Avustralyalı temiz teknoloji Endua, yenilenebilir enerjinin aralıklılık sorununu düzeltiyor

Endua'nın hidrojen güç bankalarından biri

Endua’nın hidrojen güç bankalarından biri

Rüzgar, güneş ve su gibi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili en büyük sorunlardan biri kesintidir. Bu, örneğin güneş parlamayı durdurabileceği veya durgun, rüzgarsız bir gün olabileceği için sürekli olarak güvenilemeyecekleri anlamına gelir. Boşlukları doldurmak için, kullanıcılar genellikle dizel jeneratörlere veya akülere güvenirler. Ancak dizel jeneratörler emisyon üretir ve piller yalnızca kısa bir süre dayanır. Temiz teknoloji başlangıcı Endua modüler hidrojen üretim ve depolama teknolojisi ile çözümü bulduğunu söylüyor.

Avustralyalı girişim bugün 11,8 milyon AUD (yaklaşık 7,8 milyon USD) topladığını duyurdu. Tura katılanlar arasında yeni yatırımcılar, Queensland Investment Corporation (QIC), Melt Ventures ve 77 Partners yer aldı ve hepsi birlikte 7,5 milyon AUD kazandı. Finansmanın geri kalanı, geri dönen stratejik yatırımcılardan geldi. devlet bilim kurumu CSIRO tarafından kurulan derin teknoloji fonu) ve Avustralya’nın en büyük ulaşım enerjisi sağlayıcısı Ampol.

2021’de piyasaya sürüldü CEO ve kurucu Paul Sernia tarafından hazırlanan Endua, modül başına 100kW’a kadar güç yüklerini sürdürebileceğini söylediği bağımsız, modüler hidrojen güç bankaları kullanıyor. Bu, su pompalarına, çiftlik barakalarına veya bağımsız telekom altyapısına güç sağlamak için yeterlidir. Kullanılan elektrik miktarı ölçeklenebilir, çünkü fazla yenilenebilir enerji hidrojen olarak depolanır ve gerektiğinde yakıt hücreleri tarafından elektriğe dönüştürülür.

Sernia, TechCrunch’a fazla yenilenebilir enerjiyi hidrojen olarak depolamanın kesintili zorlukların üstesinden geldiğini, çünkü kullanıcıların ihtiyaç duyduklarında veya yenilenebilir enerji üretimi yetersiz olduğunda depolanan enerjilerini kullanabileceklerini söyledi. Endua, bölgesel topluluklar, çiftçilik ve tarım, telekom altyapısı, enerji dağıtımcıları ve uzak altyapı dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesine hizmet vermektedir.

Endua, güneş veya rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak su moleküllerini elektroliz yoluyla hidrojen ve oksijene ayıran elektrolizörler tasarladı ve üretti. Daha sonra üretilen hidrojen, hidrojenin bütünlüğünü aylarca koruyabilen yüksek basınçlı depolama tankları olan modüler bankalarında depolanır. Endua’nın müşterileri, depoladıkları hidrojeni elektriğe dönüştürmeye hazır olduklarında, güç bankaları, çoğunlukla karbon emisyonu oluşturmayan hidrojen yakıt hücreleri aracılığıyla elektrokimyasal teknolojiler kullanır.

Endua'nın kurucusu ve CEO'su Paul Sernia

Endua’nın kurucusu ve CEO’su Paul Sernia

Sernia, Endua’nın güç bankalarının fazla enerjiyi yakalamak için güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerji kaynakları da dahil olmak üzere mevcut enerji sistemleriyle entegre olacak şekilde tasarlandığını söyledi. Bu, müşterilerin sürekli bir güç kaynağına sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Endua, yeni sermayesini önümüzdeki 18 ay boyunca pilot sistemlerini ölçeklendirmek ve işe almak için kullanacak. Finansmanına ek olarak Endua, Girişimciler Programı Ticarileştirmeyi Hızlandıran Hibe, Kooperatif Araştırma Merkezleri Projesi ve Gelişmiş İmalat Büyüme Merkezi Hibesi dahil olmak üzere toplam 4,3 milyon dolar aldı. Tüm ürünleri Avustralya’da üretilmektedir ve şu anda Queensland’de üretim tesisleri kurmaktadır.

Finansman hakkında yaptığı açıklamada Ampol genel müdürü Matthew Hallliday, “Endua’nın teknolojisi, şebekeden bağımsız ve dizel enerji kullanıcılarının dekarbonizasyon taahhütlerini yerine getirmesi ve kendi kendini idame ettirmesi için temel oluşturuyor. Teknoloji, ekonomimizdeki uygulamaları daha fazla keşfetmek için ölçeklenirken müşterilerle çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın