Bolu’da zehirlenme olayları yeniden görüldüBolu’da valilikten meydana getirilen son açıklamaya göre merkeze bağlı Yuva köyünde yaşayan vatandaşlarda Kurban Bayramı’nda başlamış olan kanlı ishal ve mide bulantısı şikayetleri nedeniyle 141 şahıs hastaneye başvurdu. Hastaların büyük çoğunluğunun taburcu edilmiş olduğu olayda 1 şahıs hayatını kaybetti.

Zehirlenme olaylarının tespit edilmesiyle birlikte İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri Yuva köyünde vatandaşların kullandığı şebeke suyu ve evlerde bulunan etlerden numune aldı. Vaka sayılarının 2 haftadır açıklanmadığı köyde belirtilerin yine görülmesi ve yoğun bakımda tedavi kabul eden 15 ve 17 yaşlarındaki 2 gencin entübe edilmesi tedirginliğe yol açtı.

Kardeşinden sonrasında ablasında da emareler çıktı

Köyün içme suyunu karşılayan şebekede yapılan temizlik ve dezenfekte çalışmalarının arkasından haftanın muayyen günlerinde evlere yeniden su verilmeye başlandı. Suyun kullanılmasıyla birlikte kardeşi hastanede tedavi kabul eden Cansu A.’da mide bulantısı ve kanlı ishal şikayetleri belirdi. Ailesinin hastaneye götürmüş olduğu Cansu A., yapılan tetkiklerin ardından tedavisi için hastaneye yatırıldı.

“Sebebinin ne olduğu açıklansın”

İki yeğeni de zehirlenerek hastaneye yatırılan İsmail Arslan, “Ben kendim 5 gün yattım. Kardeşimin çocuğu 25 gündür Ankara’da yatıyor. Dün o çocuğun ablası rahatsızlandı. 25 gün sonrasında yeniden bir hasta olması bizi endişelendiriyor. Neden olduğunu bilmiyoruz. Biz neden korunacağız? Yeni vakaların çıkması başka bir sıkıntı. Herkeste bir tedirginlik ve belirsizlik var. Ben başka bir çocuğu duyunca tedirgin oldum. Dün kardeşimin evladı gitti. Yarın eşimin gitmeyeceğinin garantisi yok. Suyu kullanmadan giden var. Yoğun bakımda olan var. Komşumuzun çocuğu entübe olmuş. Ben kendi çocuğumun iyi olduğuna sevinemiyorum” dedi.

Yeğeninin sadece dişlerini fırçaladığını dediğini ifade eden Arslan, “Yeğenim evde duş almış. O birinci katta oturuyor, ben üçüncü katta oturuyorum. Dişlerimi fırçaladım fakat yutmadım diyor. Yaptığı şeyler bunlar. İçmek için zaten kullanmıyoruz. Hastaneye gitti, tedbir amaçlı yatırdılar. Eğer kan değerlerinde yükselme olursa Ankara’ya gönderecekler” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın