Emekliye 7.500 lira maaş reva mı? Emekli maaşı zammına ilişkin Ataş’tan flaş açıklamalar Güncel

Emekliye 7.500 lira maaş reva mı? Emekli maaşı zammına ilişkin Ataş’tan flaş açıklamalar Güncel, başvuru sitemizde Emekliye 7.500 lira maaş reva mı? Emekli maaşı zammına ilişkin Ataş’tan flaş açıklamalar ile alakalı araştırma yaptık. 

Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, TBMM Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada, emeklilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılara dikkat çekti. Ataş, AKP iktidarının emeklilerin poblemlerinı görmezden geldiğini ve enflasyon karşısında ezildiklerini dile getirdi.

Emekli maaşı enflasyonun çok altında

Ataş, ülkemizde 14 milyonu aşkın emekli olduğunu ve bu vatandaşların büyük çoğunluğunun çok ciddi geçim sıkıntısı çektiğini dile getirdi. “Bakın, 6 milyon vatandaşımız en düşük emekli maaşı olan 7.500 lirayla bugün geçinmeye çalışıyor, daha doğrusu, geçinemiyor.” diyen Ataş, bugün büyük şehirlerde hemen hemen bir ev kirası parasına geçinmeye çalışan milyonlar olduğunu vurguladı.

Ataş, AKP iktidarının emeklilerin refah düzeysini cumhuriyet tarihinin en dip düzeysine düşürdüğünü ve milletle dalga geçer gibi “Kimseyi enflasyon altında ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz.” dediğini açıkladı. 

“Günaydın, hiçbir bilimsel temeli olmayan ekonomi politikalarıyla yarattığınız enflasyon canavarı emekliyi çoktan yedi, bitirdi bile.” diye konuştu.

Ataş, 7.500 lira maaş alan bir emeklinin bir önceki yıla göre 14 kilo daha az kırmızı et, 24 kilo daha az tavuk eti, 42 kilo daha az pirinç, 41 kilo daha az fasulye, 18 kilo daha az nohut alabildiğini dile getirdi. Ataş, bunun bunun yanında AKP’nin iktidara geldiği 2000’li senelerın başında bir memur emeklisinin emekli ikramiyesiyle hemen hemen bir ev fiyatının yüzde 70’ini ödeyebilirken bugün aldığı ikramiyeyle fakat yüzde 12’sini ödeyebildiğini kaydetti.

Emekliler seçim malzemesi yapılmamalı

Ataş, AKP iktidarının emeklilere zam yapmadığını, memura verilen seyyanen zammı emekliye vermediğini, enflasyonu 3 haneli sayılara çıkardığını ve emekliyi ucuzluk kuyruklarına mahkûm ettiğini dile getirdi.

“Artık öyle bir noktaya geldik ki emekli, torunlarına harçlık veremiyor, kahveye gidip dostlarına bir çay ısmarlayamıyor, sağlıklı beslenemiyor, et yiyemiyor, temel gereksinimlerini dahi karşılayamıyor; ömrünün sonlarını parklarda oturup veya ucuzluk kuyruklarında sıra bekleyerek geçiriyor. Bunun için mi bir ömür çalıştı bu insanlar? 7.500 lira için mi ömür tüketip senelerca düzenli prim ödediler?” diye sordu.

Ataş, İYİ Parti olarak en düşük emekli maaşının asgari ücrete endekslenmesini teklif ettiklerini, ikramiyelerin artırılmasını istediklerini, emeklilerin problemlerinin araştırılmasını ve refah düzeylerinin artırılmasını önerdiklerini, emekliler içindeki adaletsizliğin giderilmesini ve çok prim yatıranın çok maaş almasını istediklerini fakat bunların hepsinin geri çevirildiğini anlattı.

Ataş, son kez AKP iktidarına seslenerek, “Artık vatandaşın yararına her şeyi reddetmekten vazgeçin, emeklilerin poblemlerina hassaslık gösterip yılbaşını yahut seçimleri beklemeden maaşlarını yükseltmek için gerekli adımı atalım diyorum.” dedi.

Yorum yapın