Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere kripto para uyarısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gençlere kripto para uyarısıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen “Blokzincir İstanbul” programında konuştu. Türkiye’nin dijital dönüşüm serüvenini anlatan Erdoğan, “Esasen geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız her eser ve hizmetin peşinde dijital dönüşümün izlerini görmek mümkündür. Türkiye’nin asırlık yatırım eksikliklerini tamamlamak için çalışırken, güçlü bir teknolojik altyapı oluşturmayı dikkatsizlik etmedik. Teknoloji son bir asırda oldukca hızlı ilerleyen, son dönemde bu hızın arttığı bir alandır. Bizim de bu hıza ahenk sağlamamız şarttır. Başka türlü ülkemizi 2053 vizyonumuzun hedefleri ile buluşturamayız. Diğer gelişmelerinin yanı sıra artık kendi uydularını üreten, kendi uzay programını başlatan bir ülke haline gelmemiz, internet altyapımızı geliştirmemiz, elektronik devlet uygulamalarını yaygınlaştırmamız bu tarz şeyleri işaretidir. İnternette fiber altyapı mevzusunda birazcık yavaş gidiyoruz. Onu da hızlandırmamız gerektiğinin farkındayız. Yakında bu mevzuda önemli adımları hızla hayata geçirmiş olacağız” diye konuştu.

“TOGG otomobilimiz ülkemizin teknolojide geldiği seviyenin sembollerinden biridir”

Teknolojide elde edilmiş kazanımların temelinde inceleme geliştirme faaliyetlerinin yer aldığına dikkat çeken Erdoğan, “Ülkemizin son 20 yılda inceleme geliştirme alanında kat ettiği mesafe ve kullandığı kaynak ücreti bu hususta nereden nereye geldiğimizi göstermesi bakımından önemlidir. Araştırma geliştirme masraflarını 55 milyar liraya çıkartarak milli gelirimizin yüzde 1’inin üstünde yükseltmiş bir ülkeyiz. Bu harcamaların üçte ikisinin hususi sektör tarafından yapılması doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Yine teknoloji çalışmalarının nüveleri olan teknoparklarda da benzer bir gelişmeye şahitlik ediyoruz. Hükümete geldiğimizde 2 olan teknopark sayımız 81’i aktif, 13’ü müessese aşamasında olmak suretiyle 94’e ulaşmıştır. Savunma sanayii teknolojinin hem lokomotifi, aynı zamanda en çok kullanıldığı alandır. Türkiye 62 savunma endüstri projesinden 750’nin üzerinde projeye ve 5,5 milyar dolar bütçeden 75 milyar dolar bütçeye çıkmıştır. Bu gelişmenin en somut yansımasını ihracatımızda müşahede ediyoruz. Yıllık 250 milyon dolar olan savunma sanayi ürünleri ihracatımızı 3 milyar doların üstüne çıkarttık. Değeri 1 milyar doların üstünde olan teknoloji firması sayımız 6’yı buldu. Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümüne banttan indirme törenini yapacağımız TOGG arabamız de ülkemizin teknolojide geldiği seviyenin sembollerinden biridir. Üreticilerinin deyimiyle otomobilin oldukca ötesindeki özellikleri ile bir zeki cihaz olan TOGG’un inşallah pek fazlaca sektörün de sürükleyicisi olarak ülkemize mühim katkıları olacaktır” şeklinde konuştu.

“Dijital mevcudiyet deposuna yakıt koyan durumunda kalmaktan ziyade bu aracı kullanan ülke olmak istiyoruz”

Son on yılda hızla gelişen kripto para teknolojisine dikkat çeken Erdoğan, “Son on yılda büyük gelişme yayınlayan bu teknolojinin sağlamış olduğu merkeziyetsiz kayıt ve güvence imkanları, mevcut ticari sistemi kökten değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Bu alanda yeni gelişen ve kulaklarımızın hemen hemen huy kazanmadığı kavramların ifade ettiği alternatif iş şekilleri hayatımıza giderek daha fazla girmeye başladı. Dijital içeriklerin fikri mülkiyet değerlendirmelerinin blokzincir teknolojisi üzerinde güvenceye alınmasıyla süreçte yeni bir evreye geçilmiştir. Şayet bir ölçme ile ifade edecek olursak dijital varlıklar hızla gelişen teknolojinin yakıtı, blokzincir ise hızla gelişen teknolojinin vasıtasıdır. Bu teknolojinin gıda tedarik zincirlerinden bankalara, lojistik işlemlerinden sanat eserlerine kadar uzanan geniş etkinlik alanın cazip kılan esas husus ise hızlı, bereketli, emin ve düşük maliyetli işlem yeteneğidir. Türkiye yüzyılının hazırlıklarını yaparken böyle bir potansiyeli göz ardı edemeyeceğimiz açıktır. Dijital mevcudiyet deposuna yakıt koyan niteliğinde kalmaktan ziyade bizatihi bu aracı kullanan ülke olmak istiyoruz.

Başkalarının açmış olduğu sanal evrenlerde yer almaya çalışmak yerine kendi evrenimizin oluşturmak peşindeyiz. Hedefimiz bu alanda da tüketici değil tasarlayıcı, üretici, istikamet verici konumuna ulaşmaktır. Ülkemizin teknolojinin diğer alanları yanında özellikle müdafaa sanayiindeki örnek başarıları ile dikkatle takip edildiğini esasen biliyoruz. İnsansız Hava Araçlarımız yazdıkları destanlarla adlarına şarkılar bestelenen efsaneler haline gelmiştir. Akıncı benzer biçimde daha ileri teknolojiye ve güce haiz hava araçlarımız, hayattaki cenk stratejilerini kökten değişiklik yapma potansiyeline haizdir. Yine insansız hava araçlarının üstüne iniş kalkış yapabileceği bünyesinde insansız su araçları da taşıyacak Anadolu amfibi hücum gemimizi denizlerde benzer bir rol oynamaya hazırlanıyor. Hava müdafaa sistemlerimizle, füzelerimizle ve diğer pek çok teknolojik aracımızla bu alanda giderek güçleniyoruz. Tarih süresince cesaret ve azmimiz yanında yenilikçiliğimizle, çalışkanlığımızla dünyaya örnek olduğumuz gibi bugün de teknolojik atılımlarımızla benzer bir performans ortaya koyuyoruz. Artık bizim Tayfun’umuz da var.

Bunlar artık bir bölgelere de işaret oluyor. Zevkle takip ediyorlar. Bunların fazlaca daha ileri safhaya taşımanın gayretindeyiz. Yenilikçi ve ekonomimize değer katacak bu teknolojiyi küresel insani yardımlarımızın etkinliğini sağlamaktan, iklim değişikliği ile mücadeleye kadar geniş bir alanda kullanabileceğimizi düşünüyoruz. Birleşmiş Milletler kürsüsü başta olmak suretiyle pek oldukca platformda dile getirdiğimiz dünya beşten büyüktür çağrımız ancak idare ve güvenlik alanının değil, teknolojideki adaleti de kapsayan bir itirazdır. Teknofest kuşağı söylediğim gençlerimiz yardımıyla ancak eksiklerimizi hızla tamamlamakla kalmıyor, dünya genelinde pek fazlaca yeniliğin de dibine imzamızı atıyoruz. Ak Parti vizyonu ile gençlerimizin beceri bir araya geldiğinde neler olacağını ülkemizin son 20 yılına baktığımızda rahatça görebiliriz” ifadelerini kullandı.

“Ya terörle iç içeler veyahut terör bölgelerinde neler yapılıyor bunları takip ediyorlar”

Teknoloji mevzusunda karşıcılık partilerini de eleştiren Erdoğan, “Bugün Türkiye’de teknolojiye dair ne var ise gündeminde olan parti hangisi diye bakarsanız, karşınıza çıkacak tek siyasal teşekkül AK Parti olur. Diğerlerinden teknoloji adına bir şey duydunuz mu. Böyle bir dertleri yok. Ya bakıyorsunuz terörle iç içeler, veyahut terör bölgelerinde neler yapılıyor bunları takip ediyorlar” dedi.

“Gençlerimize kripto para kumarlarına yönelmek yerine, blokzincir teknolojisi benzer biçimde yeniliklerin geliştirilmesinin içinde yer almalarını öneri ediyorum”

Blokzincir ve kripto para teknolojisi ile alakalı emek harcamaları yakından takip ettiklerini söyleyen Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Bugünleri ön görerek TÜBİTAK bünyesindeki Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nü blokzincir emekleri için de görevlendirmiştik. Ülkemizin bu alandaki ilk laboratuvarı da orada kurulmuştu. Merkez Bankamız bünyesinde kripto para ile ilgili bir emek verme yürütülmektedir. Diğer bakanlıklarımız da kendi mesuliyet alanları ile ilgili olarak bu teknolojiyi yakından takip etmektedir. Özel sektörümüzün blok zincir teknolojisi alanındaki faaliyetlerini de yakından izliyoruz. Önümüzdeki dönemde kamu kuruluşlarımızla, üniversitemizle, hususi sektörümüzle bu alanda ülkemize katkı sağlayacak yeni projeleri hayata geçirmeyi sürdüreceğiz.

Amacımız düzenlediğimiz bu etkinlikle blokzincir teknolojisinin idari, teknik, stratejik bütün yönlerinin iş sektörlerimize ışık tutacak şeklide tartışılmasını sağlamaktır. Elimizdeki imkanı her boyutu ile tanımadan fırsatları ve tehditleri değerlendiremez, dolayısıyla lüzumlu alt yapıyı oluşturma ve düzenlemeleri yapma yönünde sıhhatli adımlar atamayız. Siber dünya terimi, siber uzaya doğru genişlerken Türkiye’yi öteki hususlar şeklinde bu alanda da çağın önünde geçirecek hazırlıkları yapmak görevimizdir. Gençlerimize hiç bir dayanağı olmayan kripto para kumarlarına yönelmek yerine, blokzincir teknolojisi gibi yeniliklerin geliştirilmesinin içinde yer alarak daha büyük ve mümbit mecralarına yönelmeleri tavsiyesinde bulunuyorum”

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın