Dünya Çapında 550 Çocuğu Olan Sperm Bağışçısına Dava Açıldı – Dünyadan İlginç Haberler

Sperm bağışında bir erkeğin sperm örnekleri toplanıyor ve başka bir kadının yumurtalarının döllenmesi için kullanılıyor. Bu işlem genellikle, erkeklerde kısırlık sorunu olan çiftlere veya tek başına çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara yardımcı olmak için gerçekleştiriliyor. Genellikle spermini bağışlayan erkekler bu işlemin sonunda belirli bir miktar para alırlar. Bu süreç, çeşitli yasal ve etik düzenlemelerle, bağışçının kimliği korunarak gerçekleşir. Ülkemizde ise çeşitli yasal ve toplumsal nedenlerden dolayı sperm bankası bulunmuyor.

Hollanda’da sperm bağışı yoluyla anne olan bir kadın, kara listede bulunmasına rağmen dünya çapında yüzlerce çocuğun biyolojik babası olan sperm bağışçısına dava açtı. Detayları birlikte inceleyelim.

Hollanda Donör Çocuk Vakfı, 41 yaşında olan Jonathan M.’i daha fazla sperm bağışlamaması için kara listeye aldı

Sperm

Hollanda Donör Çocuk Vakfı, sperm bağışı yoluya dünyaya gelen kişilerin kurduğu bir organizasyon. Hollanda’daki yasalar, sperm bağışçılarının 12’den fazla kadına sperm vermesine ve 25’ten fazla çocuğa biyolojik babalık yapmasına izin vermiyor. Bunun sebebi ise tek bir bağışçının yüzlerce çocuğunun olmasının önüne geçmek. Çünkü bu durum ileride ensest ya da akraba evliliği riskini artırabilir.

Bu katı yasalara rağmen Hollanda, Lahey’de yaşayan Jonathan M.’in kendi ülkesinde 102 çocuğun biyolojik babası olduğu tespit edildi

Sperm

Bunun üzerine Hollanda’da kara listeye alındı ve artık bağış yapması yasaklandı. Ancak Jonathan M., yine de dünyadaki diğer sperm bankalarına bağış yapmaya devam etti. Hollanda Donör Çocuk Vakfı ve bağış sayesinde anne olan bir kadın, Jonathan M.’e dava açarak artık bağış yapmasının engellenmesini ve bugüne kadar bağışta bulunduğu kliniklerin adını vermesini talep etti. Davayı ilk olarak Lahey Mahkemesi ele alacak. Dava sürecine ilişkin takvim ise mahkeme tarafından henüz belirlenmedi.rent a car 34

Jonathan M., dünya çapındaki farklı ülkelerde 550 çocuğun biyolojik babası olduğunu açıkladı

Hollanda, 2004 yılından sonra sperm bağışçılarının isimsiz olmasını yasakladı. Bağış yoluyla dünyaya gelen çocuklar ise eğer isterlerse, 16 yaşına bastıkları zaman biyolojik babalarının kimliğini öğrenebiliyor. Bir bağışçının yüzlerce çocuğu olması birçok soruna neden olabilir. Aynı bağışçıdan doğan çocuklar ne kadar fazlaysa, ileride birbirleriyle ilişki kurma olasılıkları da o kadar artıyor. Bu durum da ensest ilişkiler, akraba evlilikleri ve bunların sonucunda hasta çocuklar doğmasına vesile olabiliyor. Bu nedenle de bir donörden alınan spermlerle en fazla 25 çocuğun doğmasına izin veriliyor.

2017 yılında, Hollanda Jinekologlar Derneği sperm bağışı alan klinikleri uyardı

Dernek, Jonathan M. isimli bağışçının en az 102 çocuğu olduğunu açıklayarak bu kişinin daha fazla sperm bağışı yapmaması için kara listeye alınmasını sağladı. Ancak yasalara ve yasaklara rağmen Jonathan M., bağış yapmaya devam etti. Hakkında yapılan araştırmalarda, bu kişinin internet yoluyla tanıştığı kadınlara bağışta bulunduğu kişi sayısı hakkında yalan söylediği ortaya çıktı. Ayrıca Jonathan M.’in Avustralya’dan Ukrayna’ya kadar dünyanın birçok yerindeki kliniklere sperm bağışında bulunduğu öğrenildi.

Donör Çocuk Vakfı Başkanı Ties van der Meer harekete geçme kararı aldı

Ulusal hükümetlerin bu kişi hakkında hiçbir şey yapmadığını söyleyen Ties van der Meer, Jonathan M.’in internet aracılığıyla uluslararası faaliyet gösteren büyük sperm bankalarıyla iş yaptığını açıkladı. Van der Meer, “Kan bağı olan kişilerin bilmeden birbirleriyle ilişkiye girmesi yalnızca biyolojik olarak değil, zihinsel yönden de tehlikeli. Yüzlerce üvey erkek ve üvey kız kardeşin olacak. Onlarla asla sağlıklı bir iletişim kuramazsın” diyerek endişelerini belirtti. Hollandalı bir avukat olan Mark de Hek, Jonathan M.’in yaptıklarının yasa dışı olduğunu söyledi: “Bu davranış, donör çocukların sağlığı ve ruhsal gelişimi için tehlikelidir. Bağışçı, üreme dürtüsüne öncelik vererek, yasa dışı hareket etmektedir”

İlginizi çekebilir:

Instagram Çekilişiyle Çocuk Sahibi Olma Şansı! Takipçilerine “Sperm” Hediye Eden Eden Eş Cinsel Çift

Hastalarına Kendi Spermlerini Naklederek 49 Çocuğun Babası Olan Doktor

Kaynak: 1

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu