Yalnızca bir çalışanı olan ve hiçbir dış finansmanı olmayan bir oyun girişimi olan Wargraphs, 54 milyon dolara satıyor

rent a car 34

iken Birleşik Krallık Ve BİZ denemek engellemek Microsoft’un Activision’ı satın alması, bunun oyun dağıtımındaki rekabeti öldüreceği endişesiyle, rekabet canlı görünüyor ve başka bir (daha küçük) oyun alanında: modlama ve analitik.

League of Legends için popüler bir yardımcı uygulamanın arkasındaki tek kişilik bir girişim olan Wargraphs porofesörOyuncuların oyun istatistiklerini izlemelerine ve iyileştirmelerine yardımcı olan , belirli kazanç ve büyüme hedeflerini karşılamaya dayalı olarak, yarısı peşin, yarısı olmak üzere 50 milyon Euro’ya (54 milyon $) kadar satın alınıyor.

MOBA Ağlarıçevrimiçi oyun toplulukları satın alan, büyüten ve yöneten İsveç merkezli bir şirkettir (MOBA, “çok oyunculu çevrimiçi savaş arenasının” kısaltmasıdır), girişimi satın almak ve mevcut ürünleri. Plan, onları özellikle Asya’da olmak üzere daha fazla pazara genişletmek ve daha fazla başlık için analitik oluşturmak.

“Başlangıç” yazıyorum, ancak bu, terimin en gevşek yorumuyla olabilir. Tek bir çalışan var, yumuşak huylu Jean-Nicholas ve o da işi tamamen kendi başına başlattı. Ama bu onu geri tutmadı.

Wargraphs şu anda Legends of Runeterra ve Teamfight Tactics için de analitik oluşturuyor, ancak League of Legends işi açık ara en büyüğü oldu. Porofessor, 10 milyon kez indirildi. Overwolf’ta uygulama — Porofessor’un kurulduğu yer — ve trafiği hem bu platformdan hem de kendi doğrudan web sitesinden birleştirirseniz günlük 1,25 milyondan fazla aktif kullanıcı.

Şirket, olduğu gibiyaklaşık on yıldır varlığını sürdürüyor ve son mali yılında 12,3 milyon Euro’luk gelirle hemen hemen her zaman kârlı oldu.

Satın alma, yeni başlayanların mevcut dünyasında ilginç bir ana motifin altını çiziyor. Yeni başlayanların baş döndürücü değerlemelerle büyük miktarlarda fon topladığı, bazen (tamam, hadi dürüst olalım, SIKLIKLA) arkalarında çok az gelir veya sağlam iş modelleri olduğu, özellikle yükselişe geçen bir 10 yıldan çıkıyoruz. adlarına meşru ürünler bile olmadan.

Şimdi, değerlemeler kesinlikle daha düşük ve fon sağlamak, özellikle tüketici odaklı ürünler için o kadar kolay değil. Ancak bu bağlamda, Wargraphs ve Jean-Nicholas, tüketici segmentinde tamamen farklı bir yaklaşımın nasıl daha fazla değilse de aynı derecede kazançlı olabileceğinin örnekleridir.

Anlaşma aynı zamanda tüketici teknolojisindeki ilginç bir evrimden de bahsediyor.

Oyun oynamak bugünlerde büyük bir iş. 68.7 milyar $’lık Microsoft’un tartışmalı Activision satın alması, yalnızca oyun alanındaki en büyük değil, aynı zamanda genel olarak teknoloji sektöründeki en büyük anlaşma olacak.

Ancak MOBA, Overwolf gibi şirketler – son değer, 2021’degöre, kulağa daha mütevazı gelen 515 milyon dolar ile PitchBook verileri – ve Wargraphs bunun nasıl geliştiğinin örnekleridir: Oyunlar, bu ekosistemlerin merkezindeki gişe rekorları kıran oyunlar olmasalar bile kendi içlerinde önemli değer alanları haline gelebilecek daha büyük ürün ve hizmet ekosistemlerinin merkezindedir.

(Örnek olarak: işlem bir ay önce kapandı, ancak Overwolf şu anda oyun alanında yeni yollar geliştirmek için olgun bir yer olarak kendi platformuna biraz ışık tutmak için bunu trompet ediyor.)

Bunun ötesinde, Vision Pro gibi yeni etkileşimli kulaklıklar ve üretken yapay zeka gibi alanlardaki ilerlemeler sayesinde oyun alanındaki yeni bölümler, bu ekosistem gelişimine daha da fazla kapı açacağından şüpheleniyorum.

Bütün bunları söyledikten sonra, Jean-Nicholas bundan sonra ne inşa etmek istediğini biliyor: “bir oyun” dedi bana. Spesifik olarak, Activision Blizzard tarafından tesadüfen yayınlanan Hearthstone’a karşı yarışacak bir kart oyunu. Bunun için dışarıdan fon toplama planı yok, ancak bir veya iki çalışanı işe alabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın