136 Afganistanlı muhacir ülkelerine gönderildiTürkiye’ye yasa dışı yollarla giriş icra eden Afganistan uyruklu göçmenlerin ülkelerine gönderilmesine devam ediliyor.

Iğdır gönderme merkezinde 111 şahıs Ağrı’dan ise getirilen 25 kişi ile beraber toplam 136 muhacir ülkelerine charter seferiyle gönderildi.

Göçmenler otobüslere bindirilerek Iğdır İl Göç İdaresi Müdürlüğü çalışanları koordinesinde ve Iğdır İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince esenlik kontrollerinin arkasından Iğdır Şehit Bülent Aydın Havalimanı’na getirildi. Buradaki geçişlik ve emniyet işlemleri tamamlanan kafile, düzenlenen charter seferleriyle Kabil’e gönderildi. Böylelikle Iğdır’dan bu yıl gönderilen yabancı sayısı 3 bin 914 kişiye ulaştı.rent a car 34

Ocak ayından bu yana Türkiye genelinde 38 bin 930 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı. Göç İdaresi Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye bakılırsa, 27 ocak tarihinden bugüne kadar Afganistan’a düzenlenen 159 charter seferi kapsamında 28 bin 982 Afganistan vatandaşının ülkesine dönüşü sağlandı. Bu yıl sınır dışı edilen Afgan uyruklu yabancı sayısı 38 bin 931’a yükselirken, bu yıl yurt geneli sınır dışı edilen toplam gayri muntazam muhacir sayısı ise 63 bin 434 olarak kayıtlara geçti.

kaynak: linehaber.com.tr