Fabrikadaki yangın insan sağlığını tehdit ediyorNilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yayınlayan tekstil fabrikasında meydana gelen yangın kontrol altına alındı ama çok sayıda malzemenin yanmış olması nedeniyle geniş bir alana yayılan siyah duman insan sağlığı konusunda tedirginlik yaratıyor.

Atmosfere ve havaya yayılan gazların oldukca ciddi oranda olduğunu söyleyen Çevre Mühendisi Efsun Dindar, ‘Bir tekstil fabrikasından laf ediyoruz hal bu şekilde olunca yanan mamüllerin içeriğini düşünecek olursak değişik kimyasalların söz konusu bulunduğunu söylemek mümkün. Zaten yangın anında ve şu anda çıkan dumanın yoğunluğundan da durumun ne kadar ciddi bir boyutta bulunduğunu anlayabiliyoruz. Kanserojen ve toksik gazların oluşması nedeniyle bu havayı solumamamız gerekiyor’ dedi.

Hava kirliliği izleme istasyonlarından kentin hava raporunu incelemenin olası olduğunu ifade eden Dindar ‘Bu tür yangınlarda ortaya çıkan gazları hava kirliliği istasyonları ölçemiyor. Şu anda atmosfere ne kadar toksik ne kadar kanserojen ne kadar gaz yayıldı bilemiyoruz. Bu oldukca büyük bir sıkıntı o nedenle de bu havayı hem kısa hem de uzun vadede solumanın oluşturabileceği etkilere karşı önlem almak gerekiyor.

Bursa’nın yapısının da bir çanak benzer biçimde şu demek oluyor ki ova içerisinde konuşlandırılmış olması ve bununla beraber kış aylarında ortaya çıkan basıncın tesirini de düşününce bu kirlilik dağılamayacak. Yangının böyle bir zamana denk gelmiş olması aslen kirleticinin dağılmadan şehre daha fazla nüfus etmesine sebep olabiliyor’ diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın