Belçika’da sigara yasağı genişletiliyor

Belçika’da sigara yasağı genişletiliyorBelçika’da başta sigara satışı olmak üzere kamuya aleni yerlerde sigara kullanımını kısıtlayacak bazı kararlar alındı. Buna nazaran 2025 yılının Ocak ayından itibaren çocuk parkları, hayvanat bahçeleri ve tema parkları şeklinde yerlerde sigara ve tütün ürünleri kullanımı yasaklandı. Ayrıca hastane ve okul benzer biçimde yerlerin önlerinde sigara içenlerin oluşturduğu “duman perdesinin” engellenmesi amacıyla söz mevzusu kamusal alanların girişlerinde de artık sigara kullanması yasak olacak.

Sigara satışına da ciddi kısıtlamalar geliyor

Federal ve bölgesel yönetimlerin anlaşmaya vardığı karara bakılırsa ek olarak Ocak 2025’ten itibaren kafelerde ve festival organizasyonlarında sigara satışı yapılamayacak. Söz mevzusu yerlerde otomatik sigara makineleri de bulunmayacak. Yine sigaraya erişimi kısıtlama amacıyla 2028 yılından itibaren 400 metrekareden büyük market ve alışveriş yerlerinde de sigara satışı yasaklanacak.
Diğer taraftan sigara satışı meydana getirilen yerlerde halkın kolayca görebileceği alanlarda sigaralar sergilenmeyecek. Yeni karar çerçevesinde 25 yaşından küçüklerin sigara almak istemesi durumunda satıcılara hüviyet sorma hakkı tanınacak.

Hükümet destek verecek

Her sene çok sayıda ölüme neden olan tütün tüketimini azaltma hedefi çerçevesinde bazı destek mekanizmaları devreye alınacak. Buna bakılırsa hükümet sigarayı bırakma mevzusunda vatandaşlara destek verecek. Bazı bitkisel ürünlerin teşvik edilerek sigaraya alternatif oluşturması ve sigarayı bırakmak için ruhsal destek için devlet yardımlarının da gündeme alınacağı bildirildi.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın