Enerji ithalatı faturası temmuzda yüzde 95,7 arttı

Enerji ithalatı faturası temmuzda yüzde 95,7 arttıTürkiye’nin enerji ithalatı için ödediği tutar, temmuzda geçen yılın aynı ayına bakılırsa yüzde 95,7 artarak 7 milyar 746 milyon 140 bin dolara terfi etti.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafınca açılan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, temmuzda Türkiye’nin ithalatı geçen senenin aynı ayına göre yüzde 41,4 artarak 29 milyar 240 milyon dolar oldu.

Bu tutarın 7 milyar 746 milyon 140 bin dolarlık kısmını, enerji ithalatı olarak özetlenen “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar” oluşturdu.

Geçen yılın temmuz ayında bu rakam 3 milyar 958 milyon 89 bin dolar olarak kayıtlara geçmişti. Söz mevzusu dönemde, ekonomik aktivitelerdeki canlanma, sanayi üretimindeki artış ve küresel piyasalarda enerji fiyatlarının yükselmesiyle ülkede ithalat faturası da arttı.

Öte yandan, ham petrol ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına nazaran yüzde 0,4 azalarak 2 milyon 993 bin 844 tona geriledi.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın