Bu Birleşik Krallık girişimi, modası geçmiş KOAH ölçümü kelimesini kökten sarsmayı planlıyor

1846’da Londralı cerrah John Hutchinson icat etti spirometre, akciğerler tarafından solunan ve verilen havanın hacmini ölçmek için içine sert bir şekilde üflediğiniz bir şey. Bu oldukça basit bir fikir. İnanılmaz bir şekilde, o zamandan beri teknoloji zar zor gelişti. Günümüzde modern spirometre, kronik obstrüktif akciğer hastalığını (KOAH) değerlendirmek için çok önemli bir veri noktası olan akciğerler tarafından atılan CO2 miktarını bile ölçmüyor.

Şimdi Cambridge, Birleşik Krallık’ta bir girişim, uygun fiyatlı, taşınabilir, minimum eğitim gerektiren ve aynı zamanda CO2’yi ölçen radikal bir yeni teknoloji cihazı geliştirdi.

sağlık teknolojisi şirketi TidalSense şimdi Birleşik Krallık merkezli yatırımcılar BGF ve Downing Ventures liderliğindeki 7,5 milyon sterlinlik (9,3 milyon dolar) bir bağış toplama turunu tamamladı.

Cambridge merkezli şirket, el tipi tıbbi cihazının (N-Tidal) akciğer fonksiyonundaki değişiklikleri hassas bir şekilde tespit ettiğini ve KOAH’ın daha hızlı, daha doğru ve otomatik teşhisini sağladığını söylüyor. Astım problemlerini ölçebilme özelliği, ürün yol haritasındadır.

KOAH, dünya çapında üçüncü önde gelen ölüm nedenidir ve 2019’da 3,23 milyon ölüme neden olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre. Ve dünya çapındaki kirlilik seviyelerindeki artış nedeniyle, muhtemelen daha da kötüleşecek.

1840’ların teknolojisine rağmen, Spirometre pazarı öngörülen 2023’te 616 Milyon Dolar değerinde olacak ve 2033’e kadar 1042,3 milyon ABD Dolarına ulaşacak şekilde %5,4’lük bir YBBO ile büyümeye devam edecek.

Bununla birlikte, Spirometreler, hastalar farklı şiddette üflediğinde kolayca yanılıyor ve farklı solunum koşulları arasında kolayca ayrım yapamıyor veya durumun ciddiyeti hakkında bilgi sağlayamıyor. Ayrıca bir hastayı bir Spirometre ile test etmek de yaklaşık 30 dakika sürecektir. Yalnızca İngiltere’de, nüfusun 500.000’i başına 200-250’si bekliyor 5-10 yıla kadar bekleme süreleri tanılama testi sürüşü.

TidalSense, N-Tidal cihazının bir hastanın nefesini beş dakikadan kısa sürede ölçebileceğini ve verileri 2G ağları aracılığıyla Bulut tabanlı bir platforma gönderebileceğini söylüyor.

Gerçekten de cihazı kendim denedim ve tabii ki ciğerlerimin durumunu (daha çok) 3 dakikadan daha kısa bir sürede ölçtü.

TidalSense ekibi

TidalSense ekibi

TidalSense’in CEO’su ve astım hastası olan kurucu ortak Dr Ameera Patel (resimde, sağda) TechCrunch ile yaptığı bir röportajda bana şunları söyledi: “Bu donanım sekiz yıldır geliştirildi. Şu anda üzerinde birkaç patent var. Sensör, ciğerlerinizden çıkan her bir karbondioksit molekülünü ölçer. Tüm bu verileri toplayarak keşfettiğimiz şey, ciğerlerinizin ne zaman kötüleştiğini gerçekten hassas bir şekilde söyleyebiliyor olmamız.”

Sorunun, insanların ne zaman semptomatik olduklarını bilmemeleri olduğunu söylüyor: “Ne zaman hastalandıklarını bilmiyorlar. Bu cihaz bana hemen söyleyecek ve inhalatörlerimi artırmam gerektiğini bileceğim. Semptomlarınızı yönetebilmekle, işlerin kötüye gitmesine yol açacak hiçbir veriye sahip olmadığınız için birdenbire hastaneye kaldırılmak arasındaki fark bu.”

Şirket, cihazı 1000’den fazla hasta üzerinde kıyasladığını ve klinik araştırmalar ve denemeler yoluyla hastalardan 2,3 milyondan fazla nefes topladığını söylüyor.

“KOAH teşhisinde gerçekten çok yüksek doğruluk elde ediyoruz çünkü temelde, KOAH’ta akciğer yapınız değişir. Finansmanla ticarileştirmeyi düşündüğümüz verilerden çok doğru teşhis testleri oluşturduk,” diye ekledi Patel.

BGF’de Erken Aşama Yatırımlar Başkanı Tim Rea yaptığı açıklamada, “bu çözüm, gelişmiş makine öğrenimi tekniklerinin daha hızlı teşhis, daha yüksek verimlilik ve daha iyi hasta sonuçları sağlamak için uygulanabileceği yerlerin en iyi örneğidir” yorumunu yaptı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın