82 yaşlarında şarkıcı olduMenteşe ilçesinde yaşayan 84 yaşındaki Bekir Tokaç, çocukluk yıllarından bu yana müzisyen olma isteğini devam ettirdi.

Altmışlı yıllarda bağlama çalmayı öğrenen Tokaç, hemen sonra ise müzik mevzusunda kendisini geliştirerek, 82 yaşlarında ilk müzik klibini çekti. Müzikle iç içe yaşayan Tokaç, sağlığı elverdiği sürece şarkı söylemeye devam edeceğini belirtti.

Çocukluk hayaline mani olan abisine rağmen çocukluk hayalini gerçekleştiren Tokaç, “Müzik hayatıma rahmetli Hamdi Özbay vardı Muğla’da. Benim de bağlama merakım vardı. Hamdi abim bağlama kursu veriyordu. Abim rahmetli beni göndermedi kursa. Atmış, atmış bir yılları içinde ben kafaya koydum, bağlama öğreneceğim diye. Bağlamayı kendi kendime öğrendim. Uğraşırken kahve alışkanlığım da yoktur, kahveye gitmezdim. Kendi kendime Muğla havaları çalmaya çalışırken öğrendim. İlk klibimi 82 yaşlarında yaptım. O klipten sonra bir adet daha olsun dedik bir tane ile kalmasın istedim. Arkasından bu Muğla Yaylası şarkısının klibini çektik” dedi.

“1947 yılında yaşanan olayın şarkısını yazıp, klip çekti”

Komşusu olan Nevrez adlı vatandaşın Muğla yaylasında yaşamış olduğu vakası şarkıyla canlandıran Tokaç, “Klibimi çektiğim müziğin vakası 1947 yılında gerçekleştiğini hatırlıyorum. Aradan fazlaca uzun seneler geçmiş olduğu için bir de şarkıda yasaklama vardı. Nevrez abi kabul etmediği için akılda kalmıyor tabi. Nevrez abi rahmetli oldu. Bizim komşumuzdu, ben de o zamanlar çocuğum. Bizlere yaz tatillerinde terzi çıraklığı verirlerdi. Önceden öyleki sokakta oynayamazdık. Bu Nevrez abi de bizim kalfamızdı o zamanları. Nevrez abi son zamanlarda içmeye başladı. Bir gün bir haber aldık. Nevrez abi Şükrü’yü öldürmüş dendi. Bu arada Şükrü de Hacı Ahmet kahvesinde kasaplık yapardı. Çok severdi beni o zamanlar biraz yaramazdım. O da beni fazlaca severdi. Tüm yayladaki kahveler o zaman güzeldi sonradan bu şarkı bestelendi. Ama Nevrez abi piyasada söyletmedi bu şarkıyı. Herkes de bilmiyordu bu şarkıyı, sadece ben biliyordum. Nevrez abi geçen sene rahmetli olduktan sonrasında, hadi dedik biz bu şarkıyı canlandıralım. Herhalde sözlerinde bir iki değişiklikler yapmışlar gibi, ben kendi bildiğim şeklinde söyledim şarkının doğruyu de budur. Bu şarkıya klip yaptık bu şarkının duyulmasını istedik” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın