın peşinden fanatik Yahudi bir yerleşimci grubun mahalleye geldiği, Ermeni Patrikhanesinin çatısındaki haçı ve Ermenistan bayrağını indirmeye çalıştığını söylemiş oldu.

Ermeni gençlerin buna mani olmaya çalıştığını ve gruplar arasında arbede yaşandığını aktaran Manukyan, İsrail polisinin geldiğini ve Yahudi yerleşimcilerin tarafına geçtiğini anlattı.

Manukyan, İsrail polisinin, silahlarını Ermeni gençlere doğrulttuğu, Ermenileri darbettiği ve bir Ermeniyi gözaltına almış olduğu bilgisini paylaşarak, “İsrail polisi, her vakada Yahudi yerleşimcilerin tarafını tutuyor. Bizim gençlerimizse kutsal mekanlarını korumaya çalışırken gözaltına alınıyor.” dedi.

Eski Şehir’deki Hristiyan Mahallesi’nin Yahudiler için kutsal Burak (Ağlama) Duvarı’na giden yolda yer almış olduğu için “köktencilik Yahudi yerleşimcilerin saldırılarının sıkça yaşandığını” belirten Manukyan, şunları söyledi:

“Buradaki Arap veya Hristiyanların mülkleri, kendileri, Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına maruz kalıyor. Yahudi yerleşimciler, Hristiyan din adamlarına tükürüyor, yüksek sesle kışkırtıcı çarpıcı sözler atarak provokatif eylemler yapıyor. Bu fanatik grupların sayısı artıyor ve yeni hükümetle her geçen güçleniyorlar.”

HRİSTİYANLARDAN SALDIRIYA TEPKİ

İşgal altındaki Doğu Kudüs’teki yasa dışı Yahudi yerleşim yerine düzenlenen silahlı saldırıda 7 İsraillinin yaşamını kaybetmesinin peşinden, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da yerleşimcilerin saldırılarında artış yaşandı.

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde Ermeni Mahallesi’ndeki bir restoran 26 Ocak Perşembe akşamı Yahudi yerleşimci bir grubun saldırısına uğramıştı. Sosyal medyaya, Yahudi yerleşimcilerin restorana saldırdığı, tarafların restorandaki masa ve sandalyeleri birbirine fırlattığı görüntüler yansımıştı.

Kutsal Topraklardaki Kiliseler grubu, Ermeni restoranına düzenlenen saldırıyı kınamış ve “azınlık gruplara karşı şehirde Yahudi bir kimlik dayatmaya çalışan köktencilik saldırılara” karşı koruma istek etmişti.

Açıklamada, İsrail polisinin ihbarın üstünden bir saat sonra olay yerine geldiği ve “saldırganlar hakkındaki işlem yapmadığına” dikkat çekilmişti.

Kutsal Topraklardaki Katolik Liderler Birliği, yaptığı açıklamada, “Bu eşi görülmemiş şiddet, esnaf, Hristiyan Mahallesi sakinleri ve ziyaretçilere korku saldı. Bu vaka, Hristiyan cemaatinin sembollerini ve ötesine etki eden vakalar silsilesinin sonuncusu.” ifadelerine yer verilmişti.

Kudüs Ortodoks Patrikhanesi de vaka üzerine yapmış olduğu yazılı açıklamada, “bu tür radikal grupların suça niyetli ve silahlı şekilde Kudüs’ün mahallelerinde dolaşmasına izin vermenin, suça ortak olmak ve istenmeyen şekilde suçlulara acıma etmek anlamına geldiği” aktarılmıştı.

CENİN SALDIRISI GERİLİMİ TIRMANDIRDI

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyinde bulunan Cenin Mülteci Kampı’na 26 Ocak’ta düzenlediği baskında aralarında 60 yaşlarında bir kadının da yer almış olduğu 9 Filistinli öldürülmüştü. Baskının ardından bölgede çıkan olaylarda işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Er-Ram beldesinde de 22 yaşında bir Filistinli yaşamını yitirmişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan yasa dışı bir Yahudi yerleşim biriminde 27 Ocak’ta düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi hayatını yitirmiş, 3 şahıs yaralanmıştı.

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesi civarlarındaki Silvan Mahallesi’nde de dün düzenlenen silahlı saldırıda biri ağır, 2 İsrailli yaralanmıştı. İsrail polisi saldırganın etkisiz hale getirildiğini duyurmuştu.

Bölgede yaşanmış olan can kayıplarını Filistinlilere yönelik Yahudi yerleşimci sertliği izlemişti. İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın farklı noktalarında, Yahudi yerleşimcilerin, Filistinlilerin mülklerine ve araçlarına saldırdığı oldukça sayıda vaka yaşanmıştı.

İsrail’de aşırı sağcı ve Ultra Ortodoks partilerle kurduğu koalisyonla iktidara gelen Başbakan Binyamin Netanyahu, saldırıların arkasından binlerce İsraillinin silahlandırılmasının kolaylaştırılmasına yönelik adımlar atılacağını duyurmuştu. (AA)

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın