Bakan Bilgin’den asgari ücret ve EYT açıklaması

Bakan Bilgin’den asgari ücret ve EYT açıklamasıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafınca düzenlenen ‘Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın
İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin (EDU-CARE) kapanış konferansına katıldı. Programda konuşan Bakan Bilgin, “’Küçülelim, durağanlaşalım, sıkı para politikası uygulayalım’ bunlar yüz yüze olduğumuz temel mesele olan istihdam oluşturma problemini, üretimi artırma problemini geriye alan, bunu görmeyen veya önemsizleştiren yaklaşımlardır. Bu bakımdan Türkiye’nin büyüyerek bu problemi çözmesi lazım. Büyüyerek bu problemi halletmek olası mü? Mümkün. Türkiye’nin ulusal hasılatını artıran, yıldan yıla artıran büyüme oranlarını yüzde 5, yüzde 5’in üzerinde çıkararak- ki 5’i tesadüfen söylemiyorum, 700 binin üzerinde istihdam oluşturan bir Türkiye ortalamasında oran- bunu yüzde 7’ye çıkardığımız vakit aniden istihdam miktarı daha da artıyor, 1 milyonun üstüne çıkıyor. Dolayısıyla bizim her sene 1 milyonun üzerinde istihdam oluşturan büyüme oranlarını gerçekleştirmemiz lazım” diye konuştu.

“Türkiye’nin sanayiye dayalı büyümesi lazım”

Türkiye’nin ekonomik olarak kalkınması için gerekli şartların yerine gelmesi gerektiğine vurgu icra eden Bilgin, “Türkiye’nin sanayiye dayalı büyümesi lazım. Talebin büyümedeki artıştan daha düşük olması lazım, ihracata dayalı olması lazım. Bir sürü tutumsal şartları var. Bunları gerçekleştirerek Türkiye’nin yoluna devam edeceğine inanıyoruz. En zorlu şartlarda, enflasyonun bu kadar yüksek olduğu, dışarıda, Avrupa’da daralmanın olduğu, resesyon periyodunun yaşandığı bir ortamda bile Türkiye’nin endüstriyel üretime dayalı büyümesini sürdürmesi, Türkiye’nin sağlam bir zemine, üretim yapısına dayalı olduğunu ve bu üretimi daha da artırarak üretime dayalı büyüme stratejisini sürdürmesinin mecbur olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

“Asgari ücret hem de diğer ücretlerin de yukarıya tırmandırılmasını sağlıyor”

Büyümenin meydana getirmiş olduğu sorunlardan birinin de gelir dağılımı ile arasındaki ilişki bulunduğunu vurgulayan Bakan Bilgin, “Demokratik toplumlarda mekanizmalar vardır. Birisi toplu pazarlık sistemidir. Bir öteki bugün de içinde olduğumuz asgari ücret kurumudur. Asgari ücret olağanüstü mühim bir kurumdur. Yapılan eleştirileri izliyorum; ‘Asgari ücret temel ücret haline geldi’ diye bir söylem var. Bu doğru değil. Asgari ücretlilerin toplam ücretliler içindeki oranı yüzde 38 civarında. Asgari ücret bununla birlikte öteki ücretli çalışanların ücretlerinin de yukarıya tırmandırılmasını sağlıyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 ve yüzde 30’un üzerinde yaptığımız artışlar, ücretler arası farklılaşmanın yukarıya doğru gittiğini ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

“Sorunların çözüldüğünü söylüyoruz”

Programın ardından basın personellerinin sorularını yanıtlayan Bilgin, EYT’de yaşanmış olan teknik sorunlarla ilgili, “Teknik sorun, adı üzerinde kayıtlarla ilgili problemler. Sorunların çözüldüğünü söylüyoruz” dedi.

Ankara’da bir otelde gerçekleştirilen programa Bakan Bilgin’in yanı sıra SGK Başkanı Kürşat Arat ve muhtelif sivil camia müesseselerinin temsilcileri katıldı.

kaynak – linehaber

Similar Posts

Bir cevap yazın