ABD’deki Ağlayan Köprüler Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Dünyadan İlginç Haberler

Amerika Birleşik Devletleri uçsuz bucaksız araziler üzerine kurulu, oldukça ilginç doğal oluşumlara ev sahipliği yapan bir ülke. Ancak ülkenin ilginçlikleri bunlarla sınırlı değil. Tarihteki en ilginç tarikatlar ve kültlerden bazıları da Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıktı. Tahmin edebileceğiniz gibi ABD’nin sahip olduğu ilginç şeyler bu oluşumlarla da sınırlı değil. Ülke tüyler ürpertici bazı hikâyelerin merkezinde yer alan, ilginç yapılara da ev sahipliği yapıyor. Hem de onlarcasına! “Ağlayan köprü” olarak isimlendirilen yapılar ABD’deki en ilginç korku ve hayalet öykülerine kaynaklık ediyor.

Bölgede yaşayan yerli halk ve her yıl köprüleri ziyaret eden binlerce turist, ağlayan köprülerde kazara ölen veya ebeveynleri tarafından köprüden atılan bebeklerin ağlama seslerinin ve çığlıklarının duyulabildiğini ifade ediyor. Üstelik doğru zamanda doğru köprüde olursanız, öldürülen bebeklerin hayaletlerini görebileceğinizi söyleyenler de var. İşte ABD’nin en sıra dışı korku öykülerine kaynaklık eden ağlayan köprüler hakkında bilmeniz gerekenler.

Ağlayan köprülere dair anlatılar üç temel unsur üzerine kurulu

Tarihi bir köprü, bir bebek ve bebeğin ölümünden sorumlu bir katil! Ağlayan köprü hikâyelerinde katilin, genellikle bebeğin annesi veya babası olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

İşte bu ilginç hikâye kurgusuna sahip ağlayan köprüler, onlarca yıldır tüm ABD’nin en popüler korku ve hayalet anlatıları arasında yer almaya devam ediyor. Öyle ki neredeyse her ABD eyaletine birden fazla ağlayan köprü olduğuna inanılıyor.

Ağlayan köprülerin yer aldığı bölgelerde yaşayan bazı insanlar, bebek çığlıkları ve ağlama sesleri duyduklarını iddia ediyor

Hatta bazı köprülerde uzun zaman önce orada trajik bir kazada ölen veya ailesi tarafından öldürülen bebeklerin hayaletlerinin göründüğünü ileri sürenler de var.

Üstelik bu anlatılar ülkede öylesine popüler ki her yıl binlerce insan, ağlayan köprülerde bir ses duyabilmek veya bir bebek hayaletine rastlayabilmek için köprüleri ziyaret ediyor. Gelin şimdi, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en meşhur ağlayan köprülerden bazılarına yakından bakalım…

Van Sant Köprüsü

ağlayan köprü

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pensilvanya eyaletindeki New Hope bölgesi yakınlarında yer alan Van Sant Köprüsü, ülkedeki en meşhur ağlayan köprülerden biri. Köprünün hikâyesi ise ülkedeki diğer ağlayan köprü hikâyeleriyle büyük benzerlik taşıyor.

Hikâyeye göre günümüzden uzun zaman önce evlilik dışı ilişkisinden hamile kalan bir kadın, ailesi tarafından reddediliyor. Birlikte olduğu erkek ise kadını terk ediyor. Çocuğu dünyaya getiren fakat son derece kötü bir durumda olan kadın, çareyi çocuğunu Van Sant Köprüsü’nden aşağıya bırakmakta buluyor. Daha sonra kendisini köprünün demirlerine asarak intihar ediyor. İşte bu trajik hikâyeden yıllar sonra günümüzde; Van Sant Köprüsü üzerinden geçerken, talihsiz bebeğin nehirde boğulmadan önceki çığlıklarını duyabildiğini iddia eden insanlar var.

Monmouth Köprüsü

ağlayan köprü

Illinois eyaletindeki Monmouth Köprüsü, tüyler ürperten hikâyesiyle yalnızca eyaletteki değil, bütün ABD’deki en meşhur ağlayan köprülerden biri. Köprünün tarihi 1850’li yıllara kadar uzanıyor. İlk kez inşa edildiğinde tamamen ahşap olan köprünün 1930 yılında orijinal yerinden kaldırıldığı ve yaklaşık 6 kilometre uzağa çelik bir köprü inşa edildiği biliniyor. Köprünün hikâyesi ise ülkedeki diğer ağlayan köprü hikâyelerinde belirgin bir şekilde ayrılıyor. Çünkü bu hikâyede yaşamını kaybedenlerin sayısı birden fazla!

Efsaneye göre günümüzden uzun zaman önce bölgede yaşanan bir sel felaketi, köprünün üzerinden geçen bir okul otobüsünün sular altına kalmasına ve otobüsteki bütün çocukların boğularak hayatını kaybetmesine neden oldu

ağlayan köprü

Anlatıya göre bu trajik olayın ardından, hayatını kaybeden çocukların hayaletleri Monmouth Köprüsü’ne musallat oldu!

Bugüne kadar ilginç köprüyle ilgili çok sayıda iddia ortaya atıldı. Onlardan biri, bir kişinin köprü üzerinden geçerken arabasını boşa alması durumunda, arabanın belirli bir yöne doğru “yönlendirildiği” iddiasıydı

ağlayan köprü

Elbette bu iddianın doğruluğunu öğrenmek isteyen pek çok insan ortaya çıktı. İşin ilginç tarafı ise iddianın doğru olmasıydı. Gerçekten de köprü üzerinden arabalarıyla geçen insanlar, arabalarını boşa aldıkları zaman, kendiliğinden güvenli bir bölgeye doğru yönlendiriliyorlardı. Kulaktan kulağa anlatılarak tüm ülkeye yayılan haberlere göre arabaları yönlendirenler, yıllar önce sel felaketine ölen çocukların hayaletleriydi! Neyse ki daha sonra bu ilginç fenomenin köprüdeki eğimden kaynaklandığı ortaya çıktı.

Egypt Road Köprüsü

ağlayan köprü

ABD’nin Ohio eyaleti, ağlayan köprü hikâyelerinin en çok sevildiği bölgeler arasında. Öyle ki eyalette birden fazla ağlayan köprü var. Fakat Salem şehrindeki Egypt Road bölgesini biraz dışında yer alan bir köprünün hikâyesi, eyalet sakinlerinin favori ağlayan köprü hikâyesi konumunda. Çünkü köprünün başrolde olduğu hikayenin farklı versiyonları var.

İlk anlatı, Van Sant Köprüsü hikâyesinde olduğu gibi evlilik dışı ilişkiden bir çocuk dünyaya getiren ve ailesi tarafından kabul edilmediği için çocuğunu köprüden atan bir kadın hakkında. Hikâyenin diğer versiyonunda ise anne ve babasının ihmali nedeniyle köprüden düşen ve boğularak hayatını kaybeden bir çocuk var. Günümüzde bazı insanlar, köprünün yakınlarında çocuğunu arayan bir babanın hayaletine rastladığını, bazı insanlar ise özellikle geceleri, köprünün sıklıkla ilginç bir sis tabakası ile kaplandığını ileri sürüyor…

Kaynak: 1

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın