yazlık lastik ne zaman takılır 2023

rent a car 34

yazlık lastik ne zaman takılır 2023 bilgi90’dan bulabilirsiniz

Yaz ve Kış Lastikleri Ne Zaman Değiştirilir?

2022-2023 zorunlu kışlık lastiği takma dönemi başlıyor... Kışlık lastik ne zaman takılır?

Kış lastiği uygulaması ne zaman sona eriyor? Sürücüler dikkat! İşte kış lastiği takmama cezası 2023...

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Yaz Lastiği Ne Zaman Takılır?

Havaların yavaş yavaş ısınması ve çözülmesi ile beraber araç sahiplerinin en merak ettiği konulardan biri yaz lastiği ne zaman takılır veya yaz lastiği zorunlu mu soruları olabiliyor. Tıpkı kış lastikleri gibi belirli aylar arasında kullanılması belirtilen yaz lastiği artık yağmur, kar, sağanak gibi kışa özgü mevsimsel durumların geride kaldığı dönemlerde öne çıkıyor. Peki resmi olarak hangi araçların yaz lastiği takması zorunlu? Yaz lastikleri hangi dönemlerde takılmalı? Tüm merak ettiklerinizi sizin için derledik.

Yaz Lastiği Hangi Aylarda Takılmalı?

Yaz lastiği hangi ayda takılır merak ediyorsanız, her yıl aynı / benzer zaman dilimleri içerisinde yaz lastikleri kabul görüyor. Yaz lastiklerinin her yıl yasal olarak 1 Nisan itibarıyla kullanılmaya başlanması gerekiyor. Ek olarak yaz lastiği hangi aylarda takılır diyorsanız da öncelikle kış lastiklerinin takıldığı zamanı bilmek gerekiyor. Kış lastikleri 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında takılması zorunlu olan lastikler. Her yıl 1 Nisan gününe gelindiğinde ise artık yasal olarak yaz lastiklerini takabilir, yola bu lastikleriniz ile çıkabilirsiniz. Ek olarak hava sıcaklıkları 7 derecenin üzerine çıktığı zaman yaz lastiklerine geçilmesi gerekiyor. Bununla beraber Türkiye’de farklı yerlerin ortalama hava sıcaklıkları farklılık gösterebildiği için 1 Nisan’dan sonra dahi kış lastiği kullanan iller olabiliyor. Mevsim koşullarına göre verimliliği değişkenlik gösteren lastikler, bu nedenle mevsimsel olarak farklı seçenekler sunabiliyor. Örneğin, kışın karlı, buzlu ve yağmurlu yol şartlarında yaz lastiği gerekli güvenli sürüş için ideal olmayabilir. Yaz döneminde ise bu mevsim ve dönem için hazırlanan yaz lastikleri daha güvenli bir sürüş sağlıyor.

Yaz Lastiği Zorunlu mu?

Lastik kullanımının zorunluluğuna yönelik 09.02.2017 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan kanunda yaz lastiğinden değil, kış lastiğinden bahsediliyor. Buna göre kış lastiği uygulamasının zorunlu olduğu çeşitli araç tipleri var. Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ve kamyonet, minibüs, ticari otomobillerin arabaya monteli tüm lastikleri için kış lastiği zorunlu. Bunun yanı sıra kış döneminde seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine de kış lastiği takılması gerekiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca da yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan arabaların kış lastiği kullanması zorunlu. Söz konusu araçların dışında, ticari olmayan şahsi araçlar içinse kış lastiği yasal olarak zorunlu değil. Can ve mal güvenliği, seyahat güvenliği açısından ise şahsi araçların da kış lastiği uygulamasına dâhil olması öneriliyor.

Yaz Lastikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ilımlı havalar için tasarlanan yaz lastikleri, dört mevsim lastikler ile de benzerlik gösteriyor. Üzerinde bulunan blokların daha kısa olduğu yaz lastikleri, karlı havalarda ve buzda sürüş içinse kesinlikle uygun değil. Bunun en önemli nedeni ise havanın 7 derecenin altına düşmesi ile beraber yaz lastiklerinin kauçuk maddesi özelliğini yitirmeye başlıyor. Bu da yola tutunma, kavrama gibi performansları etkileyebiliyor. Ayrıca yaz dönemine geçildiğinde yaz lastiği kullanmak tasarruf imkânı da sağlayabilir. Yaz aylarında kış lastiği kullanmak ise yakıt tüketimini artırabiliyor. Oysa yuvarlanma direncinin düşük olduğu yaz lastikleri ile önemli ölçüde yakıt tasarrufu elde edilebiliyor. Tüm bu durumlar gereği yaz lastiği kışın kullanılır mı sorusunun yanıtına “hayır” demek gerekiyor. Hâlihazırda yasal olarak pek çok araç tipi için zorunlu olan kış lastiği, ticari olmayan şahsi araçlarda da güvenlik ve performans için tavsiye ediliyor.

Yaz Lastiğine Geçişte Dikkat Etmeniz Gerekenler

Lastiklerin diş derinliği en önemli konulardan biri. Buna göre lastiklerinizin diş derinliği 1.6 mm’den düşük olmamalı. Yasa tarafından belirlenen bu diş derinliği ölçüleri: Yaz lastiklerinde 3 mm, kış lastiklerinde 4 mm şeklinde. 1.6 mm’den düşük diş derinliği ise lastiğinizin yıprandığını anlamına geliyor ve bu tür lastikler tatil seyahatlerinde, uzun süreli yolculuklarda sürücü ve yolcuları yarı yolda bırakabiliyor. Tüm lastik değişimlerinde olduğu gibi yaz lastikleri değişiminde de aracınızın rot-balans ayarını kontrol ettirmeniz gerekiyor. Dilerseniz siz de hemen Araç Filomuz sayfasına giderek seyahatiniz için uygun aracıkiralayabilir, çabuk rezervasyon ve uygun fiyat fırsatından yararlanabilirsiniz.

Yazı kaynağı : www.sixt.com.tr

Yazlık ve Kışlık Lastik Değişim Zamanları

Yazlık ve Kışlık Lastik Değişim Zamanları

Araçların yol tutuşunu sağlayan, konforlu ve güvenli bir yolculuğun temel unsurlarından biri lastiklerdir. Temiz ve olağan bir sürüş için lastiklerin genel kontrolü ve mevsimsel olarak değiştirilmesi hem araç sahibi hem de diğer sürücüler için oldukça önemlidir. 

Yaz Lastiği Ne Zaman Taktırılmalıdır?

Yazlık lastik değişim zamanı, kış mevsiminin soğuk ve dondurucu etkilerinin ortadan kalktığı ve mevsim geçişlerinin artık belirgin hale geldiği 1 Nisan itibari ile başlar. 

Yaz lastiğinin geçerli uluslararası kullanım ölçütü ise hava sıcaklığının 7 derecenin üstünü gösterdiği zamanlardır.

Kış Lastiği Ne Zaman Taktırılmalıdır?

Kış lastikleri doğası gereği zorlu iklim koşulları olan; yağmurlu, karlı ve soğuk havalarda aracın hakimiyetini sağlamanızda size maksimum faydayı sunan yardımcı araçlardır. 

Kışlık lastik değişim zamanı, havaların oldukça soğuk olduğu yani 7 derecenin altındaki kış sezonun başlangıcı olan 1 Aralık itibariyle başlar. Kış sezonunun soğuk ve buzlu havalarına yakalanmadan kış mevsiminin başında kış lastiklerini takmak, sürücüler için en ideal ve güvenli sürüşü sağlar.

Yaz ve Kış Lastiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yaz ve kış lastikleri; sürüş güvenliği, yakıt tasarrufu ve aracın kontrolünün sağlanması gibi birçok durumu etkiler. Araçlar için önemli olan yazlık ve kışlık lastiklerin arasındaki fark, bu avantajları ve dezavantajları şunlardır:

Lastik hamuru özellikleri ve mevsimlere göre yaşanan farklılıklar

Yaz lastikleri, hamurundan kaynaklanan geç ısınma özelliği sayesinde yaz mevsimi boyunca araçlar adına daha iyi bir yol tutuşu ve kısa fren mesafesi imkanları sunar. Kış mevsiminin yarattığı aşırı soğuklar ve donma olaylarına karşın yaz lastikleri geç ısınma özelliği nedeniyle kış mevsimi boyunca aracın hakimiyetinin kaybedilmesine ve uzun fren mesafelerine neden olur. 

Kış lastiğinin erken ısınma özelliği, lastik hamurunun yapısından kaynaklanır. Kış lastiği bu özelliği sayesinde sürücüye daha iyi kavrama, daha iyi bir yol tutuşu ve soğuk havalarda kısa fren mesafeleri olanağı sağlar. Kış lastiklerinin yaz mevsiminde kullanıldığı durumlarda ise lastiklerin yapısının zarar görmesiyle birlikte araç için fazladan yakıt kullanımı ortaya çıkar.

Lastiklerin dişli yapılarından kaynaklanan farklılıklar

Kış lastikleri, kış mevsiminin bol karlı ve yağışlı yapısıyla mücadele edebilmek adına dış düzeyinde bolca girinti ve çıkıntı bulundurur. Lastik üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılara lastik dişleri adı verilir. Lastik dişleri; yol tutuşunu artırırken üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılar sayesinde adeta bir tahliye kanalı vazifesi görerek lastiklerin üzerinde bulunan suları hızlıca tahliye eder.

Yaz lastikleri, kış lastikleri kadar derin bir yapıda bulunmasa da kalın kanallara sahiptir. Kanallar, ilkbahar ve yaz mevsiminin getireceği sıcak havalara ve yaz yağışlarının lastik üzerinden tahliyesini sağlayacak özelliklere sahiptir.

Kış Lastiği Taktırmamanın Cezası Ne Kadar?

Hususi araçlar için kış lastiği kullanımı konusunda hukuki bir durum yoktur ve bundan dolayı kış lastiği kullanımı zorunlu değildir. 

Kış lastikleri kullanımının zorunlu olduğu araç türleri ise yolcu ve yük taşımacılığı yapan araç türleridir. Bu tür araçlar için 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takılması zorunludur. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan araçlar için 2022 yılında kış lastiği takmamanın cezası bin 152 liradır.

Yazlık ve kışlık lastikler gibi araç sahiplerini ilgilendiren bir diğer konu da zorunlu trafik sigortasıdır. Zorunlu trafik sigortanızı tek tık’la oturduğunuz yerden yaptırmak ve güvenle yola çıkmak hemen sigortaladim.com’dan trafik sigortası teklifi alın! Türkiye’nin önde gelen sigorta şirketlerinden aynı anda teklif alın, karşılaştırın ve tek bir platformdan sigortanızı satın almanın ayrıcalığını sigortaladim.com ile yaşayın.

Yazı kaynağı : www.sigortaladim.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın