Dışişleri’nden Yunanistan’ın mesnetsiz ithamlarına reaksiyon

Dışişleri’nden Yunanistan’ın mesnetsiz ithamlarına reaksiyonBakanlıktan yapılan açıklamada, “Yunan makamlarının ‘Küçük Asya Felaketi’ ismi altında meydana getirilen gerçeklikten uzak, akıl dışı açıklamalar ve etkinlikler aracılığıyla Yunan ordusunun yüz yıl önce giriştiği serüven sonucu Anadolu’yu işgali sırasında aldığı yenilgiyi ve insanlığa karşı işlediği barbarca suçları unutturmaya, tarihi olguları çarpıtarak kendi kamuoyunu ve internasyonal topluluğu yalanlarla yanlış yönlendirmeye çalıştığını görüyoruz.

Anadolu’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği toplu katliamlar ve yıkımlardan ötürü Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’nın 59. Maddesinde yer alan ‘Yunanistan, savaş yasalarına aykırı olarak Anadolu’da Yunan ordusunun yahut yönetiminin eylemlerinden doğan zararların onarımı yükümlülüğünü tanır’ hükmüne istinaden insanlığa karşı işlediği suçları kabul ettiğini ve tazminat ödemeye mahkum edildiğini bir kere daha hatırlatıyoruz.

Tarihten hiç bir şekilde ders çıkarmayan Yunanistan’ın günümüzde dahi hanım-çocuk ayırt etmeden çaresiz durumdaki göçmenleri ölüme terk ederek, insafsız eylemleriyle insanlığa karşı kabahat işlemeyi sürdürdüğüne bütün dünya tanıklık etmektedir. Türkiye, zamanı vakaları yalanlarla çarpıtmaya çalışan Yunanistan’a Yunan tarihindeki ve bugüne dair kara lekeleri hatırlatmaya ve gerçekleri internasyonal topluma söylemeye devam edecektir. Yunanistan’ı aklıselime ve gerçekleri tahrifat yöntemiyle nefreti körüklemekten vazgeçmeye bir defa daha davet ediyoruz” denildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın