Açıklanacak müjde kulislerden sızdı! En düşük emekli maaşı 11 bin 250 TL sürprizi: Memur ve emekli zam tablosu belli oldu Güncel

Açıklanacak müjde kulislerden sızdı! En düşük emekli maaşı 11 bin 250 TL sürprizi: Memur ve emekli zam tablosu belirlendi Güncel, başvuru sitemizde Açıklanacak müjde kulislerden sızdı! En düşük emekli maaşı 11 bin 250 TL sürprizi: Memur ve emekli zam tablosu belirlendi ile alakalı araştırma yaptık. 

Emekli ve memur maaşları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na göre, enflasyon oranına göre belirlenir. Enflasyon oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aracılığıyla her ay açıklanır. Enflasyon oranı, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) olarak da bilinir. TÜFE, tüketicilerin satın aldıkları mal ve hizmetlerin fiyat aralıklarının değişimini ölçer. TÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde olarak hesaplanır.

EMEKLİYE EK ZAM GÜNDEMDE 

Emekli ve memur maaşları, her seneın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez artırılır. Ocak ayındaki artış, bir önceki yılın Temmuz-Aralık zamanındaki enflasyon oranına göre belirlenir. Temmuz ayındaki artış ise, bir önceki yılın Ocak-Haziran zamanındaki enflasyon oranına göre belirlenir. Lakin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı kapsamı içinde emeklilere ek zam da gündeme geldi. 

Emekli ve memur maaşlarına ek olarak, refah payı da uygulanır. Refah payı, ekonomik büyüme ve verimlilik artışından kaynaklanan gelir artışının emekli ve memurlara da yansıtılması manasına gelmektedir. Refah payı, hükümet ile sendikalar içinde yapılan toplu anlaşma görüşmelerinde belirlenir.

YÜZDE 50 ORANINDA ZAM 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte emekli ve memurların maaşlarındaki iyileştirme çalışmaları da gündem olmaya sürdürmekte. Bilhassa 7.500 TL taban maaşın altında kök maaşı olan SSK ve Bağ- Kur emeklileri başta olmak üzere tüm emekliler için bir iyileştirme bekleniyor. Ocak ayında yapılacak zam oranlarıyla alakalı tahminler ise yüzde 50’yi bulacağı yönünde. Orta Vadeli Program’da bulunan yıl sonu yüzde 65’lik enflasyon öngörüsüne göre, 6 aylık enflasyonun yüzde 37.76 çıkması beklenirken, memurlar ve memur emeklilerinin artışı da yüzde 49.46’yı bulacak. Refah payı ile birlikte bu oranların yüzde 50’yi geçmesi bekleniyor.

Zam oranı ile ilgili bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Yorum yapın