Devlet verilerinize el koyamaz ama satın alabilir

Biden yönetimi yeni korumalar önerdiğinde bu aydan daha erken kolluk kuvvetlerinin şirketlerden üreme sağlığı verileri talep etmesini önlemek için kişisel verilerimizi korumak için kritik bir ilk adım attılar. Ancak veri gizliliği konusunda Kongre’nin ele alması gereken farklı ve ciddi bir boşluk var.

Anayasa, hükümetin şirketleri hassas verilerinizi yasal süreç olmaksızın teslim etmeye zorlamasını engellese de, onları sadece satın almaktan alıkoyan hiçbir yasa veya yönetmelik yoktur.

Ve ABD hükümeti, yıllarca özel verileri satın almak.

Aksine Yargıtay kararları hükümetin konumunuz gibi hassas kişisel verileri izinsiz elde edemeyeceği, kabataslak veri simsarlarının bu bilgileri doğrudan hükümete satabileceği ve sattığı da. Gözetlemeye karşı anayasal korumalarımızdaki bir boşluktan yararlanıyorlar: Bu veriler açık pazarda satıldığından, hükümetin kimseyi bunu sağlamaya zorlamasına gerek yok. Herhangi bir gözetim veya yasal sonuç olmaksızın kolayca satın alabilirler.

Kongre, hükümetin hassas coğrafi konum verilerini satın almasını tamamen yasaklamalı – sadece ele geçirilmesini engellememeli. Kurumlar ve kolluk kuvvetleri bu hassas bilgileri veri aracılarından yasal olarak satın alabildiği sürece, hükümetin bu verileri ele geçirme kabiliyetine ilişkin anayasal sınırlamalar neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor.

FBI, ordu ve diğer birkaç hükümet ve düzenleyici kurum, bu veri simsarlarının sık müşterileri hem yurtiçinde hem de yurtdışında. Satın aldıkları veriler, büyük insan gruplarından hassas bilgileri toplamak için onlara endişe verici miktarda güç sağlıyor.

Devlet gözetiminin en büyük kurbanları genellikle dışlanmış topluluklardır. Örneğin, ordu hassas coğrafi konum verileri satın aldı kullanıcıları izlemek için bir Müslüman dua uygulamasından ve bir Müslüman flört uygulamasından toplandı. Kullanıcı coğrafi konum verilerini satan aracı Locate X, “yaygın olarak kullanılan” ordu, istihbarat teşkilatları ve çeşitli düzeylerde kolluk kuvvetleri tarafından. Göçmenlik ve Gümrük İcra Dairesi (ICE) de eleştirilere hedef oldu. kullanıcı verisi satın alma Göçmenleri takip etmek ve etek sığınak yasaları.

Ulusal Muhafızlar bile gözetleme boşluğundan faydalanıyor, verileri satın alıyor. liselileri hedefleyin ve işe alın. Ve FBI coğrafi konum verilerini satın alıyor milyonlarca telefonu izlemek için – üstelik arama iznine gerek olmadan.

tarafından kullanılan özel verilerin ve izlemenin potansiyel olarak zarar verici sonuçlarını zaten gördük. işverenler Ve ev sahipleri işçilerin veya kiracıların zararına. Bu bilgiyi, kararları kanun hükmünde olan hükümet organlarının eline vermek daha da ciddi bir sorun teşkil ediyor.

Devlet kurumları, kolluk kuvvetleri operasyonları için özel olarak satın alınan verileri nasıl kullandıklarını açıklamaya genellikle dirençlidir, ancak bu tür satın almalar, medeni haklarımızı korumak için konulan gözetim kısıtlamalarını aşmalarına olanak tanır. Polis departmanları, yüz tanıma yasaklarını şu şekilde atlatıyor: üçüncü taraf satıcılara gitmek yüz tanıma arama sonuçları için. ICE, 2018’de bir “rutin trafik duruşundan” tutuklama ve sınır dışı etme iddiasında bulundu, ancak tesadüfen tutuklamaya yardımcı olabilecek belirli cep telefonu kulesi verilerini satın aldı.

Daha da kötüsü, bu güçlü kurumlara satılan veriler doğru bile olmayabilir. olmanın yanı sıra saldırıya açıkveri simsarlarından gelen bilgiler genellikle şunlara dayanır: ayrımcı algoritmalar ve önyargılar ve hala olabilir profil oluştururken genellikle yaşınızı, etnik kökeninizi ve dininizi karıştırırsınız. Hükümet yanlış verilere dayanarak kanun yaptırımı uyguladığında, tüm Amerikalıların hakları riske atılır.

Biden’ın üreme sağlığı verileri için önerdiği koruma doğru yönde atılmış bir adım, ancak tek başına neredeyse yeterli değil. Kongre, hükümetin hassas konum verilerini satın almasını yasaklamalı ve veri gizliliğindeki bu büyük boşluğu ele almalıdır – çünkü bilgileriniz satışta olduğu sürece hükümet onu satın almaya devam edecektir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın