Biden gizli belgelerin bulunduğunu doğruladıAmerika Başkanı Joe Biden’ın 2009-2017 yılları arasında başkan yardımcılığı yaptığı dönemden kalma gizli saklı belgeler ortaya çıkmaya devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, ABD basını tarafından Biden’ın başkan yardımcılığı döneminden kalma yeni gizli saklı belgeler yönündeki iddialarını doğrulayarak, belgelerin kilitli bir garajda olduğunu belirtti. Biden, “İnsanlar, gizli materyalleri ciddiye aldığımı biliyor” ifadelerini kullanarak, soruşturma kapsamında ilgili makamlarla tam ortaklık arasında olduğunu deklare etti.

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber ise yaptığı açıklamada, “Avukatlar, kişisel ve siyasal belgeler içinde, gizli olarak işaretlenen az sayıda Obama-Biden Yönetimi kaydı keşfettiler” dedi.
Sauber, “Bu belgelerin biri hariç tümü, Başkan’ın Wilmington’daki konutunun garajındaki depoda bulundu. Bir sayfadan oluşan belge, bitişikteki bir odada saklanan malzemeler içinde bulunmuş oldu” ifadelerini kullandı. Sauber, ilgili makamlarla tam işbirliği içinde olduklarını aktardı.

“Öğrendiğimde şaşırdım fakat belgelerin içeriğini bilmiyorum”

Biden’ın, Pennsylvania Üniversitesi’nin Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezi’nde fahri profesör olarak vazife yaptığı sırada başkent Washington DC’de kullandığı ofisinde Başkan Yardımcılığı döneminden kalma “gizli saklı belgeler” bulunmuştu. Gizli belgelerin, belgelerde Ukrayna, İran ve İngiltere benzer biçimde konuların da yer aldığı istihbarat ve brifing notlarının bulunduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Biden, dün laf mevzusu belgelerin avukatları tarafından kilitli bir dolapta olduğunu ve Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’ne (NARA) haber verildiğini söylemiş, “Ofise götürülen belgeler içinde devlet kayıtlarının bulunduğunu öğrendiğimde şaşırdım fakat belgelerin içeriğini bilmem” demişti.

kaynak – linehaber

Yorum yapın