yoğurttan ayran yapımı fiziksel mi kimyasal mı

yoğurttan ayran yapımı fiziksel mi kimyasal mı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Yoğurttan Ayran Elde Edilmesi Fiziksel Mi Kimyasal Mı?

Yoğurttan Ayran Elde Edilmesi Fiziksel Mi Kimyasal Mı?

Fiziksel değişim ve kimyasal değişim özellikle öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Maddelerin çevresel etkenlere veya diğer faktörlere bağlı olarak değişmesi fiziksel veya kimyasal olabilmektedir. Yoğurttan ayran yapılması içse sıklıkla araştırılmaktadır. 

 Yoğurttan Ayran Elde Edilmesi Fiziksel mi, Kimyasal mı? 

 Fiziksel değişim maddenin yapısında herhangi bir değişiklik olmadan sadece hal, şekil ve dış görünüşünde oluşan değişimlere verilen isimdir. Fiziksel değişmeler sonucunda yeni bir madde oluşmamaktadır. Burada sadece maddenin renk veya büyüklüğü gibi özelliklerde değişimler oluşmaktadır. Kimyasal değişimlerde ise maddenin yapı taşında değişimler oluşmaktadır. Kimyasal değişimlerde madde tamamen özelliklerini kaybetmekte ve başka bir madde haline gelmektedir. 

 Bu anlamda yoğurttan ayran yapılması fiziksel mi yoksa kimyasal değişim mi olduğu çok sık araştırılmaktadır. Yoğurttan ayran yapıldığı zaman maddenin özelliklerinde bir değişim meydana gelmemektedir. Yoğurttan ayran yapılması durumunda sadece dış görünüşte bir değişim olmaktadır. Bu nedenle yoğurttan ayran yapılması fiziksel bir değişim olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışında tüm hal değişimleri de fiziksel değişimdir. Fiziksel değişimlerin geri dönüşlü de bulunmaktadır.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

MADDENİN TANECİKLİ YAPISI

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın