Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan asgari ücret açıklamasıCumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu.

2023 bütçesinin Cumhurbaşkanlığı adına TBMM’ye sunulduğunu anlatım eden Erdoğan, “Hazırlıkları Cumhurbaşkanı Yardımcımız koordinasyonunda tüm müessese ve kuruluşların katılımıyla yürütülen 2023 bütçemizin şimdiden hayırlı olmasını arzuluyorum. AK Parti hükümetlerinin 21., Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de 5. Bütçesidir. Bütçemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla ülkemizi büyütme esasına dayanan iktisat programımıza müsait biçimde hazırladık. Tüm hükümetlerimiz döneminde olduğu şeklinde bu teklifi hazırlarken de bütçe disiplininden taviz vermedik. Ülkemizdeki enflasyonun bütçe değil konjonktür kaynaklı çözümünün de uyguladığımız program bulunduğunun en büyük ispatı bu senenin bütçe gerçekleşmesi ve 2023 bütçe teklifidir. Şayet enflasyon bütçe kaynaklı olsaydı bugün iflas etmiş, memuruna, emeklisine maaş ödeyemeyen bir Türkiye manzarasıyla yüz yüze bulunurduk. Hamdolsun ne böyle bir sıkıntımız var ne de bundan sonrası için benzer bir tehditle karşı karşıyayız. Günde 6 kere devlet dairelerinin elektrikleri kesilirdi. Şu anda bu tarz bir olay laf mevzusu değil” dedi.

“Yükselen enflasyon sebebi ile özellikle sabit gelirli vatandaşlarımızın yaşadığı refah kaybını telafi etmekte kararlıyız”

Türkiye’nin turizmde 50 milyon turiste ve 40 milyar dolar turizm gelirine doğru giden bereketli bir sezon geçirdiğine dikkat çeken Erdoğan, “Bunu daha ileriye taşıyacak hazırlıkların içindeyiz. Bütçe açığımızı küresel salgın ve cenk zorluklarına rağmen yüzde 3,5 hedefinin altında tutabileceğimiz anlaşılıyor. Geçtiğimiz yıl sonuna doğru döviz kuru üstünden ekonomimize kurulan tuzağı aldığımız tedbirlerle bozmuştuk. Yükselen enflasyon sebebi ile özellikle durağan gelirli yurttaşlarımızın yaşadığı refah kaybını telafi etmekte kararlıyız. Ocak ve temmuz iyileştirilmeleriyle bu konuda mesafe kat ettik. Önümüzdeki yılbaşında daha ileri adımlar atarak telafi sözümüzü yerine getirmeyi sürdüreceğiz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Enerji girdilerindeki yüksek artışları vatandaşlara en az düzeyde yansıtmak için büyük fedakarlık yapıldığını söyleyen Erdoğan, ”Bütçemizde önümüzdeki yıl için de bu fedakarlığı sağlayacak deposu ayırdık” dedi. 2023 bütçesi ile alakalı temel sayıları paylaşan Erdoğan, “Bütçemizin harcama kalemi 4 trilyon 470 milyon lira, gelirleri 3 trilyon 810 milyar lira olarak öngörülmüştür. Bütçe açığımızı geçen yıl olduğu şeklinde ulusal gelirin yüzde 3,5’u düzeyinde tutmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar yaptığımız bütün bütçeler gibi 2023’te de aslan payını tahsile ayırdık. Her şeyin başı tahsil. Hükümete geldiğimiz 2002 yılında 10,3 milyar lira olan tahsil bütçesi şu anda 2023 için ayırdığımız bütçe 58 kat artışla ortalama 650 milyar lira olarak belirledik. Biz öğrenim öğretime bu denli büyük önem veriyoruz. Ne var ise eğitim öğretimde var. Biz, yeni nesli inşallah bu biçimde yetiştireceğiz. Sosyal devlet ilkesini güçlendirmeye 2023 bütçesinde de devam ediyoruz. Milletimizin her bir ferdinin ülke imkanından hakkını alması için önümüzdeki sene 258 milyar liraya çıkardık. Mahalli idarelerimizin şehirlerimize daha iyi hizmet verebilmeleri için 401 milyar lira kaynak ayırıyoruz. Güvenlik tehditlerine karşı müdafaa bütçemizi 469 milyar lira ile oldukça yüksek bir seviyeye çıkartıyoruz. Reel sektöre sağlayacağımız desteklere de 145 milyar liradan fazla kaynak tahsis ediyoruz. Çiftçilerimizi, üreticilerimizi 143 milyar liralık desteklemeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Her kesime, her alana 2023 hedeflerine müsait bir bütçe hazırladıklarını söyleyen Erdoğan, “TBMM komisyon ve genel kurulundaki müzakerelerin peşinden bu bütçeyi milletimizin hizmetine sunacağız. Bütçe maratonunda başarılar arzuluyorum. TBMM, geçtiğimiz hafta tarihi önemi sahip olduğuna inandığım bir kanunu kabul etti. Biz de onaylayıp yürürlüğe soktuk. Kamuoyunda toplumsal medya düzenlemesi olarak bilinen bu kanun gelişmiş ülkeler başta olmak suretiyle dünyanın pek oldukça yerinde vardır ve uygulanmaktadır. Ülkemizi biraz rötar ile de olsa bu düzenlemeye kavuşturduğu için Meclisimize teşekkür ediyorum” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın