Alkol masasında ‘Kadir Gecesi’ paylaşımında kararKadir Gecesi alkollü bir ortamda çekilen fotoğrafı toplumsal medyadan “Kadir Gecesi hususi, Rabb’im kabul etsin” notuyla paylaşan Onur T.’nin “halkın bir kesiminin benimsediği değerleri alenen aşağılama” suçundan 1,5 yıla kadar hapis istemiyle basit yargılama usulüne göre yargılandığı dava karara bağlandı.

Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına tutuksuz sanık Onur T. Katıldı. Sanık Onur T, savunmasında toplumsal medya hesabından laf mevzusu paylaşımı gülmece amaçlı yaptığını belirterek, paylaşımının ne olursa olsun İslam dinine, inanlara veya Kadir Gecesi’ne yönelik aşağılama, dalga geçme ve minik düşürme amacı taşımadığını anlatım etti.

Basit yargılama usulüne nazaran görülen duruşmada kararını açıklayan mahkeme, sanık hakkındaki “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan 3 ay 22 gün hapis cezası verdi.

Sanığın suçtan önce sabıkasının bulunmadığını, duruşmadaki tutum ve davranışlarını göz önünde bulunduran mahkeme, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

 “Kadir Gecesi, İslam dini ve İslam dinine inananlar için dini bir değer”

Mahkeme kararının gerekçesinde, Kadir Gecesi’nin, İslam dini ve İslam’a inananlar için dini bir kıymet olduğu belirtilerek, sanığın İslam inancına mensup kişilerce kutsal kabul edilen Kadir Gecesi’nde yaptığı paylaşımın, İslam dinince kutsal sayılan değerleri aşağılama durumunda olduğu vurgulandı.

Sanığın eyleminin, camianın beraber yaşama duygusuna zarar verme durumunda ve sosyal barışı bozmaya elverişli olduğu kaydedildi.

İddianameden

İddianamede, Kadir Gecesi’nin İslam dini ve İslam dinine inananlar için dini bir değer olduğuna vurgu yapılarak şüphelinin İslam inancına mensup kişilerce mübarek kabul edilen Kadir Gecesi’nde, suça mevzu fotoğrafı “Kadir Gecesi hususi Rabb’im kabul etsin” yazısıyla paylaşmasının “İslam dinince kutsal sayılan değerleri aşağılama niteliğinde” olduğu belirtilmişti.

Şüpheli Onur T.’nin fiilinin, toplumun beraber yaşama duygusuna zarar verme durumunda olduğu ve toplumsal barışı bozmaya elverişli bulunduğu kaydedilen iddianamede, şüphelinin “halkın bir kesiminin benimsediği değerleri açıkca aşağılama” suçundan 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapsi istenmişti.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın