Dolar, Euro ve Altın Nereye Gidiyor? Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu açıkladı Güncel

Dolar, Euro ve Altın Nereye Gidiyor? Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu açıkladı Güncel, başvuru sitemizde Dolar, Euro ve Altın Nereye Gidiyor? Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu açıkladı ile alakalı araştırma yaptık. 

Döviz kurları ve altın fiyat aralıkları son haftalarda yatırımcıların merak ettiği konular içinde yer alıyor. Geçen hafta Merkez Bankası’nın faiz artışı kararı sonrası dolar ve euro gerilerken, altın fiyat aralıkları da düşüşe geçti. Peki, bu eğilim devam edecek mi? Petrol fiyat aralıkları, faiz artışları ve küresel ekonomik gelişmeler piyasaları nasıl etkiliyor? Bu soruların cevabını Trakya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu’na sorduk.

Dolar ve Euro Güçleniyor

Prof. Dr. Uzunoğlu, ülkeler arası piyasalarda iki mühim faktörün dolar ve euro kurlarını etkilediğini dile getirdi. Bunlardan ilki Amerikan ekonomisinin kuvvetli seyretmesi. Uzunoğlu, “Amerikan ekonomisi hala kuvvetli düzeyini sürdürüyor faaliyet olarak gayet iyi görünüyor. Tabii ki durgunluk sinyalleri var ama sanayiden geliyor ve hizmetlerde çok oldukça önemli problem görünmüyor şu anda” dedi.

Uzunoğlu, Amerikan ekonomisinin kuvvetli seyri sebebiyle doların euro karşısında değer kazandığını dile getirdi. “Dolar euro karşısında güçleniyor şu anda Parite şu anda 1,05” diye konuştu.

Faiz Artışları Altını Baskılıyor

Uzunoğlu, ikinci faktörün ise faiz artışları olduğunu açıkladı. Uzunoğlu, “Amerika’da faizler yüksek seyretmeye devam edecek. Dolayısıyla enflasyonist baskılarda hala petrol fiyat aralıklarındaki yükselişi de görüyorsunuz. Brent ham vadeli kontratları Perşembe günü varil başına 95,7 dolardan işlem gördü. ABD ham petrol stoklarındaki sert düşüşün küresel arz sıkıntısına ilişkin endişeleri artırmasıyla hemen hemen bir yılın en yüksek düzeysi olan 97,8 dolara kadar yükseldi. ” dedi.

Uzunoğlu, petrol fiyat aralıklarının artmasınin arz kısıntılarından ortaya çıktığını dile getirdi. “Suudi Arabistan ve Rusya aracılığıyla arz kısıntısı gerçekleşiyor. Amerika’da stoklar azalıyor falan bunların etkisiyle petrol fiyat aralıkları da yukarı doğru tırmanıyor. Dolardaki güç ve dengesiz ticaret akışları sebebiyle Rus rublesi USD başına 97 düzeysini aşarak 14 Ağustos’ta dokunduğu 100 düzeysine yaklaştı.” diye açıkladı.

Uzunoğlu, petrol fiyat aralıklarının yüksek seyrinin altın fiyat aralıklarını aşağı çektiğini dile getirdi. “Altın ülkeler arası piyasalarda ons bazında gerilediği için bu 17’ler aşağıya doğru geldi gram altının böyle gerilemeye devam eder mi pek” dedi.

Altın Yeniden Yükselebilir

Uzunoğlu, altın fiyat aralıklarının yeniden yükselebilmesi için merkez bankalarının genişletici para politikalarına dönmesi gerektiğini vurguladı. Uzunoğlu, “Altın özellikle merkez bankalarının genişletici para politikalarından besleniyor. Yani ülkeler tekrar faizleri aşağıya çekmeye başlarsa merkez bankaları işte tekrar parasal genişlemeye başlarsa ekonomideki durgunluğu aşmak için bu sefer altın tekrar yukarı yönlü ons bazında hareketini sürdürecek” dedi.

Uzunoğlu, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz artışlarının 18 ay kadar süreceğini tahmin etti. Uzunoğlu, “FED Amerikan Merkez Bankası bir bu5 yıl kadar sürekli olarak yukarı yönlü faiz artırımına gitti sanıyorum değil mi hocam zaten o 18 ay kadar sürer bu faiz artışları” dedi.

Uzunoğlu, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ise faizleri düşük tutmaya devam edeceğini dile getirdi. Uzunoğlu, “Avrupa Merkez Bankası ise faizleri düşük tutmaya devam edecek çünkü Avrupa ekonomisi bi hayli zayıf. Dolayısıyla bu pariteyi özellikle dolar lehine çeviriyor” dedi.

Yatırımcılara Öneriler

Uzunoğlu, yatırımcılara piyasaları yakında zamandan takip etmelerini ve risklerini dağıtmalarını önerdi. Uzunoğlu, “Yatırımcılar piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkatle izlemeli ve portföylerini çeşitlendirmeli. Döviz, altın, hisse senedi gibi farklı varlıklara yatırım yaparak risklerini azaltabilirler” dedi.

Uzunoğlu, yatırımcıların bunun bunun yanında uzun vadeli düşünmeleri gerektiğini dile getirdi. Uzunoğlu, “Yatırımcılar kısa vadeli dalgalanmalara çok fazla odaklanmamalı ve uzun vadeli hedeflerine göre hareket etmeli. Piyasalarda farklı zamanlarda panik havası oluşabilir ama bu durumlar geçicidir. Yatırımcılar sabırlı ve soğukkanlı olmalı” dedi.

Yorum yapın