Yaz Sıcaklarında Klima Olmadan Serinlemenin En İyi Yolları

Yaz Sıcaklarında Klima Olmadan Serinlemenin En İyi YollarıYaz aylarında pek oldukça ülkede yüksek sıcaklıklar sebebiyle ölümler yahut yüksek sıcaklıktan meydana gelen sağlık sorunları yaşanmaktadır. Fazla sıcaklık beyne ve öteki organlara zarar verir, çalışmayı zorlaştırır, üretkenliği azaltır ve rahat uyumaya engel olur. Sıcaklarda serinleme yollarının başlangıcında klimalar ve vantilatörler gelir. Bu tip iklimlendirme ve soğutma araçlarına erişimi olmayanların uygulayabileceği başka serinleme yolları da vardır. İç veya dış mekanlarda değişik tedbirler alınabilir. İç mekanlarda, yaşadığı ortamda kliması olmayanlar birkaç ipucunu takip ederek, klimasız, vantilatörle veya serinletici olmadan yeterince serinleyip sıcağın bunaltan etkisini azaltabilirler. İşte klimasız da serinleyebilmenin bazı yolları:

Suyun Soğutma Gücünden YararlanmakYaz Sıcaklarında Klima Olmadan Serinlemenin En İyi Yolları

Suyun soğutucu gücünden farklı şekillerde yararlanılabilir. Öncelikle yaz sıcaklarından daha az etkilenmek için bol su içilmesi icap eder. Vücut ısıtacağı için suyun sıcaklığı mühim değildir fakat vücut susuz kalmışsa veya ılık su içiliyorsa ısıdan daha çok etkilenir. Soğutulmuş su (buzlu değil) ayrıca vücudun içeriden soğumasına destek olarak rehavet sağlar. Sık su içmek, ısıya bağlı hastalıklara karşı en iyi koruyucu önlemlerden biridir. Bunun nedeni, yeterince su içildiğinde vücudun terlemesidir ve ter ciltten buharlaşarak kişiyi soğutur. Kişi susuz kaldığında, etken bir halde terleyemez, bu da yüksek sıcaklıklarla daha az ve zor baş edilebilmesini sağlar. Kişi fazlaca terliyorsa, suyla veya hususi olarak formüle edilmiş elektrolit ikame içecekleri ile kaybedilen elektrolitler yerine konulmalıdır. Soğuk, sulu besinleri tercih etmek, dondurulmuş gıdalara yönelmek de yaz sıcaklarında karşı rehavet sağlayacaktır.

Serin veya Kontrast Duş Almak

Düzenli olarak bir duş sırasında sıcak ve soğuk su içinde değişen kontrastlı duşlar almak, vücudun sıcaklık değişikliklerine daha uyumlu hale gelmesine yardımcı olabilir. Kontrast duşlar kulağa cazibeli gelmiyorsa, vücudu serinletmek için oldukca ılık bir duş yeniden de ferdin sıcaklığı yenmesine destek olabilir. Sıcak bir ortamdan veya yüksek sıcaklıktan çıktıktan sonrasında soğuk duş alınmamalı, duşa girmeden ilkin fanın önünde serinlemek için biraz vakit geçirebilmelidir. Duşta ekstra serin bir tesir için nane sabunu denenebilir. Nane yağındaki mentol, vücuda yediği yada hissettiği bir şeyin soğuk bulunduğunu söyleyen beyin reseptörlerini harekete geçirir.

Nabız Noktalarını Soğutmak

Soğuk, nemli bir bezi direkt cilde icra etmek, sıcaklığı düşürmeye destek olabilir. Boynun arkası, koltuk altları, bilekler veya kasıklar şeklinde nabız noktalarına yerleştirilmesi önerilir. Bu bölgelerde, kan damarları cildin yüzeyine yakındır, kısaca soğuk vücuttan daha çok ısı çeker ve sıcaklık daha süratli düşer. Soğutulması en kolay olanı boynun arkasıdır. Soğuk su ya da ortam sıcaklığında su kullanılabilir. Başka bir çözüm bandanadır. Bir bandana soğuk suya batırılıp üçgen gibi katlanabilir ve geniş bölümü boynun arkasına gelecek halde bağlanabilir. Ayakları serinletmek için su doldurulmuş kovalara yada leğenlere daldırılabilir. Buz ya da buz paketleri uygulanacaksa asla direkt cilde uygulanmamalı, yakmaması için cilt oldukça soğuktan korunmalı, buz bir havlu veya tülbentle sarılmalıdır. Uygulama her iki ila dört saatte bir 20 dakikadan fazla sürülmemelidir.

Cilde Su Püskürtmek

Kişinin kendi cildine soğuk su püskürtmesi, sıcak bir günde akıl almaz bir şey gibi gelir fakat rahatsız edici ısıya karşı deva benzer biçimde gelir hatta kişiyi buzlu bir meşrubat tüketmekten daha fazla soğutabilir. Bir 2016 araştırmasına göre, cilde soğuk su icra etmek ve buharlaşmasına izin vermek, vücudun bir bulamaç buz içtiğinizden daha çok sıcaklık kaybetmesine destek verir. Araştırmacılar, nemin sıvıyı ve terin buharlaşmasını müessir bir biçimde önlemesi nedeniyle, bunun nemli olanlardan ziyade kuru ve havadar iklimlerde en iyi halde çalıştığını belirtmektedir. Bir elektrikli fan da kullanılırsa daha da fazla soğutma gücü elde edilir.
Yukarıda açıklanan yöntemlerin hem artıları hem de eksileri olabilir. Mesela bir beze su püskürtmek ve onu serinlemek için kullanmak oldukca pahalıya mal olmaz. Öte taraftan, yöntemlerin çoğu uzun bir müddet işe yaramayacaktır.

Serinletici Teknolojiye Yatırım YapmakYaz Sıcaklarında Klima Olmadan Serinlemenin En İyi Yolları

Keten veya pamuktan yapılma nefes alabilen yatak malzemelerine yatırım yaparak geceleri daha serin kalınabilir. Sıcakta uyumaya çalışırken sürekli sıcak hissedenler, gece terleyerek ve rahatsız hissederek birçok kere uyanma eğiliminde olanlar için oyunun kurallarını değiştirebilecek vantilatör yastıklar, çarşaflar ve yastık kılıfları üreten markalar da vardır. Kişi yatakta uzanmıyor olsa bile, kanepede serin kalmak için serinletici çarşafları örtünmek için kullanabilir. Serinletici şilte, yastık ve çarşaf alacak ekonomik gücü olmayanlar yataklarında pamuklu çarşaflar kullanabilir. Pamuk diğer malzemelere nazaran daha çok soluk alır, bundan dolayı uyurken yatağa serilen pamuklu çarşaflar, yastık kılıfları yada pikeler geceleri daha serin hissettirir. Pamuğun iplik sayısı ne kadar düşükse, o kadar nefes alabilir. Keten şeklinde organik kumaşlar da kullanılabilir. Kullanılan malzemeler bileşik olmamalıdır bundan dolayı sentetik karışımlar, gece süresince üretilen bütün ısıyı özgür bırakmaya yetecek kadar soluk almaz.

Verandada yada Balkonda Uyumak

Eve veya apartman dairesine ve emniyet endişelerine bağlı olarak, uyku verandası benzer biçimde kullanılabilecek minik bir perdelenmiş dış alan olabilir. Açık havada uyumanın yeterince rahat olduğu geceler için minik bir divana sahip olunabilir.

Uyurken Mısır Yöntemini Kullanmak

Mısır yöntemi olarak adlandırılan yöntem, vücudun sıcaklığını düşürmek ve serin, rahatlatıcı bir ortam sağlamak için nemli, serin çarşaflar arasında yatmayı içeren bir gece tekniği, temelde “kendin yap” tarzı bir evaporatif soğutucudur. Mısır yöntemi, döşek çarşafını duşta akan suyun altında tutmayı ve çamaşır makinesinin sıkma döngüsüne atılmasını gerektirir. Bir örtü, çarşaf veya plaj havlusu soğuk suya batırılır. Çamaşır makinenizin sıkma döngüsünden geçirilir. Yatağın üzerine (vücudun altına) kuru bir havlu veya çarşaf yerleştirilir ve üstüne uzanılır. Nemli çarşaf ferdin üstüne örtü olarak kullanılır. Gece boyunca sıcaklık, nemli örtünün suyunun buharlaşmasına niçin olarak kişiyi içinde güzel ve serin tutar. Sabaha, örtü muhtemelen kurur ve ertesi gece tekrar aynı muamele yapılır. Havanın akmasını sağlamak için odada bir kutu fan çalıştırılabilir, bu kişiyi daha da soğutmaya yardımcı olacaktır. Bu yöntemin daha iyi bir gece uykusu sağlayıp sağlamadığı, kime sorulduğuna bağlıdır. Bazı insanlar sıcak gecelerde bunun oldukca rahatlatıcı olduğunu söyler. Su hissinden hoşlananlar veya fazlaca sıcak bir iklimde klimasız yaşayanlar Mısır yönteminin geceleri uykuya dalma kabiliyetini geliştirdiğini görecektir. Bazı kişiler ise, nemli bir yatakta uyumayı rahatsız bulabilir. En iyisi merak edenlerin deneyip görmesidir. Uyurken serin kalmak için Mısır yöntemini kullanmak, aylık faturadan tutum edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca elektrik kesintileri ve kamp sırasında yada ev içi kliması olmayan herkes için geceleri daha konforlu hale getirebilir.

Evin Isınması Önlemek

Evi serin tutmak söz konusu olduğunda aşağıda yer verilen stratejiler klima olmadan evin serin tutulmasına yada bir klima var ise serin tutabilmek için kullanılırken ihtiyaç duyulan enerji miktarının azaltılmasına destek olacaktır.
Ekstra ısı kaynaklarını ortadan kaldırın
Ocak kapalı tutulmalıdır bu sebeple mutfakta kullanılan ocağın ya da fırının ısısı evin her tarafına yayılabilir. Isıyı dışarıda tutmak için yemekler ya kısık alevde veya dışarıda, aleni havada ızgarada pişirilebilir. Yemek pişirmek için ocak kullanmak yerine pişirme gerekmeyen yiyecek tarifleri, yaz salataları denenebilir. Böylece mutfak vesilesiyle eve fazla sıcaklık eklenmeyecektir. Buzdolabı oldukça sık açılmamalıdır. Ne kadar oldukça açılırsa, motorun yine soğuması için o denli çok emek vermesi icap eder ve bu işten üretilen sıcaklık odaya geri verilir.
Gereksiz cihazları kapatın ve fişini çekin
Bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve kurutucular en büyük suçlular olabilir ama bilgisayarlar, telefon şarj cihazları ve minik ev aletleri de evde birazcık ısı üretebilir. Gerekli olmayan her şeyi kapatılmalı yada daha iyisi fişi çekilmelidir. Bu, yıkanmış, ıslak saçların açık havada kendi haline kurumasına izin vermek anlama gelir bu sebeple bir fön makinesi de ciddi oranda sıcaklık üretebilir.
Enerji tasarruflu ampuller takının
Işıklar açıkken gün süresince bir odayı serin tutmak zor olabilir çünkü akkor ampuller, LED ampullerden daha yüksek bir sıcaklık üretir. Bu nedenle akkor ampuller LED ampuller ile değiştirilmelidir. Bunlar enerji açısından daha verimlidir, bu nedenle elektrik faturalarından tutum edilebilir. Tüm ampuller değiştirilemiyorsa en azından oturulan alanlardaki ampuller değiştirilebilir veya ışıklar kapalı tutulabilir ve evin etrafındaki naturel aydınlık kullanılabilir. Elbette geceleri ışıklar açılabilir. Bu bununla beraber tüketilen enerji miktarını da azaltacaktır.

Evi Güneş Işığından Uzak TutmakYaz Sıcaklarında Klima Olmadan Serinlemenin En İyi Yolları

Standart çift camlı pencerelere düşen güneş ışığının yaklaşık %76’sı ısıya dönüşür ve evimizdeki sıcaklığı yükseltir. Güneş ışığı sebebiyle ev sıcaklığındaki artışa güneş ısı kazancı denir. Yaz aylarında, batıya ve doğuya bakan pencereler daha çok ısıya izin verirken, kuzey ve güneye bakan pencereler ancak minik sıcaklık kazancı sağlar. Yaz sıcağından kaçınmanın en iyi yolu güneş ışınlarının pencerelere ulaşmasını engellemektir. Neyse ki, güneş ışığından eve giren ısı miktarını azaltmanın aşağıdakiler gibi birçok yolu vardır.
İç perdeler, stor perde, panjur yada gölgelikler kullanın
Araştırmalara gore standart bir pencereye çarpan güneş ışığının dörtte üçünden fazlası eve sıcaklık olarak girmekte ve pencereleri örtmek bunun azaltılmasına destek olmaktadır. Pencereleri perde veya panjurla kapatmak, doğrudan güneş ışığı alan pencerelerde bilhassa önemlidir. Bu, odanın bir klima olmadan soğutulmasına yardımcı olacaktır ama etkinlikleri malzemenin türüne ve rengine bağlı olabilir. Perde seçerken sıkı dokunmuş kumaşlar tercih edilmelidir. Birden fazla kumaş katmanı da ısıyı dışarıda tutmak için daha iyi bir iş çıkarır. Ek olarak, şayet aslına bakarsanız aleni renkli değillerse, perdeleri açık renkli kumaşlarla astarlamak, güneşi yansıtmaya destek olacaktır. Stor, Açık renkli stor, zebra stor perdeler ısı kazanımlarını %33’e kadar azaltabilir ve izole, hücresel petek panjurlar istenmeyen güneş ısısını yüzde 60’a kadar azaltabilir. Yalıtılmış hücresel gölgelikler, bir pencerenin iç kısmı için, bir akordeon şeklinde katlanabilen pileli malzemelerden yapılmıştır. Pencerelerden gelen güneş ısısı kazanımını %60 oranında azaltarak evi güneş ısısından yalıtmanın fazlaca etkili bir yoludur. Dış panjurlar ve gölgelikler güneş ısısı hasılatını azaltmada en müessir olanlardır. Basit ve oldukca ucuz bambu panjurlar bile, gün ışığından tamamen taviz vermeden güneş ışığının büyük bir bölümünü engelleyebilir. Gölgelikler tipik olarak kumaş veya vinildir ve malzeme, pencereden birazcık görünürlük sağlayan açıklıklara sahip olabilir. Açıklıklar ne kadar büyük olursa, güneş kazancından o kadar azca koruma sağlanır.
Pencere tenteleri kullanın
Tente, bir evin dış cephesinde, pencereleri güneşin ısısından ve parıltısından gölgeleyerek sakınan çatı benzeri bir sundurma ya da siperliktir. Pencere tenteleri, yazın güneş ısısı kazancını güneye bakan pencerelerde %65’e ve batıya bakan pencerelerde %77’ye kadar azaltabilir. Bir panjur seti satın alınamıyorsa pencereleri yoğun yaz güneşinden korumak için köşebentler ve ahşap çıtalarla yapılma basit bir tente (saçak) ya da güneşlik oluşturulabilir.
Yüksek yansıtıcı cam filmi uygulayın
Yarı şeffaf oldukları için manzaranın yahut görüş alanının engellenmesi istenmiyorsa cam filmleri faydalı olabilir. Ayrıca, pencerelerin öteki işlemlere uyması zor yada pahalıysa faydalıdırlar. Güneş kontrollü cam filmleri UV koruması sağlayabilir ve güneş radyasyonundan elde edilmiş sıcaklık miktarını azaltabilir. Bazı ayrıntılı gölgeleme sistemleriyle karşılaştırıldığında, bunlar daha ucuz bir alternatif olabilir. Cam filmleri tipik olarak üç katmana sahiptirler. Cama oturan yapışkan tabaka, polyester film tabakası ve çizilmeye dayanıklı kaplama. Güneş radyasyonu (ışınımı) cama çarptığında, cam filmi zararı dokunan ultraviyole (UV) ışınları engellemek ve ayrıca camdan geçen ısı ve ışık seviyelerini azaltmak için bir güneş koruyucu görevi görür. 2013’te yapılan bir araştırma, nispeten düşük maliyetli pencere renklendirme filmlerinin çoğunun, gelen ısıyı 5-10 santigrat derece içinde başarı göstermiş bir şekilde azalttığını göstermiştir. Profesyonel olarak uygulanabilirler veya ev tadilat veya restorasyon mağazalarında kendin yap kurulumu için de mevcutturlar.
Kapı ve pencerelerin etrafındaki boşlukları kapatın
Kışın, kapıların ve pencerelerin etrafını bantlamak, tıkamak ve sızdırmaz hale getirmek rahatsız edici hava akımlarını önlemeye destek sağlar. Yalıtım yazın da gereklidir. Çekomastik silikon tabancasıyla yapılan bir yalıtım sıcak havanın yazları birkaç saat içeri girmesini engellemeye yardımcı olabilir. Küçük değişimler büyük bir etki yaratabilir. Bir çalışmada pencere bandı şeklinde izolasyon aletleriyle enerji verimli yükseltmeler yapmak, verimsiz evlerde ısı stresi potansiyelini yüzde 50’den yüzde 4’e indirebileceği bulunmuştur.

Havanın Dolaşımını Sağlamak

Hava, yalnızca zorlandığında (bir çeşit fan vasıtasıyla) yada komşu bir hava hacmi ile büyük bir sıcaklık farkı var ise akacaktır. Hareketli hava, Isı endeksi yüksek, 32 santigrat derecenin altındaysa, algılanan sıcaklıkları önemli ölçüde düşürebilir. Bu noktada ve üstünde hava üflemek kişiyi daha iyi hissettirmez ve aslına bakarsak daha kötü hissetmesine neden olabilir.
Kutu ve tavan vantilatörleri kullanın
Fanlar tüm odanın sıcaklığını düşüremez ama bir rüzgar-soğutma tesiri yaratabilir, böylece daha serin hissedilir. Temel olarak, bir fan etrafa hava üflediğinde, hava hareketi terin ciltten buharlaşmasına destek sunar ve bu da kişiyi serinletir. Vantilatörler ya da fanlar oldukça az enerji çeker ve çalıştırması oldukça maliyetli değildir. Kutu fanları, sıcak havayı dışarı atması için odaların pencerelerinden dışarı bakacak şekilde yerleştirilmeli ve içerideki soğuk havayı değiştirilmelidir. Tavan vantilatörleri sıcaklığı düşürme konusunda harikadır çünkü havayı bütün oda süresince dolaştırırlar. Ama odadan çıkarken kapatılmaları icap eder. Bir odanın 10 aşama daha serin hissedilmesine ve geleneksel bir klimanın harcamış olduğu enerjinin yalnızca yüzde 10’unun kullanılmasına yardımcı olabilirler. Tavan vantilatörünün ayarları mevsime göre değiştirilebilir. Tavan vantilatörlerinin iki modu bulunmaktadır. Kanatların dönüş şekline bağlı olarak, ya bir esinti yaratabilir yahut sıcak havayı aşağı doğru (sıcak hava her zaman yukarı doğru hareket eder) zorlayabilirler. Böylece yazın bir esinti yaratması sağlanabilir ve kışın sıcak hava aşağı doğru zorlanabilir. Tavan vantilatörleri sıcak havayı sirküle etmeye yardımcı olması için kışın saat yönünde çalışacak biçimde ayarlanır. Yazın, soğutma için kanatları saat yönünün bilakis çalışacak halde ayarlanmalıdır.
Pencere fanları yada portatif fanlar da birçok iklimde iyi çalışabilir fakat yalnızca doğru kullanılırsa etkilidirler. Bunun için yalnızca dışarıdaki hava, çoğu zaman gece olan içerideki havadan daha soğuk olduğunda kullanılabilir.
Gece soğutması, evimizdeki sıcaklığı doğal olarak düşürmenin ve sıcak iç havayı daha soğuk dış havayla değiştirmenin mükemmel bir yoludur. Soğuk havanın odadan odaya serbestçe akmasını sağlamak için geceleri kapı ve pencereler açılmalıdır. Geceleri pencerelerin yanına yerleştirilen tavan vantilatörleri ve ayaklı vantilatörler, esinti olmadığında ve küçük bir ısı farkı olduğunda hava hareketini zorlamaya yardımcı olabilir.
Vantilatör yoksa bazı pencereler açılabilir. Bölgedeki hava sıcaklığı sabahları ve akşamları 10 ila 21 santigrat dereceler içinde düşme eğiliminde ise, bu saatlerde evin her iki yanındaki pencereleri açmak çapraz akışlı bir havalandırma sistemini kolaylaştırabilir. Sadece bir pencere açıksa, giren temiz hava ile çıkan sıcak hava çarpışacak ve oda çok fazla soğumayacaktır. Havanın girmesine izin vermek için daha minik bir pencere ve dışarı çıkması için daha büyük bir pencere açılması denenebilir. Bu, hava hızını artırabilir ve evi daha serin hissettirebilir. Pencereler ancak sabahın erken saatlerinde, gece veya akşam geç saatlerde, dışarısı içerideki ideal sıcaklıktan daha soğuk olduğunda açılmalıdır. Dışarıdaki hava ısınmaya başladığında, bu ısıyı olası olduğu kadar dışarıda tutmak için pencereler kapatılmalıdır.
Egzoz fanlarını kullanın
Banyodaki ve mutfaktaki egzoz fanlarını veya aspiratörleri çalıştırmak da duştan yada mutfak aletlerinden gelen ısının, sıcak havanın ve buharın dışarı atılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, geceleri aleni pencerelerle beraber, sıcak havanın dışarı atılmasına ve eve daha soğuk havanın çekilmesine yardımcı olmak için kullanılabilir.
Yine de, bir fan kişileri daha rahat hissettirebilir ama uzmanlara gore sıcaklıkla ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı olmaz.
Vantilatörün önüne buz yada soğuk su kabı yerleştirinYaz Sıcaklarında Klima Olmadan Serinlemenin En İyi Yolları
Kule tipi bir fan varsa, açıkken üfleyen havanın önüne donmuş su şişeleri, bir kova (veya kase) buz veya buz paketleri (eriyen suyu tutmak için altında bir tepsi bulunmalıdır) bırakılabilir. Bu bir evaporatif (buharlaştırıcı) soğutma taktiğidir. Fan suyun yada buzun serinliğini etrafa üfleyecek ve böylece odayı daha serin hale getirecektir. Bu yöntem elde edilen mekanizmayı minik odalar için harbiden ucuz ve fazlaca etkili bir “kendin yap” kliması haline getirir ve oldukça ihtiyaç olduğunda serin bir esinti sağlayabilir. Vantilatörün önüne soğuk, ıslak bir çarşaf da asılabilir. Elde edilen serin havanın kaybedilmemesi için alandaki kapı ve pencereler olası olduğunca kapatılmalıdır. Gözleri tahriş etmemesi için hava akımının hemen önüne oturulmamalıdır.
Genel olarak, klima, ısıya bağlı rahatsızlık ve ölüme karşı en iyi koruyucu faktördür. Yukarıda bahsedilen ipuçları serin kalmaya destek olabilse de aşırı sıcaklık ara sıra klima olmadan dayanılmayacak kadar fazla olabilir. Bu stratejilerle serin kalınamıyorsa, tedavi edilmezse sıcak çarpmasına dönüşebilen sıcak bitkinliği semptomları gelişebilir. Sıcak bitkinliği, aşırı ısınma, dehidrasyon ve vücudun soğutma sistemini aşırı yükleyen öteki faktörlerin bir sonucudur. Sıcak bitkinliğinin pençesindeki insanlar kavgacı ve kafası karışmış olabilir. Sıcak bitkinliğinde kişiler belirli bir müddet sonra iyileşebilir ve hayatına devam edebilir fakat sıcak çarpması ne olursa olsun tıbbi müdahale gerektirir. Sıcak çarpması durumunda kişilerin derileri genellikle sıcak ve kırmızıdır, nabız süratli ve güçlüdür, vücut sıcaklıkları son derece (39,5 santigrat derecenin üzerinde) yüksektir. Ayrıca bilinçsiz olabilirler. Sıcak çarpması hemen müdahale edilmezse organ hasarına veya ölüme yol açabilecek ciddi bir tıbbi acele durumdur. Bu durumdaki kişiler gölgeye oturtulmalı, soğuk suyla ıslatılmış kumaş dört ana arter bölgesinin tümüne (bilek, kasık, koltuk altı ve ense) uygulanmalı ve derhal yardım alınmalıdır. Sıcaklıklar yüksek olduğunda, sıcaklığa bağlı hastalıklara yatkınlıklarının daha fazla olması sebebiyle dört yaşın altındaki minik çocuklar ve ayrıca 65 yaşın üstündeki yaşlılar sık sık kontrol edilmelidir.

Kaynakça:

https://edition.Cnn.Com/2022/07/18/health/how-to-stay-cool-without-air-conditioning-wellness/index.Html
https://evapolar.Com/blog/cool-small-room-without-ac/
https://www.Realsimple.Com/home-organizing/how-to-cool-down-a-room-without-ac
https://www.Wikihow.Com.Tr/Klima-Olmadan-Nas%C4%B1l-Serinlenir
https://plus.Alarko-carrier.Com.Tr/akilli-cozumler/evde-serinleme-yontemleri

Yazar: Müşerref Özdaş

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın