Eski Papa 16. Benedict, Vatikan’da defnedildi

Eski Papa 16. Benedict, Vatikan’da defnedildiGeçtiğimiz cumartesi günü yaşamını yitiren ve aslolan ismi Joseph Ratzinger olan eski Papa 16. Benedict için Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’nda cenaze töreni düzenlendi. Yaklaşık 50 bin bireyin katılmış olduğu törende İtalya Başbakanı Georgia Meloni, Çekya Başbakanı Petr Fiala, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un aralarında bulunduğu üst düzey devlet yetkilileri de yer aldı. Yaklaşık 1.5 saat süren cenaze töreninin ardından 16. Benedict’in naaşı, alkışlar eşliğinde San Petrus Bazilikası’ndaki mezarlar odasına götürüldü. Eski papa, isteği üstüne sade bir cenaze töreniyle uğurlandı. 16. Benedict’in naaşının olduğu ahşap tabutun çinko bir tabuta konduğu, ondan sonra büyük bir tabuta daha konularak defnedildiği öğrenildi.

31 Aralık’ta yaşamını kaybeden eski Papa 16. Benedict’in Aziz Petrus Bazilikası’nda 72 saat boyunca sergilenen naaşını ortalama 200 bin şahıs ziyaret etmişti.

600 sene aradan sonrasında çekilme eden ilk papaydı

John Paul II’nin ölümünün ardından Nisan 2005’te papa seçilen 16. Benedict, Katolik kilisesindeki cinsi kötüye kullanma skandallarının ardından yaşlılığını gerekçe göstererek 2013’te çekilme etmişti. Benedict, 600 sene aradan sonrasında çekilme eden ilk papa olmuştu.

“Cinsel istismarı biliyordu, sessiz kalmayı tercih etti”

Almanya’da Westpfahl Spilker Wastl hukuk şirketi, 1945-2019 yılları içinde Münih Başpiskoposluğu’ndaki eşeysel suistimal iddialarına ilişik bulguları içeren bir rapor açıklamıştı. Başpiskoposluk tarafından hazırlatılan raporda, eski Papa 16. Benedict’in 1977-1982 yılları arasında Münih başpiskoposu olarak vazife yapmış olduğu dönemde ufaklıklara cinsel istismarda bulunan rahiplerden haberdar olduğu, sadece harekete geçmeyerek sessiz kalmayı tercih ettiği belirtilmişti.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın