Basın kanunu teklifi yasalaştı

Basın kanunu teklifi yasalaştıBasın Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmeleri düzenlendi ve görüşmelerin nihayetinde teklif kabul edildi. Yasalaşan maddelere göre; web haber siteleri süreli gösterim kapsamına alınacak. Basın kartı başvurusu İletişim Başkanlığına yapılacak, resmi nitelikte kimlik belgesi olarak kabul edilecek.

Basın kartı istek edenlerde, 18 yaşını bitirmesi, minimum lise veya dengi bir eğitim kurumundan mezun olması, kısıtlı yada kamu hizmetlerinden yasaklı olmaması şartı aranacak.

Halk arasında kaygı, vehamet yada panik amacıyla ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli biçimde alenen yayan kimse, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Resmi ilanlar, şartları Basın İlan Kurumu Genel Kurulunca belirlenecek internet haber sitelerinde de yayımlanacak.

Basın kartı istek eden medya mensuplarının ve enformasyon görevlilerinin alakalı Kanun kapsamına dâhil edilmesi öngörülüyor.
İnternet haber sitelerinde çalışanlar basın personeli sayılacak.

Çocukların, internette veya toplumsal medyada yasa dışı, etik değerlere aykırı ve zararı olan olabilecek içeriklere maruz kalmasının önüne geçilebilecek.

Çocukların, gençlerin ve ailenin, webin yasa dışı içerikleri hakkında bilinçlendirilmesi ve güvenilir kullanması mevzusunda bilgilendirilmesi için Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne ilave görevler verilecek.

Tüm haber siteleri, yayınladıkları içerikleri saklamak zorunda olacak. Yasa, hukuka aykırı içeriklerin yok edilmesinin yada keyfi olarak ortadan kaldırılmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Bir içerik için verilen kaldırma kararı, bütün site ve platformlarını kapsayacak. Her site için ayrı ayrı karar çıkartılmasına gerek kalmayacak.
Haber sitelerini desteklemek amacıyla belli kurallar çerçevesinde resmî ilan ve reklamlar, haber sitelerinde yayınlanabilecek.

Bir haber sitesi künyesiz bir halde faaliyet gösteremeyecek.

Bir gazete için geçerli kurallar, haber üreten web siteleri de ilgilendiriyor olacak.

Sosyal medya platformlarına BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) denetlemesi koşulu getiriliyor.

Sosyal ağlara Türkiye ofisi açma ve Türkiye temsilcisi bulundurma zorunluluğu getirilecek. Temsilcinin gerçek şahıs olması halinde bu kişinin Türkiye’de ikamet etmesi ve Türk vatandaşı olması gerekecek.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın