Ekonominin düzelmesi için dolar fiyatı artmalı! Ünlü ekonomistten şok açıklamalar! Güncel

Ekonominin düzelmesi için dolar fiyatı artmalı! Ünlü ekonomistten şok açıklamalar! Güncel, başvuru sitemizde Ekonominin düzelmesi için dolar fiyatı artmalı! Ünlü ekonomistten şok açıklamalar! ile alakalı araştırma yaptık. 

Merkez Bankasının faiz kararını ile alakalı çarpıcı açıklamalarda bulunan Ekonomist Selçuk Geçer, ekonominin düzelebilmesi için dolar kurunun artması gerektiğine dikkat çekerek, dolar kurunun neden artması gerektiği ile alakalı açıklama yaptı..

2024 senesinde dolar kuru 42 lira mı olacak?

Merkez Bankası son faiz kararını bilgilendirmeden önce, 27,23 olan dolar/TL, rekor faiz artışı kararı ile birlikte sert bir düşüş yaşayarak 25,57’ye kadar geriledi. Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 20 baz puan gerilerken, 394 baz puana düşüş yaşadı. Merkez Bankasının faiz kararı ile birlikte dolar ve buna bağlı olarak diğer enstrümanlar da düşüş yaşadı. Ekonomist Selçuk Geçer, Merkez Bankasının faiz kararını ile alakalı açıklama yaparak, 2024 senesinde dolar kurunun 42 lira olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı.

Geçer, “Türk lirasının değer kaybetmesi gerekiyor” dedi 

750 baz puanlık artış kararının sürpriz olduğunu ifade eden Geçer, piyasalar yönünden değişen bir şey olmadığını, bu karardaki amacın dolar kurunu baskılama olduğunu vurguladı. Tek amaç bu niyetse eğer, bunun işe yaramayacağını görecekler diyen Geçer  Sektör Yetkililerinin de hiçbir zaman dolar düşecek gibi bir yaklaşımda bulunmadığını açıkladı.  Geçer, yeni ekonomi yönetiminin asıl amacı kuru baskılamak olmadığına dikkat çekerek, asıl amacın faizi kuru ve enflasyonu birbiriyle paralel bir şekille getirmek olduğunu vurguladı.

Tam olarak bu amaç ışığında da Kurun artması ve Türk lirasının değer kaybetmesi gerektiğini savunan Geçer, Türk lirasının enflasyon değerine doğru gitmesi gerektiğini dile getirdi. Bu durumda bir araya gelen enflasyonun gerçek değerinin geçmişten şimdiye kadar bir araya gelen gerçek enflasyon oranlarının hesaplanması gerektiğini ifade eden Geçer, buradaki kümülatif oranı fakat bu biçimde bulunacağını ve ona göre müdahale edileceğini dile getirdi.

Geçer, güncel ve geçmiş veriler baz alındığı zaman dolar kurunun 40-42 lira arasına olmasının aşikar olduğunu dile getiren Selçuk Geçer, TÜİK’in verilerine göre yapılan gerçek hesaplamalar ışığında doların  42 liraları bulunacağına dikkat çekti.

Haber kanalımızda yapılan her açıklama güncel bilgiler ışığında yapılan olası tahminler olup, kesinlikle yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.

Yorum yapın