Arabası olanlara son dakika duyurusu! Mutlaka yapmak zorundasınız: Yapmayana dev cezası var Güncel

Arabası olanlara son dakika açıklamasu! Mutlaka yapmak zorundasınız: Yapmayana dev cezası var Güncel, başvuru sitemizde Arabası olanlara son dakika açıklamasu! Mutlaka yapmak zorundasınız: Yapmayana dev cezası var ile alakalı araştırma yaptık. 

Ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV), devletin ihtiyaç sahibi hanelere elektrik tüketim desteği sağlamak maksadıyla 2023 senesinde bir defaya mahsus olmak üzere getirdiği bir vergidir. Bu vergi, araç sahiplerinin araçlarının değerine ve motor hacmine göre tespit edilen tutarlarda ödenmesi gereken bir vergidir. Ek MTV, iki taksit halinde ödenilmektedir. İlk taksit Ağustos ayında, ikinci taksit ise Kasım ayında ödenmelidir.

ANAYASAL GEREKÇEYE DAYANIYOR

Lakin, bazı araç sahipleri ek MTV’nin haksız ve anayasaya aykırı olduğunu düşünerek Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuşlardır. AYM, 29 Eylül 2023 tarihinde yaptığı bilgilendirmede, ek MTV’nin iptali istemini oy birliğiyle reddetmiştir. AYM, ek MTV’nin Kahramanmaraş merkezli depremlerin yol açtığu ekonomik kayıpları karşılamak için anayasal bir gerekçeye dayandığını belirtmiştir.

Bu kararın ardından, ek MTV ödemesinin ilk taksitini ödemeyen araç sahipleri gecikme faizini merak etmeye başlamışlardır. Ek MTV’nin ilk taksitinin 6 Eylül 2023 tarihine kadar ödenmesi gerekiyordu. Bu tarihi kaçıranlar, aylık yüzde 2,5 oranında gecikme faizi ile yüz yüze kalmışlardır. Misal verilecek olursa, 1000 TL olan ek MTV’nin ilk taksitini 6 Eylül’de ödemeyen bir araç sahibi, 30 Eylül’de bu tutarı ödemek istediğinde 25 TL gecikme faizi ödemek zorunda kalacaktır. Bu durumda toplam ödemesi 1025 TL olacaktır.

FAİZ İŞLETİLECEK

Ek MTV’nin ikinci taksitinin ise 30 Kasım 2023 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Bu tarihi de kaçıranlar, aynı biçimde aylık yüzde 2,5 oranında gecikme faizi ile cezalandırılacaklardır. 

Ek MTV ödemeleri, Gelir İdaresi Başkanlığına ait “gib.gov.tr” internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi yahut banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödemede bulunulabilmektedir.

Yorum yapın