Davutoğlu ve Karamollaoğlu Filistin Büyükelçisi Mustafa’yı ziyaret etti: Filistin halkının yanındayız

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu ve Mutluluk Partisi Lideri Karamollaoğlu, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’yı ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmenin arkasından izahat meydana getiren iki önder Filistin’in yanında olduklarını belirtti. Davutoğlu, Filistin meselesinin insanlığın meselesi bulunduğunu altını çizdi. Karamollaoğlu, “Filistinli kardeşlerimiz 75 yılı aşkın bir süredir baskı altında, zülüm altında inliyorlar. Umut ediyorum ki bu, kalıcı bir çözüm bulunması adımda vesile olur” dedi.

Hamas’ın İsrail’e karşı başlatmış olduğu ‘Aksa Tufanı’ operasyonunun arkasından Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Mutluluk Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, beraberindeki milletvekilleri ile Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa’yı ziyaret etti. Basına kapalı gerçekleşen ziyaret ortalama 1 saat sürdü.

Ziyaretin arkasından izahat meydana getiren Büyükelçi Faed Mustafa, “Filistin’de şu an meydanda olan şey zalim ile zülüm altındaki mazlumun arasındaki savaştır. Bununla beraber işgalciler ile işgal altında 75 yıldan beri acı çeken bir halkın içinde geçen bir savaştır. Bugün ortaya çıkan bir durum değildir, biz senelerden beri onlarca defa uyardık ve dedik ki ‘bu işgalci İsrail’in durdurulması gerekiyor.’ ‘Yoksa organik netice bu şekilde olacaktır’ diye uyardık. İsrail’in bu davranışlarına son vermesi gerektiği mevzusunda biz internasyonal toplumu hep uyardık. İsrail’in bu cinayeti durdurulması gerekiyor, yoksa oldukca büyük bir patlama olur ve bu denetim altına alınamaz. Şu an tam da bu. Zor, evet; fakat dünya bu durumdan bir fırsat çıkarabilir, yeni bir siyasal çözüm ortaya koyarak, Filistin halkının haklarına ve devletini kurma konusunu gerçekleştirebilir. İsrail, Filistin’in geri adım atacağını düşünüyorsa yanılıyordur, biz mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

‘FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ’

Temel Karamollaoğlu, Filistin’in yanında olduklarını ifade ederek, “Filistinli kardeşlerimizin yanındayız, sonuna kadar yürütecekleri mücadelede kendilerine destek verme mevzusunda kararlıyız. Birazcık ilkin ifade edildi, Filistinli kardeşlerimiz 75 yılı aşkın bir süredir baskı altında, zülüm altında inliyorlar. Umut ediyorum ki bu, kalıcı bir çözüm bulunması adımda vesile olur. Senelerdir zülüm altında inleyen Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu, bundan sonrasında da olmaya devam edeceğimizi ifade ediyorum” diye konuştu.

‘ATEŞKES TEŞEBBÜSLERİNE GİRİLMELİ’

Davutoğlu, Filistin meselesinin insanlığın meselesi bulunduğunu vurgulayarak, “Son dönemde Filistin mevzusunda yaşananlara baktığımızda bu gelişmenin bir rastlantı yada bayağı bir netice olmadığı ortaya çıkıyor. Üç ana unsur Filistin halkının böylesi bir mücadeleye girmesine temel bir rol oynamıştır. Birincisi; son aylarda Mescid-i Aksa’ya dönük saldırılar artmıştır. İkinci büyük mühim tesir; son dönemde Türkiye de içinde olmak suretiyle birçok ülkenin Filistin meselesini atıf yapmadan Mescid-i Aksa ve Kudüs mevzusunda adım atmadan, iki devletli çözüm mevzusunda bir gelişme olmadan İsrail ile normalleşme sürecine girmeleridir. Filistin halkı, karşılık ödeyen halk, yalnız kaldığını hissederek kendi kaderini çizmiştir. Filistin halkı yalnız bırakılmamalıdır. Üçüncüsü; İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun BM’de yapmış olduğu konuşmada tüm internasyonal toplumun önünde Filistin yok sayılmış ve Filistin toprakları tümüyle İsrail toprağı olarak gösterilmiştir. Bu gelişmeler karşısında Filistin halkının tepkisiz kalmasını kimse bekleyemez. Türkiye Cumhuriyeti hükümetine de çağrıda bulunmak isterim; fiil planı çerçevesinde Filistin’e kayıtsız, şartsız destek verilmelidir. Mescid-i Aksa’da ve Kudüs’te tutumları değişmedikçe İsrail tarafıyla tüm normalleşme süreci durdurulmalıdır. Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı acilen toplantıya çağırmalı ve Filistin halkının yanında bulunduğunu göstermelidir. Ürdün ile derhal temasa geçilmelidir. Tüm bir millet olarak Filistin halkının yanında olduğumuzu bir kez daha teyit ediyoruz. Ateşkes teşebbüslerine girilmelidir. Şu anda yapılacak en acil girişimlerden biri de karşılıklı olarak tutsak değiş-tokuşu ile bir itimat ortamı oluşması için, bir ateşkes ve tutsak değiş tokuşu sağlanmalıdır. Yarın TBMM’de bu mevzuda bir genel görüşme talebinde bulunacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum yapın