Bakanlıktan şehit ailelerine öğrenim yardımı

Bakanlıktan şehit ailelerine öğrenim yardımıSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafınca şehit, cenk ve görev malulü evlatları ile savaş ve görev malullerine ödenecek 2022-2023 öğrenim öğretim dönemine ilişkin eğitim ve tedris yardımı miktarları belirlendi.

Buna bakılırsa 2022-2023 eğitim tedris döneminde öğrenim bulan öğrencilere şahıs başına senelik ilköğretim için 5 bin lira, lise için 7 bin 506 lira, yüksek öğrenim için ise 10 bin lira ödeme yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından öğrencilik durumları Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu kayıtlarından tespit edilenlere başvuru şartına gerek kalmaksızın ödeme yapılacak. 19 bin 451 öğrenciye toplamda 136 milyon lira eğitim ve öğretim yardımları bugün ödenecek. Öğrenim seviyeleri tespit edilemeyenlerin tahsil ve tedris yardımları ise öğrenim-öğretim yılı içerisinde başvuru etmeleri halinde ödenecek.

Eğitim ve öğretim yardım ödemeleri 4/a ve 4/b statüsünden aylık alan hak sahiplerinin ödemeleri banka hesaplarına, 4/a ve 4/b statüsünden aylık almayan hak sahipleri ile 4/c statüsünden aylığını Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, Akbank, Burganbank, Fibabanka, Garanti Bankası, Ing Bank, İş Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Finansbank, Türkiye Finans Katılım Bankası şubelerinden alanlar için aynı banka şubesine, aylığını bu bankalar dışındaki bankalardan alanlar için ise Ziraat Bankası şubelerine gönderilecek.

Hak sahipleri veya yasal temsilcilerine kimlik numaraları ile bankaya müracaat etmeleri halinde ödemeleri gerçekleştirilecek.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın