ya şehid celle celalühü ne demek

rent a car 34

ya şehid celle celalühü ne demek bilgi90’dan bulabilirsiniz

Eş Şehid Ne Demek? Allah’ın İsimlerinden Eş-Şehid İsminin Anlamı Ve Fazileti Nedir?

Eş Şehid Ne Demek? Allah’ın İsimlerinden Eş-Şehid İsminin Anlamı Ve Fazileti Nedir?

Allah(c.c)’ı göremez ve duyamayız ona yakın hissetmek dua eder ve ismi şeriflerini zikrederiz. Allah’ın güzel isimlerini anlamlarıyla birlikte öğrenmek kuşkusuzdur ki Allah’ın kudretini ve hikmetini anlamaya ve ona yakın olmaya fayda sağlayacaktır. Yüce Allah’ın güzel isimlerinden birisi de Eş-Şehid ismidir. Peki, Eş-Şehid ismi şerifi ne demektir?

Eş-Şehid İsminin Anlamı Nedir?

Allah(c.c)’ın 99 isminden birisi olan Eş-Şehid esmasının kelime anlamı her şeyi duyan ve her şeye şahit olandır. Allah-u Teâlâ’nın her şeyi bildiğine ve gördüğüne, açıkta yahut gizli fark etmeksizin her duruma şahit olduğuna değinen bir ismi şeriftir Eş-Şehid.

Bu esma Allah’ın geçmişte, şimdi ve gelecekte fark etmeksizin tüm olan bitenden haberdar olduğu anlamına gelir. Eş-Şehid esması, kulların işlediği sevap ve günahların hepsine Allah-u Teâlâ’nın şahit olduğunu anlatan bir esmadır.

Eş-Şehid İsmi Şerifinin Fazileti Nedir?

Yüce Allah’ın güzel isimlerini diğer ismiyle Esma-ül Hüsna’yı anmak yani zikretmek ona daha yakın olmak, onu anlamak ve imanı güçlendirmek için çok güzel ve faydalı bir yoldur. Allah’ın güze isimlerini zikretmek kişinin kalbine ferahlık ve mutluluk verir.

Eş-Şehid esmasını her namazın arkasına 1000 defa okuyan kişi mucizelere şahit olur, manevi ihsanlara kavuşur. Asi ve huysuz evlada sahip olan kişiler sabah namazından sonra çocuğuna doğru 21 defa ”Ya Şehid Celle Celâlühü” ismini okur ve üflerse Allah’ın izni ile çocuğun huysuzluğu gider, anne ve babaya itaatkar bir evlat olur.

Eş-Şehid esmasını her gün okumayı alışkanlık edinen kimsenin ahlakı korunur, kötü alışkanlıklarından kurtulur. Zulme ve haksızlığa uğrayan kişi 1 ay boyunca günde 319 kere Eş-Şehid esmasını zikrederse Allah’ın izniyle zalimden kurtulur ve o zalim de cezasını bulur.

5 vakit namazın arkasından 319 defa Eş-Şehid ismi şerifi okuyan kişi etrafında sevilen bir kişi olur ve ahlakı düzelir. Hatırlatmakta fayda vardır, esmaların başında bulunan er-, eş- ya da el- takısı o isimlerin Allah’a ait olduğunu belirtir, dua ederken bu takıların yerine Ey anlamına gelen Ya- takısının kullanılması daha uygundur.

El-Şehid İle İlgili Ayetler Hangileridir?

Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

Eş-Şehîd Ne Demek? Eş-Şehîd Fazileti Ve Anlamı

Eş-Şehid Ne Demek? Eş Şehid Esması Türkçe Anlamı Ve Ya Şehid Zikrinin Fazileti İle Faydaları

Eş-Şehid Ne Demek? Eş Şehid Esması Türkçe Anlamı Ve Ya Şehid Zikrinin Fazileti İle Faydaları

Esmaül hüsnada yer alan Eş Şehid esması Allahu Tealanın ilminin her şeyi bilmesi her şeyin iç yüzünü bilmesi ve her şeyin dış yüzünü bilmesi olarak ifade edilmektedir.

Eş Şehid Ne Demektir? Eş Şehid Esmasının Anlamı

Eş Şehid her şeyi gören ve her şeye şahit olan demektir. Eş Şehid esması ise Allahu Tealanın her şeyi bilen her şeye şahit olan yaratan olduğu anlamına gelmektedir.

Eş Şehid Esmasının Türkçe Anlamı Nedir?

Eş Şehid esması Allahu Tealanın her olaya her varlığa ve yaratılmış her şeyin hareketine ve durumuna şahit olan çok büyük bir yaratıcı olduğu anlamına gelmektedir. Eş Şehid esması yarattıklarının her durumda şahidi olan Allah olduğu anlamına gelmektedir. Eş Şehid esmasında Allahu Tealadan hiçbir şeyin gizlenemeyeceği ve hiçbir şeyin saklanamayacağı anlamına gelmektedir. Yapılan her amelden ve her niyetten Allahu Teala haberdar olmasından dolayı her yerde hazır ve nazırdır. Allahın ilmi her şeyi kuşatmaktadır.

Eş Şehid Esmasını Zikretmenin Faziletleri ve Faydaları Nelerdir?

Eş Şehid esmasını zikreden kişiler şahit olarak Allahı bildikleri için haksızlık karşısında üzüntü ve keder duymazlar. Eş Şehid esması düşmanların düşmanlıklarına son vermelerine vesile olan bir esmadır. Eş Şehid esmasını zikretmek savaşmasa dahi şehit olmaya vesile olmaktadır. Eş Şehid esmasını zikretmek çocukların güzel ahlaklı ve uyumlu olmalarına vesile olmaktadır. Eş Şehid esmasını zikretmek heybetli görünmeye vesile olduğu gibi isteklerin ve dileklerin kabulüne de vesile olmaktadır.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

EŞ ŞEHÎD (CELLE CELÂLÜHÜ) Anlamı

EŞ ŞEHÎD (CELLE CELÂLÜHÜ) Anlamı

Her şeye şahit olan, her yerde hazır olup gözleyen ve kendinden hiçbir şey saklanmayan demektir.

Şehîd ismi; kamusta, bir şeyi gören ve gördükleri ve bildikleri hakkında bilgi veren kimse, tanık; doğrulanyan, ispat eden’ anlamlarına gelen ‘şâhid’ kelimesinin mübalağa ile belirtilen şeklidir ve bütün mahlukâtın yani yaratılmışların açık ve gizli şeylerini bilen, Kıyamet Günü’nde leh ve aleyhlerinde olan amellerinde şahitlik eden manasındadır.

‘’O gün ki, Allah onları hep diriltecek de bütün yaptıklarını kendilerine haber verecektir. Allah her şeye ahittir.’’ (Mücâdele Sûresi, 58/6)

Kul, görünen ve görünmeyen bütün hareketlerinin Allah’ın ilmi tarafından kuşatıldığını ve her türlü davranışı sırasında O’nun ilminin hazır olduğunu bildiği zaman, bu, o kula, Allah’ın hoşuna gitmeyen her türlü fikir ve düşüncelere karşı bir iç murakebe yaptırmasını gerektirir.

Fazileti : Bir mü’min bu mübarek ismi devamlı tekrar ederse güzel ahlak sahibi olur; tüm sıkıntılarından kurtulur; herkes tarafından sevilip sayılır.

Yazı kaynağı : www.webtekesfet.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın