Afyonkarahisar’da yangınları için harekete geçildiAfyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı son dönemde çıkan yangınlarla alakalı olarak görevli vali yardımcısına çözüm için talimat verdi. Vali Yardımcısı Mehmet Keklik başkanlığında meydana gelen Afyonkarahisar Mahalli Sulak Alan Komisyon Toplantısı’nda bölgede çıkan yangınların yanı sıra göl suyunun sürdürülebilirliği ve gölde bulunan yaklaşık 600 bitki-hayvan türünün korunması için de emekler başlatılmış olduğu bildirildi.

Bu emek harcamalar çerçevesinde bölgeye yangın gözetleme kulesi yapımı ve kameralı güvenlik sisteminin kurulmasına yönelik çalışmalara öncelik verildiği öğrenildi. Ayrıca bölgedeki ilgili bütün kamu kuruluşlarının alanını korunmasına yönelik bekçi istihdam etmesi için çalışmalara başlandığı anlatım edildi.
Yine alınan kararlar çerçevesinde ilgili kurumlara bölgedeki kontrolsüz izinsiz saz kesim faaliyetlerinin denetlenmesi ve saz yangılarının önlenmesi amacıyla düzenli denetim ve kontrollerin yapılmasına, ihtiyaç duyulan hallerde drone kullanılmasına yönelik talimatlar verildiği öğrenildi.

“Çıkan yangınlara karşı bizler elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz”

Eber Gölündeki yangınlar ile mücadeleyle ilgili olarak da yangın ve eğitim alt komisyonları oluşturulması mevzusunda adımların atılacağı ifade edildi. Bolvadin ilçesine bağlı Derekarabağ ve Ortakarabağ köylerinde yangınlarla ilgili tahsil süreçleri devam ederken, bölgede çıkabilecek yangınlarla savaşım edebilmek için hem sazlık alanlarda güvenlik şeridi oluşturulması emekleri başlatılmış olduğu bildirildi.

Son dönemde çıkan yangınların hem bölgeye bununla beraber doğal yaşama verdiği zararlara dikkat çeken Vali Yiğitbaşı ise şunları söylemiş oldu. “Göreve başladığım günden bu yana meydana gelen yangınlara dair bir dizi tedbir çalışması yürüttük. Amacımız bölgenin ve naturel ekosistemin bozulmadan kendi dengesi içinde yaşamasına imkân sağlamaktır. Bu yüzden bu çıkan yangınlara karşı bizler elimizden gelen bütün emekleri yapıyoruz. Ancak şunu da ifade etmeliyim ki, bu yangınlarla mücadele için bölge sakinlerinin de bu sürecin içinde olması gerekmektedir. Her bir kişi hem bölgemiz aynı zamanda ülkemiz için milli bir değer olan bu alanı korumak için üzerine düşen görevi ve sorumluluğu alması gerekmektedir.”

kaynak – linehaber

Yorum yapın