“CHP’lilerin yapmış olduğu hukuk tanımazlıktır”

“CHP’lilerin yapmış olduğu hukuk tanımazlıktır”Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın zimmet duruşmasındaki davranışlarına reaksiyon gösterdi.

Bozdağ Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “İçinde kimi milletvekillerinin de olduğu bazı CHP’liler; yargılama sırasında Yalova’da Ağır Ceza Mahkemesi heyetine saygısızlık ediyorlar, hakaret yapıyorlar, tehdit savuruyorlar, bağırıyorlar, kabalığın alasını gösteriyorlar. Bu haddini ve kendini bilmez CHP’lileri kınıyorum. CHP’lilerin yaptığı; hukuk tanımazlıktır, haddini bilmezliktir hüküm görevini yapanı ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüstür hüküm rolü yapanları tehdittir hüküm görevi yapanlara saygısızlıktır hakarettir. Bu ilkelliği reddediyoruz. İşte CHP’nin hukuk devleti anlayışı” açıklamasında bulundu.

Bozdağ paylaşımının devamında, “Türkiye, hukuk devletidir. Hiç kimse hakim ve savcılarımıza emir ve talimat veremez, öneri ve telkinde bulunamaz. Hiç kimse hakim ve savcılarımıza hakaret edemez. Hiç kimse, hakim ve savcılarımızı tehdit edemez. Mahkemeler; adaletin tecelli etmiş olduğu, hak ve hakikatin tespit edilmiş olduğu, herkese hakkının ve hak ettiğinin verildiği yerlerdir. Mahkemelerde hukuk tanımazlığa hiç izin verilmez. Yargılama düzenini bozanın, düzen kuran usul kurallarının uygulanmasından şikayet hakkı yoktur. Kanun önünde herkes eşittir. Milletvekili veya siyasi bir benlik olmak, hiç kimseye mahkemeye, hakim ve savcıya saygısızlık, hakaret ve tehdit etme hakkı vermez. Taşıdığı unvanı yahut sıfatı kötüye kullanma etmek marifet değil, olsa olsa haddini ve kendini bilmezliktir” ifadelerine yer verdi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın