Dünyaca meşhur sanatçı Haluk Akakçe yaşamını yitirdi

Uygar sanatın dünyadaki en mühim temsilcilerinden Haluk Akakçe 53 yaşlarında hayata veda etti. Bir süredir akciğer kanseri tedavisi gören sanatçı, bu sabah Nişantaşı’ndaki evinde yaşamını yitirdi.

Renkli tabloları benzer biçimde renkli kişiliğiyle de tanınan Akakçe, geçtiğimiz günlerde toplumsal medya hesabından bir fotoğraf paylaşmış ve dokuz gün komada kaldığını belirtmiş, “Yetenekli ekibin olağanüstü çabalarıyla geri döndüm” demişti.

Dünyaca ünlü sanatçı Haluk Akakçe hayatını kaybetti - Resim : 1

 HALUK AKAKÇE KİMDİR?

24 Temmuz 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya gelen Haluk Akakçe, Bilkent Üniversitesi’ndeki İç Mimarlık eğitiminin arkasından Londra’daki Royal College of Art ve ABD’daki The School of the Art Institute of Chicago’daki MFA derecelerini birincilikle tamamladı. 1997’de ilk kişisel sergisini Chicago’da açmasının arkasından sanat çalışmalarına Londra ve New York’ta devam etti.

Dünyaca ünlü sanatçı Haluk Akakçe hayatını kaybetti - Resim : 2

ABD ve İngiltere’deki pek oldukca büyük müze ve galeride gerçekleştirdiği sergilerinin yanı sıra seçkin bienal ve festivallerde de yer aldı.

Dünyanın önde gelen sanat merkezlerinde birçok sergi açan Akakçe’nin islerinin sergilendiği mekanlar içinde Whitney Museum of American Art(New York, 2002), PS-1 Contemporary Art Center, Long Island City (New York, 2001) New Museum, (New York, 2002), Tate Britain (Londra, 2004) Chelsea Art Museum (New York, 2007), Thyssen-Bornemisza Art Contemporary, Kunsthaus Graz (Graz- Avusturya, 2008) ve İstanbul Çağdaş Sanat Müzesi (İstanbul, 2009) bulunuyor.

Dünyaca ünlü sanatçı Haluk Akakçe hayatını kaybetti - Resim : 3

Sanatçının katılmış olduğu mühim bienal ve festivaller içinde; 2002’deki “Metropolitan Iconographies” 25. Sao Paulo Bienali, 2001’deki “Painting at the Edge of the World” Walker Art Center, Minneapolis ve Paolo Colombo küratörlüğündeki 6.Internasyonal Đstanbul Bienali de yer ediniyor.

Sanatçı Las Vegas valisinin davetiyle 2006 yılına damgasını vuran projesi “Sky is the Limit”i Fremont Caddesi’ndeki dünyanın en büyük LED ekranı olan Viva Vision’da gerçekleştirmiş oldu.

Kaynak: Haber Global

Yorum yapın