Alman hela kağıdı firması iflas başvurusunda bulundu

Alman hela kağıdı firması iflas başvurusunda bulunduAlmanya’da hela kağıdı üreticisi Hakle, ham madde ve enerji maliyetlerindeki keskin artışın sebep olduğu mali zorluklar sebebiyle iflas başvurusunda bulunmuş oldu.

Düsseldorf bölge mahkemesi tarafından Hakle’ye kayyum olarak atanan hukuk şirketi White & Case tarafınca meydana getirilen açıklamada, Hakle’nin son zamanlarda enerji, nakliye ve ham madde maliyetlerindeki artışı gıda, perakende ve deva sektörlerindeki müşterilere yeterince yansıtamadığı açıklandı.

İflas davası devam ederken orta ölçekli şirketin ticari faaliyetlerini eksiksiz olarak sürdüreceği ve firmanın tekrar yapılandırılacağı belirtildi.

Tuvalet kağıdı ve kağıt havlu şeklinde hijyen ürünleri üreten Hakle, Kuzey Ren-Vestfalya eyalet başkenti Düsseldorf’da 220 kişiyi istihdam ediyor.

Şirketin satışları 2020’de 80 milyon avro olarak kayıtlara geçmişti.

2020’de Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana, enerji yoğun kağıt endüstrisi küresel ham madde, lojistik ve enerji pazarında ciddi sıkıntılara maruz kalmıştı.

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla vaziyet yine kötüleşirken, büyük ölçüde artan maliyetlerin henüz müşterilere yeterince yansıtılmaması da dikkati çekiyor.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın