11 yatırımcı, psikedelik girişimler için zor olsa da renkli bir gelecek öngörüyor

ne kadar uzak psikedelik ilaç endüstrisi geliyor son 12 ayda? Peki, nereden baktığınıza bağlı.

Borsaya bakarsanız, manzara pek iyi değil: çizelgeler tamamen aşağı ve kırmızı ve görebileceğiniz tek şey, alaycı yatırımcıları etkilemek için ellerinden gelenin en iyisini yapan psikedelik şirketler.

Bugünün diğer sektörlerinin çoğuna benzer şekilde, sektördeki güvenin sarsılması özel pazarlara da sıçradı, girişim anlaşmalarını yavaşlattı ve zaten kavrulmuş bir girişim piyasasında anlaşma boyutlarını daha da küçülttü.

Ancak odaklanır ve önyargılarınızı geride bırakırsanız, değerlemelerin ve hisse fiyatlarının ötesinde, sürdürülebilir bir endüstri inşa etmek için itici güçle olgunlaşmış, canlı bir anlaşma yapma dünyası olduğunu göreceksiniz. TechCrunch+ tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, yatırımcıların ve kurucuların, sadece çekici fırsatlar aramak yerine, giderek artan bir şekilde, hayatları değiştirmek için psikedeliklerin gücünü kullanabilecek bir endüstrinin temellerini oluşturmaya kafalarını koyduklarını gösteriyor.

Leafy Tunnel’in kurucu ortakları Bek Muslimov ve Nikolay Tretiyakov’a göre, endüstrinin şu anda çözmeye çalıştığı sorunlar, gelişmekte olan sektörün ilerlemesinin kanıtı. “Sektörümüzün boğuştuğu sorular, gerekli olgunlaşmayı yansıtacak şekilde daha rafine ve incelikli hale geliyor. Bu sorular arasında terapilerin gerçek maliyetleri, geri ödeme kapsamı, psychedelic ilaç geliştirme şirketleri için ticarileştirme stratejisi, terapistlerin tedarik ve altyapısıyla ilgili kaynak darboğazları vb.


Katılmak için daha fazla yatırımcı arayarak merceğimizi genişletiyoruz TechCrunch anketlerisektörlerindeki zorluklar hakkında en iyi profesyonelleri sorguladığımız yer.

Bir yatırımcıysanız ve gelecekteki anketlere katılmak istiyorsanız, doldurun bu form.


Yönetmelik de yavaş da olsa ilerliyor, yalnızca Oregon ve Colorado psychedelics’i kısmen suç olmaktan çıkarmak için adımlar atıyor. Ancak endüstri, bu eyaletlerin ilaç geliştirmeden sağlık altyapısına entegrasyona kadar her şey için test alanı olarak hizmet etmesini istese de, birçok yatırımcı, psychedelics’in ilgi gördüğü tek yerin ABD olmadığına dikkat çekti.

“Suç olmaktan çıkarma, Federal düzeyde yasallaştırma ile aynı şey değildir. Satori Neuro’nun Baş Yatırım Sorumlusu Amy Kruse, “ABD’de daha geniş yasallaştırma sorunu tartışılırken, uluslararası lokasyonları birincil test alanları olarak görmeye devam edeceğimize inanıyorum” dedi. “ Avustralya’daki gelişmeler bu yıl son derece ilginç ve yakından izlenmeye değer. Avustralya genellikle psikedelik tıp ekosistemindeki klinik araştırma araştırmaları için bir site olduğundan, bunun nasıl geliştiğini görmek izlenmeye değer olacaktır. Liderlik edecekler mi?”

Ankete katıldığımız birçok yatırımcı gibi, Kruse de yalnızca saykodeliklere yatırım yapmıyor, ama onlar da onun radarında. Parçası olduğu firma Satori Neuro, psychedelic tıp da dahil olmak üzere ruh sağlığı sorunlarına yönelik çözümlere yatırım yapmayı amaçlayan yeni bir girişimdir.

Ancak o ve onun gibiler, bu alana girmek isteyen az sayıdaki yatırımcının bir parçası, çünkü yatırımcıların çoğunluğu, özellikle de kurumlar, hala psychedelics hakkında yanlış anlamalar içinde çalışıyorlar veya paralarını veya itibarlarını riske atmakla ilgilenmiyorlar.

Noetic Fund’ın yönetici ortağı Sa’ad Shah, “Çoğu kurumsal yatırımcı için, psychedelics yatırım yapmak için ‘yapılamaz’ bir sektör olmaya devam ediyor” dedi. “Düzenleyici cephede kaydedilen büyük ilerlemeleri ve ilerlemeyi kesinlikle tartışabilsek de, kurumların buna inanmak için hala bunu görmeleri gerekiyor. İkincisi, bu sektör hala çok küçük. Çoğu kurumsal yatırımcının tipik olarak işe koyduğu türden bir sermayeyi garanti etmez.

Bunun ne zaman değişebileceği, düzenlemenin nasıl çerçevelendiğine ve sağlık sektörünün alandaki gelişmelere nasıl tepki verdiğine bağlıdır. Ancak bu, ticarileşme ve daha geniş çapta benimsenme yolunun şu anda saykodelik girişimlere ve yatırımcılara kapalı olduğu anlamına gelmiyor.

Palo Santo’nun kurucu ortağı ve ortağı Tim Schlidt bunu kısaca şöyle açıkladı: “Sağlık sistemimizin çalışma şeklini değiştirmeye çalışmak yerine, bu erken nesil psychedelics’in dönüşmesi ve mevcut altyapıya uyum sağlaması gerektiğine inanıyoruz. Surları yıkmaya çalışmak yerine, bu terapilerin geniş çapta benimsenmesinin tek yolunun Truva atı yaklaşımı olduğuna inanıyoruz.”

Bu yatırımcıların bahislerini nereye koyduklarını, hangi şirketleri destekleyeceklerine nasıl karar verdiklerini, bu alandaki M&A olasılıklarının neler olduğunu, onlara en iyi nasıl yaklaşılacağını ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Şunlarla konuştuk:


Sa’ad Shah, yönetici ortak, Noetic Fund

Listelenen psychedelics şirketlerinin yörüngesi, özel firmaları ve yeni kurulan şirketleri nasıl etkiledi?

Listelenen psychedelics şirketleri 2021’de aşırı değerlendi ve piyasalardaki düzeltme, özel şirketler için değerlemeleri daha standart erken aşama seviyelerine getirdi.

Yatırımcılar bugün sermaye konusunda daha ihtiyatlı davranarak, iyi bir iş planına sahip harika bir ürün üzerinde çalışan yetenekli kurucuların ve ekiplerin gürültüye boğulmak yerine parıldamalarına izin veriyor.

Yatırımcılardan beklentilerin ayarlanması, özel şirketlerin organik olarak büyümesine ve iyi bir danışmanla karar vermesine de olanak tanır.

Sa'ad Shah - Yönetici ortak - Noetic - Andrew tarafından kafadan vuruş

Noetic’in yönetici ortağı Sa’ad Shah. Görsel Kaynakları: andrew

Aynı zamanda, çürük elmalara yatırım yaparak yanıp kül olan genelci yatırımcılar, artık uzaydaki yatırımlara karşı olumsuz bir görüş geliştirebilir ve derin teknoloji girişim firmaları tarafından desteklenen iyi şirketlerin ek sermaye havuzlarına erişimine mal olabilir. Bu ortamda daha fazla sermaye toplayamama, birçok iyi şirketin gelecek vaat eden programları rafa kaldırmasına veya durdurmasına ve hızlı büyüme yerine hayatta kalmaya öncelik vermesine neden oldu.

Fiyatlar konusundaki anlaşmazlıklar dışında, son 12 ayda saykodelik alanda birleşme ve satın alma faaliyetini engelleyen hangi faktörler var?

Birleşme ve satın alma faaliyetini engelleyen üç ana faktör vardır:

  1. Etkinliğin büyüklüğünü ayırma: Klinik deneylerde açık etkililik belirtileri olsa da, etkinin büyüklüğü yalnızca psychedelics’e atanabilir, hala devam eden bir çalışmadır. Büyük ilaç şirketleri, bir M&A hamlesinden önce bu cephede daha fazla veri bekliyor. Bu arada, ilaç ve büyük biyoteknoloji VC firmaları, halüsinojenik olmayan psychedelic yolları keşfetmekle daha çok ilgileniyorlar.
  2. Fikri mülkiyet belirsizliği: Patent başvurusunda bulunma ve patent alma konusundaki 18 aylık belirsizlik penceresi nedeniyle, satın almalarla ilgili bazı tereddütler var.
  3. Nakit bakiyelerinin korunması: Bu ortamda biyoteknoloji şirketleri, lider programları için nakitlerini önceliklendirmeye ve paylaştırmaya odaklanıyor ve büyük hamleler yaparken eskisinden daha bilinçli davranıyorlar.

İlaç geliştirme çok maliyetli ve start-up’lar nakit toplamakta zorlanıyor. Bu, herhangi bir ilaç geliştirmeyen psychedelics startup’larını, yatırımcılar için ilaç geliştirmeye dahil olanlardan daha çekici kılıyor mu?

Düşük yakma oranlarıyla gelir elde edebilen iş modelleri, geleneksel yatırımcı için ilaç geliştirme gibi gelir getirmeyen işlerden her zaman daha çekici olmuştur. Bununla birlikte, her durumda benzersiz risk-ödül profilini hala anlayan yatırımcılar var ve bu nedenle, kurucuların doğru yatırımcıya yaklaşabilmesi gerekiyor.

Etkinliğin devam eden doğrulaması ve programlarında var olan “seçeneksellik” nedeniyle daha yüksek değerlemelerde sermaye artırmaya devam eden ilaç geliştirme şirketleri var – yani, birkaç umut verici ipucu/moleküler yol izliyorlar. Özellikle bu noktada daha riskli olan şey, yakın zamanda denemelere girecek hiçbir ipucu olmayan saf ilaç keşif şirketleridir.

Bir ilaç geliştirsin ya da geliştirmesin, bir şirket, ancak ve ancak halihazırda yerleşik şirketler tarafından etkin bir şekilde çözülemeyen pazardaki önemli bir sorunu ele alıyorsa yatırımcılar için cazip olacaktır. “Psychedelic endüstrisine özgü” olduklarını öne süren birçok ilaç dışı geliştirme şirketi, yalnızca benzersiz ve farklılaştırıcı bir değer önermesine sahip olduklarında, sürdürülebilir bir ekonomik hendek geliştirebildiklerinde, sermaye artırma konusunda kanıtlanmış bir sicile sahip olduklarında uzun vadede başarılı olabilir. ve yürütmek için doğru ekibe sahip olun.

Psychedelic sektörüne yaklaşımınız o zamandan bu yana nasıl değişti? önceki psychedelics anketimiz bir yıl önce?

Bir yıl önceki piyasalara ilişkin görüşümüz, yalnızca psychedelic pazarında meydana gelenlerle doğrulandı.

Genel odak noktamız her zaman merkezi sinir sistemi (CNS) olmuştur ve her zaman olmuştur ve ister psychedelic ilaç geliştirme, diğer farmakolojik yaklaşımlar, medtech cihazları veya dijital terapötikler olsun, modalite konusunda agnostikiz.

Özellikle psikedelik sektörü söz konusu olduğunda, bu sektörün korkunç iki yaşlarındaki bir bebeklikten bir ergenliğe doğru olgunlaştığını açıkça hissediyoruz, ancak daha gidilecek çok yol var. Mevcut bakım standartlarına bağlı kalırken çok daha az incelemeyle ticarileştirilme konusunda en umut verici beklentilere sahip olduğundan, psychedelics’e halüsinojenik olmayan yaklaşıma odaklanmaya devam ediyoruz.

Birkaç ketamin kliniğinin kapanmasına şaşırmadık, geçen yıl belirttiğimiz gibi, endüstrinin yaşam döngüsü göz önüne alındığında, uygulanabilir bir başarı şansına sahip olmak için “aşağı akış” fırsatları için çok erken.

Beklemediğimiz şey, piyasaların genel olarak karşı karşıya olduğu, parasal şirketlerin planlarını gerçekleştirmek için ek sermaye toplamasını etkileyen karşıdan esen rüzgarların seviyesiydi. Bu, oynanan bir Darwinci modeldir. Güçlü ve en uyumlu olanlar hayatta kalacak olanlardır.

Bizimki gibi yeni bir endüstride bir girişimin başarısızlık oranlarının, özellikle makro zemin ışığında yüksek olacağını kabul etmeliyiz. Bu nedenle yaklaşımımız, yüksek inançlı bir portföye sahip olmak ve herhangi bir ortamda iyi performans gösterme yeteneğine sahip şirketlere yaslanmak/desteklenmektir.

Ayrıca, uygulanabilir bir iş modeli olmadığı için 2020/2021’de kolayca finanse edilen basit ‘bir molekül ve bir gösterge seç’ stratejisinin de ortadan kalkacağını düşünüyoruz. Hayatta kalmak için, güvenlik ve etkinlik göstermeli, IP’nizi korumalı, farklılaşmalı ve ticarileştirmek ve ölçeklendirmek için bilim ve iş üzerinde çalışabilecek bir ekibe sahip olmalısınız.

Colorado ve Oregon, psychedelics’i kısmen suç olmaktan çıkarmak için oy kullandı, ancak uyarılar var. Bu ABD eyaletleri, bu alanda küresel olarak olabilecekler için test ortamı olarak kabul edilmeli mi? Neden ya da neden olmasın?

Test yatakları hakkında konuşmak istiyorsak, her şeyden önce, uygun protokol ve uygunluk kapsamında terapötik kullanım için MDMA ve Psilocybin’i yasallaştıran kapıdan ilk çıkan Avustralya’ya bakmalıyız.

Psychedelic’lerin suç olmaktan çıkarıldığı yargı bölgelerinde, psychedelic-naif bireylerin tıbbi sistemin dışında psychedelics’e erişmesi muhtemeldir. Bu vakalarda öngörülemeyen riskleri azaltmak için, insanların güvenli ve etkili erişime sahip olmasını sağlamak için etkili ön tarama protokollerinin ve seans sonrası psikoterapi ve desteğin uygulanması zorunludur.

Ek olarak, bireyleri eğitmek için güvenilir bir bilgi kaynağına ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle amacımız, hastalara güvenli, etkili ve erişilebilir bir şekilde psychedelic destekli psikoterapiyi başlatmak için düzenlenmiş yollara (örn. FDA, EMA, Health Canada) odaklanmaktır.

Suç olmaktan çıkarma sürecinin doğru güvenlik kontrollerinin yapılmasını sağlaması zorunludur. Bu, psychedelics hakkında uygun eğitimi ve izlenecek güvenli protokolleri gerektirir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın