Bakanlık incelemesi tamamlandı... 80 bin kişinin mağdur edildiği ‘Deterjan Pazarı’ vurgununun ayrıntıları

Bakanlık incelemesi tamamlandı… 80 bin kişinin mağdur edildiği ‘Deterjan Pazarı’ vurgununun ayrıntılarıTicaret Bakanlığı müfettişleri, “Deterjanpazarı.Com” web sitesi üzerinden faaliyet gösteren ve uzun zamandır halkoyu gündemini meşgul eden SK Deterjan Pazarı Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin sözleşme imzaladığı kişilere ödeme yapmadığını, bu yüzden “piramit satış sistemleri benzeri” bir faaliyette bulunduğunu belirledi.

AA muhabirinin Bakanlıktan edindiği bilgiye göre, Ankara’nın Kahramankazan ilçesinde kurdukları yapınak vasıtasıyla kimyevi içerikli mamüller üreterek bunları Deterjanpazarı.Com adlı internet sitesi üstünden pazarlayan SK Deterjan Pazarı Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin vatandaşlarla kontrat imzaladığı saptandı.

Şirketin, imzaladıkları sözleşmeler uyarınca “Banyo Temizlik Yapım Seti” adı altında birkaç malzemeyi depozito bedeli (150 lira) karşılığı kişilere vereceği ve ortaya çıkan ürünü belli bir müddet sonra teslim alacağı, meydana getirilen ürün başına da 10 lira ödeyeceği (her bir koliden 40 banyo topu yapılabildiği) ayrıca ürünün imal işinin bitiminde alınan depozitonun kişilere iade edileceği vaadiyle para toplamış olduğu görüldü.

Buna rağmen kuruluşun web sitesi, sosyal medya ve tanıdıklarının tavsiyesi üzerine şirketten “Banyo Temizlik Yapım Seti”ni koli başına 150 lira depozito ödeyerek teslim alan kişilere bu setin içerisindeki malzemeleri talimatlarda belirtilen kurallara uyarak üretmeleri ve “banyo topu” denilen ürünü şirkete belirtilen müddette teslim etmelerine rağmen sözleşmede belirtilen bedelin ve depozitonun ödenmediği, aynı durumda birçok bireyin de bulunmuş olduğu, firma yetkililerine ise ulaşılamadığı bildirildi.

“Nitelikli dolandırıcılık” olarak değerlendirildi

Bu itibarla SK Deterjan Pazarı Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ nezdinde Ticaret Bakanlığı müfettişlerince araştırma yapılmış oldu.

İnceleme sonucu, bu yıl ortalama 10 bin şahıs ile “Banyo Topu İş Kolisi Sözleşmesi” imzalandığı ve yaklaşık 8 bin kişiye 100 milyon liranın üzerinde ödeme yapılması gerekirken kontrat süreleri dolmasına ve tüm şartları yerine getirmelerine karşın herhangi ödemede bulunulmadığı belirlendi. Bu nedenle SK Deterjan Pazarı Kimya Sanayi ve Ticaret AŞ’nin “piramit satış sistemleri benzeri” bir faaliyette bulunduğu ve söz konusu faaliyetin Türk Ceza Kanunu’nun 158’inci maddesi kapsamında (kalifiye dolandırıcılık) değerlendirildiği sonuçlarına varıldı.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın