"Dünya gübre piyasası da hızlıca istikrara kavuşturulmalı”

”Dünya gübre piyasası da hızlıca istikrara kavuşturulmalı”Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Liderler Zirvesi çerçevesinde temaslarını sürdürüyor. Apurva Kempinski’deki G20 Liderler Zirvesi’nin “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmasında misafirperverliği için Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo’ya teşekkür etti. Geçen yıl tüm meydan okumalara karşın küresel ekonominin yüzde 6 büyüdüğüne dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, artan talep, tedarik zincirlerinde yaşanmış olan deforme, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve hammadde sıkıntılarının dünyayı yüksek enflasyonla yüz yüze bıraktığını belirtti.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ise besin ve enerji kulvarında tıkanmaya, bunun da emtia fiyatlarında ilave artışlara yol açtığını anlatım eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2015 yılındaki G20 dönem başkanlığımız esnasında gıda güvenliğini önceliklerimizden biri olarak gündemimize almıştık. Antalya’da sizleri misafir ettiğimizde Gıda Güvenliği ve Sürdürülebilir Gıda Sistemleri başlıklı fiil planımıza imza atmıştık. Aradan geçen süre zarfında 7 sene ilkin gündeme getirdiğimiz hususların isabeti görüldü. Eşim Emine Erdoğan’ın öncülüğünde yürüyen Sıfır Atık Projesi çerçevesinde bu sene Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunduğumuz ‘2030 Gündeminin Geliştirilmesi için Sıfır Atık Yaklaşımlarının Teşvik Edilmesi’ başlıklı Karar Taslağına kıymetli desteklerinizi temenni ediyorum” dedi.

“Tahıl koridorundan 10 milyon tonun üstünde tahılın sevkiyatı sağlandı”
Dünyadaki besin krizine işaret eden Erdoğan, “Mevcutta, dünya, buğday, ayçiçeği hasım ve mısırda olduğu benzer biçimde pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıyadır. Keza, dünya gübre piyasası da süratle istikrara kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde, gelecek yıl daha büyük bir besin krizi yaşayacağız” ifadesini kullandı. Afrika’nın kuraklığın da etkisiyle kıtlık riski arasında bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya beşten büyüktür’ şiarıyla, Afrika’nın sesinin küresel ve bölgesel meselelerde yankı bulmasını önemsiyoruz. Türkiye olarak küresel besin güvenliğinin temini için yoğun gayret sarf ettik. Tarafların yapıcı yaklaşımları yardımıyla Birleşmiş Milletlerle beraber Karadeniz’de tesis ettiğimiz koridordan şimdiye kadar 10 milyon tonun üzerinde tahılın sevkiyatı sağlandı. İstanbul Mutabakatı, muharebeye karşın tarafların uzlaşıya varabildiklerini de gösterdi. Tabii mekanizmanın işlemeye devam etmesi için siz değerli ziyaretçilerimizin de desteği ile, sıkıntıya neden olan engellerin esnetilmesi noktasında adım atılması lazım. Ayrıca ihraç edilen tahılın Afrika başta olmak üzere acele ihtiyaç duyan azca gelişmiş bölgelere ulaştırılması için de harekete geçmeliyiz” açıklamasında bulunmuş oldu.

“Enerji merkezi olarak Avrupa başta olmak üzere yakın bölgemizin güvenliğine net katkı sağlıyoruz”
Bu süreçte küresel enerji güvenliğinin tesisi ile tüketicilerin ucuz ve sürdürülebilir şekilde enerjiye erişimlerinin de öncelikli hal aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerçekçi, ayakları yere basan ve akılcı bir halde pak enerji dönüşümünü yönetim etmemiz hayatidir. Gıda krizinin idaresinde olduğu şeklinde bir enerji merkezi olarak Avrupa başta olmak suretiyle yakın bölgemizin güvenliğine net katkı sağlıyoruz. Hatırlanacağı üzere G20 tarihli ilk enerji bakanları toplantısı, 2015 senesinde ülkemizin devre başkanlığı sırasında düzenlenmişti. Türkiye, kendisinin ve bölgesinin enerji arz güvenliğine yardımcı verecek hamleleri uzun süredir kesintisiz şekilde hayata geçirmektedir” dedi.
Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP), Güney Koridorunun işlerliği bakımından hayati öneme haiz bulunduğunu bir kere daha gösterdiğini aktaran Erdoğan, “Küresel ekonominin büyük sarsıntılar geçirdiği bu şekilde bir dönemde dünya G20’nin yol göstericiliğine ve birlikteliğine daha fazla gereksinim duyuyor. Bu düşüncelerle toplantımızın ve alacağımız kararların bütün insanlık için hayırlı olmasını diliyor, ev sahibimiz Endonezya’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın