Ekonomik Tufan Uyarısı! İslam Memiş’ten Dolar, Altın ve Borsa Tahminleri Güncel

Ekonomik Tufan Uyarısı! İslam Memiş’ten Dolar, Altın ve Borsa Tahminleri Güncel, başvuru sitemizde Ekonomik Tufan Uyarısı! İslam Memiş’ten Dolar, Altın ve Borsa Tahminleri ile alakalı araştırma yaptık. 

Ekonomi yorumcusu ve para politikaları uzmanı İslam Memiş, ekonomik tufan ikazsı yaptı ve tarih verdi. Memiş, çok dikkat çeken başka şeyler de dile getirdi. Ekimin ilk haftasında hangi düzeyleri takip etmeli, dolar yükselecek mi, altında kritik aralık ne? İslam Memiş’e sorduk.

Ekonomik Tufan Ne Demek?

Memiş, ekonomik tufan deyince çok büyük bir ikaz ve büyük bir cümle kullandığını dile getirdi. Şu anda merkez bankalarının iyice köşeye sıkıştığını, enflasyonun geri döndüğünü ve piyasaların halen enflasyonu fiyatlamadığını dile getirdi. Bilhassa jeopolitik risk tarafında da ciddi artışlar olduğunu vurguladı.

Memiş, merkez bankalarının yalnızca önde yüklemeli bir faiz artırımı yaptığını fakat başarılı bulunacağının düşünülmediğini açıkladı. Bilhassa altın fiyat aralıklarını çok baskıladıklarını, her kriz öncesi altın fiyat aralıklarında yaşanan sert düşüşlerle birlikte merkez bankalarının altın rezerv habercisi olarak nitelendirilebileceğini dile getirdi.

Memiş, özellikle 2020 ve 2023 senelerında merkez bankalarının altın stoklarındaki artışlarla birlikte altın fiyat aralıklarının tekrar 2.000 dolar düzeysinin üzerinde yükseldiğini hatırlattı. Lakin şu anda altın fiyat aralıklarının 7 ayın en düşük düzeysini gördüğünü, büyük ihtimalle 2 haftalık baskılanma sürecinin tekrar devam edeceğini dile getirdi.

Memiş, 2 hafta sonra Amerika’da enflasyon verisinin de açıklanacağını, 15 Ekim’den sonra özellikle küresel piyasalarda olumsuz gelen enflasyon verisinin bütün gelişmekte olan ülkeleri, yani bizi negatif yönde etkileyebileceğini tahmin ettiğini kelimelerine ekledi.

Dolar Ne Olur?

Memiş, dolar kuru için ilk bölümde problem olmadığını, yine altın fiyat aralıkları baskılanırken döviz kurunun sabitleneceğini dile getirdi. Lakin ikinci yarıdan sonraki süreçlerde altın fiyat aralıklarında tekrar geri dönüş, yani yukarı yönlü tepki yükselişleri görülebileceğini, dolar kurunun da malum yine yukarı yönlü hareketlerine devam edeceğini dile getirdi.

Memiş, özellikle ayın ikinci yarısından sonra küresel tarafta özellikle Amerika ve Avrupa aracılığıyla gelebilecek ekonomik kriz haberlerine karşı da bütün yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini dile getirdi. Geçerli işte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Hazine Maliye Bakanlığı’nın orta vadeli plandaki beklentisinin de o yönde olduğunu zaten dile getirdi.

Memiş, dolar kurunun 2024 senesinde yeni hareketlerine devam edeceğini, şu anda dünya bazında değer artışlarında sürdüğini dile getirdi. Kişisel öngörüsünün ise 29.70 lira düzeysinde bir kapanış yapacağı yönünde olduğunu paylaştı.

Borsa Ne Yapmalı?

Memiş, borsa için de ikazlarını kelimelerine ekledi. Bilhassa bu sürede çok mühim ikazlar olduğunu, son 1 ayda bir buçuk milyon civarında yine 18-24 yaş grubunda genç yatırımcıların borsaya giriş yaptığını gözlemlediğini dile getirdi.

Uzun vadede problem olmadığını, yani 2024 senesinde yine borsa endeksinin yükselişlerine devam edeceğini fakat kısa vadede altta ihlal edilen alanlar olduğunu dile getirdi.

Memiş, 1.500 puan düzeysinin altındaki sayıları teknik olarak görebileceğimizi, yabancı yatırımcıların da burayı beklediğini dile getirdi. Bilhassa küresel borsadaki türbülansla bizim de özel ayın ikinci haftasında tekrar aşağı yönlü trend beklememiz olabilecek olabileceğini açıkladı.

Ekim ayının ikinci haftasından sonra üçüncü ve dördüncü haftasında borsaya girişlerin daha uygun bir dönem bulunacağını düşündüğünü dile getirdi.

Altında Kritik Aralık Ne?

Memiş, altın için kritik aralığın ne olduğunu sorusuna ise gram altınla şöyle yanıt verdi: Resmi kur tarafıyla yani bireylerin televizyonda ve internette gördüğü kurla serbest piyasalar farklı. İlk önce onun ikazsını yapmak lazım. Ekranlarda 1.620 lira düzeysinde gördüğümüz gram altın fiyatı aslında serbest piyasada 1.700 lira düzeysinde işlem görüyor.

Memiş, bu farkın neden ortaya çıktığını ise şöyle açıkladı: Resmi kur tarafında Merkez Bankası’nın dolar kurunu sabitlemesi ve altın fiyat aralıklarını da baskılaması sebebiyle böyle bir fark oluşuyor. Lakin serbest piyasada altın fiyat aralıkları gerçek değerini buluyor. Bu nedenle gram altın fiyat aralıkları için kritik aralık olarak 1.700-1.750 lira düzeylerini takip etmek gerekiyor.

Memiş, bu aralığın aşılması durumunda ise gram altın fiyat aralıklarının tekrar 2.000 lira düzeysine doğru yükselebileceğini dile getirdi. Memiş, altın fiyat aralıklarındaki düşüşlerin alım fırsatı olduğunu da dile getirdi.

Yorum yapın