Dilek Gürsoy Forbes’a kapak oldu

Dilek Gürsoy Forbes’a kapak olduTıpta başarı göstermiş çalışmalara imza atarak adından söz ettiren ve Avrupa’nın tam yapay kalp nakli meydana getiren ilk hanım kalp cerrahı olan Dr. Dilek Gürsoy, ABD merkezli Forbes dergisinin Almanya’da 3 Kasım’da yayımlanacak sayısına kapak oldu.

Gürsoy, yaptığı açıklamada, “12 senedir tam suni kalp alanında emekler yürütüyorum. Forbes benzer biçimde dünyaca ünlü bir derginin Almanya’daki sayısında kapak olmam beni onurlandırdı. Dergide, Almanya’da kuracağımız kalp hastanesi hakkındaki bilgiler verdim. Tam suni kalp ve tam suni kalp araştırmaları şu an ne durumda bu tarz şeyleri anlattım. Avrupa’daki bu son emekler ile alakalı malumat sundum. Kalp yetmezliği büyük bir problem. Organ bağışı az yapılmakta. Dolayısıyla tam yapay kalp araştırmalarına önem verilmeli ve daha oldukça bütçe ayrılması lazım. Hem insan ve bununla beraber hayvanlar üstünde oldukça tecrübeliyim. Tam yapay kalp, bilhassa kadınlarda büyük ehemmiyet taşıyor” ifadelerini kullandı.

Farklı prestijli ödüllere layık görülmüştü

Almanya’ya göç eden ve Ordu Aybastılı bir işçi ailesinin kızı olarak doğan Dr. Dilek Gürsoy, başarıya ulaşmış ameliyatları ile Avrupa’da aranan sayılı doktorlar arasında yer ediniyor. Yapay kalp cerrahisi mevzusunda Avrupa’da ilk ve tek hanım doktor olan Dr. Gürsoy’un Almanya dışında Hindistan ve Türkiye’de de mühim kalp ameliyatlarında yer aldığı biliniyor. 2019’da Almanya’nın en saygın ödüllerinden Victress Ödülü’ne ve Alman Tıp Ödülü’ne (German Medical Award) layık görülürken Gürsoy, senenin doktoru da seçilmişti. Gürsoy, şu anda Düsseldorf kentindeki Clinic Bel Etage’in başhekimliğini yapıyor.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın