uyurken ağızdan salya akması neden olur

uyurken ağızdan salya akması neden olur bilgi90’dan bulabilirsiniz

Uyurken ağızdan salya akması neden olur ve nasıl engellenir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tedavisi nasıldır?

Ağızdan Salya Akmasını Ciddiye Alın

Uykuda Salya (Ağız Suyu) Akması: Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

Uykuda Salya (Ağız Suyu) Akması: Neden Olur? Nasıl Durdurulur?

Uykuda salya akması, uyandığınızda karşılaşacağınız en hoş olmayan görüntülerden biridir. Ağzımızdan akan salyaları yastıkta görünce aklımıza ilk gelen ‘’ uykuda salya akması neden olur? ‘’ sorusunun cevabı için, makalemize göz atabilirsiniz.

Uykuda Ağız Suyu (Salya) Akması Nedir?

Tükürüğün ağızda birikmesi ile oluşan salya, normal şartlarda yutulur veya emilir. Ancak Hipersalivasyon denilen tükürüğün fazla salgılanması, yutulmaması gibi durumlarda ağızdan dışarı çıkarak akar. Özellikle uykuda esnasında rastlanan ağız suyu akması durumu altında yatan nedenler incelerek, semptomların azaltılması sağlanabilir.

Uykuda Salya Akması Nedenleri?

Ağızdan çıkan aşırı tükürük olarak adlandırabileceğimiz salya, rahatsızlık verse de özellikle uyku sırasında bir çoğumuzun başına gelmektedir. Ağızda fazlasıyla biriken ağız suyunun dudak kenarlarından akmasıyla meydana gelen gece uykuda salya akması sebepleri arasında;

Uyurken salya akması nedenleri arasından en yaygın olanı uyku pozisyonudur. Uyku Pozisyonunuzun yan olması, ağzınızda salya birikmesi ve yer çekimi etkisiyle salyaların akmasına neden olmaktadır. Mideniz, uyurken ağız suyunu daha fazla salgıladığı için gündüz uykularındansa gece uykularında salya akması daha fazla görülmektedir. Özellikle burun tıkanıklığı yaşadığınız zamanlarda ağızdan nefes almanız, salya akıntısını arttıracaktır.

Soğuk algınlığı ve enfeksiyonların bir getirisi olarak sinüslerde tıkanıklık yaşanabilir. Bu durumda tıkanmış sinüsler uyurken ağızdan nefes almanıza ve doğal olarak daha fazla salya biriktirmenize neden olmaktadır. Ağızdan nefes alma, uykuda salya akması nedenleri arasında e yaygın olarak görülen sorunlardan biridir.

Mide borusunda yutma güçlüğü (Görh) ve mide suyunun yemek borusuna kadar gelmesi yanireflü sorunu, uykuda ağızdan salya akmasının nedenleri arasında yer alıyor. Mide suyunun istemsiz şekilde ağza ulaşması, gece uykusunda farkında olmadan fazla salya üretmeye ve ağız kenarlarından çıkmasına neden olmaktadır.

Bazı ilaçların yan etkilerinin salyayı arttırdığı yapılan araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Antipsikotik ilaçlar, Alzheimer ilaçları ve bazı antibiyotikler de bu etki görülmüştür. Belirttiğimiz sınıftan ilaçlar kullanıyorsanız, ilaç kullanımı bittiğinde uykuda salya akması sorunu ortadan kalkabilir.

Uyku apnesi, uyurken bazen nefes almaya bile ara verilen ciddi bir uyku sorunudur. Bu durumda geceleri fazla salyanın akması ve kontrol edememeniz oldukça normaldir. Bu durumlar uykuda ağız suyu akmasının altındaki belirtileri olarak görülebiliyor.

Hamilelikte uykuda ağızdan salya akması durumu nadir değildir ve genellikle gebelik dönemlerinde görülmektedir. Gebelikte artan mide asidi, yoğun salya akışına neden olabilmektedir. Gebelik sona erdiğinde durumun ortadan kalkması beklenir.

Ağız Suyu (Salya) Akması Tedavi Seçenekleri

Uyandığınızda karşılaştığımız hoş olmayan bu manzara rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Düzenli takibiniz sonrasında azalmayan ağızdan salya akması durumları için bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar arasında;

1. Uyku Pozisyonunu Değiştirme

Uykuda ağızdan salya akması tedavisi için ilk denenmesi gereken uyku pozisyonunu değiştirmektir. Genellikle yan yatmakla birlikte artan akıntı için sırt üstü yatmayı deneyebilirsiniz. Sırt üstü yatakta sorun yaşamıyorsanız bu şekilde yatmanız ağız salyasını engellemeye yardımcı olabilir.

2. Mandibular İlerleme Cihazı

Oral bir ağız cihazı olan mandibular, rahat uyumanızı sağlamak amacıyla ağız içerisine yerleştirilir. Horlama, nefessiz kalma ve salya akıntısını engellemek adına kullanılabilen bu cihazı doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

3. Uyku Apnesi Tedavisi

Salya akması, uyku apnesi olan hastalarda sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle salya akmasının tedavisi için öncelikle uyku apnesi sorununu çözmeniz gerekebilir. CPAP makinesi adı verilen bir alet sayesinde uykuda nefes almaya devam edilir ve ağız açılma sorunu ortadan kalkar. Ağız açılması azaldıkça salya akıntısı da azalacaktır.

4. Botoks Enjeksiyonları

Tükürük bezlerine yapılan botoks uygulaması sayesinde geçici bir çözüm olarak fazla tükürük yani hipersalivasyon üretimi azaltılabilir. Ancak botoks geçici bir uygulama olduğu için daha kalıcı işlemler için cerrahi yöntemle tükürük bezi alma konusu düşünülebilir. Tükürük bezlerinin alınmasını istiyorsanız öncesinde doktorunuzla bu konuyu detaylı görüşmelisiniz.

Uykuda Salya (Ağız Suyu) Akması: Sonuç

Ağız suyu akması sorunuyla ilgili, altındaki nedenler araştırılarak en uygun tedavi yöntemine başvurulmalıdır. Salya akması birçok kişide görülen, nadir olmayan bir durumdur. Burada kötü görüntünün yanı sıra sağlığınızı tehdit eden sorunların giderilmesi asıl amaç olmalıdır. Salya akmasına neden olan sorunlar tespit edilerek altında yatan nedenlerin tedavisi sağlanması önemlidir. Semptomları en aza indirecek olan tedaviler sayesinde uykuda salya akması sorunu ortadan kalkacaktır.

Tükürük bezlerini fazla çalıştıran veya emilmesini engelleyen sorunun ne olduğunu anlamak adına bir dizi test olmanız gerekebilir.  Semptomları azaltmak ve sağlığınıza tekrardan kavuşabilmek için KBB uzmanlarına ve gerekli görülürse Dahiliye uzmanına yönlendirilebilirsiniz. Uykuda salya akması tedavisi için muayene olmak isterseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü Doktorlarımız

Kulak Burun Boğaz bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Yazı kaynağı : avicennaint.com

Ağızdan salya akmasını ciddiye alın

Uyurken ağızdan salya akması nasıl engellenir? Uyurken ağızdan salya akması neden olur, evde tedavi nasıl geçer?

Uyurken ağızdan salya akması nasıl engellenir? Uyurken ağızdan salya akması neden olur, evde tedavi nasıl geçer?

Sabah uyandığımızda ağzımızdan akan salyanın yastığımızı ıslatması hoş bir durum değildir. Özellikle bu durum sürekli meydana geliyorsa yatak temizliğine harcadığınız zaman da artabilir. Bebeklerde 56. aylarda ağızdan salya akması normal karşılanır. Bu aylar diş çıkarma dönemi olarak kabul edildiğinden gece ve gündüz ağızdan yoğun bir salgı akması söz konusudur. Yetişkinlerde ise en çok yan tarafa doğru uyumak ağızdan salya akmasının nedenleri arasında yer alır. Her yaşta insanda görülen bu durumun tedavisi için önceliğinizi sağlık kuruluşuna gitmekten yana kullanmalısınız. Çünkü ağızdan salya akması önemli sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Peki, uyurken ağızdan salya akması neden olur? Uyurken ağızdan salya akması nasıl engellenir? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

UYURKEN AĞIZDAN SALYA AKMASI NEDEN OLUR?

Yetişkinlerde ağızdan salya akması, genellikle kişinin ağızdan nefes alması nedeniyle tükürük akıtmasına yol açan burun tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bunun için sinüs ve burun kanallarının temizlenmesi, gece uyku esnasında rahat nefes almanızı sağlar ve ağzınızdan nefes almanızı önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda uyurken ağızdan salya akmasının farklı sebepleri bulunur. Bunlar:

BEBEKLERDE AĞIZDAN SALYA AKMASI NEDEN OLUR?

Ebeveynler, bebeklerinin yaşadığı her durum karşısında asla kayıtsız kalamazlar. Bu nedenle bebeklerde ağızdan salya akması konusu da anneler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Bebeklerde tükürüğün artmasına neden olan diş çıkarma dönemi haricinde, yutma reflekslerinin gelişmemesi ve aşırı salgıyı yutamaması nedeniyle ağız kenarından salya sızıntısı sıklıkla görülmektedir. Ülser ve reflü başlangıcı olan bebeklerde sık görülen ağızdan salya akması durumu, aynı zamanda ağız içinde oluşan bir enfeksiyondan dolayı tükürük üretiminde artışa neden olabilir. Kolik bebeklerde de mide asidini yok etmek amacı ile ortaya çıkan salya akması durumu mevcut bir bağırsak paraziti olduğunda da ortaya çıkacaktır.

Bebeklerde ağızdan salya akması, köpürme, tükürme ya da baloncuk sık görülen bir durumdur. Genellikle diş çıkarma döneminde ortaya çıkar ve endişelenecek bir durum değildir. Ancak bebeğinizde gözlemlediğiniz aşırı bir salya akması söz konusu ise çocuk doktorundan bu konuyla alakalı mutlaka yardım almanız gerekir.

UYURKEN AĞIZDAN SALYA AKMASI NASIL ENGELLENİR?

Uyurken ağızdan salya akması çözümü çok basittir. Gece yastığınızı yükseltebilir, sırt üstü yatabilir ve burundan nefes almayı alışkanlık haline getirerek salya akmasını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Ancak uyguladığınız bu yöntemler etkili olmadığında altta yatan nedene yönelik bir tedavi için hekiminizi ziyaret etmeniz gerekir. Uyurken ağızdan salya akmasını engellemenize yardımcı olacak diğer yöntemler ise şöyledir:

UYURKEN AĞIZDAN SALYA AKMASI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Uyurken ağızdan salya akması probleminin sürekliliğinin devam etmesi halinde hekiminize başvurmanız gerekir. Bunun için kulak burunboğaz uzmanına gidebilirsiniz. Hekiminiz muayene, tetkik ve tahlillerin ardından sizi Dahiliye bölümüne yönlendirebilir. Doktorunuz sizi gereken bölüme yönlendirdiğinde soruna yönelik bir tedavi böylelikle mümkün olacaktır.

Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

Uyurken ağzınızdan su geliyorsa… İşte nedeni ve çözümü!

Uyurken Neden Ağızdan Salya Akar? Ağızdan Su Gelmesinin Sebepleri

Uyurken Neden Ağızdan Salya Akar? Ağızdan Su Gelmesinin Sebepleri

Birçok kişinin yaşadığı sorunlar içerisinde ağızdan salya akma problemi gelir. Bu durum genel bir sağlık sorunu şeklinde öne çıkar ve bazı sebepleri bulunur. Bu sebepleri doğrultusunda ise ele alınacak olan birtakım çözüm yöntemleri de yer almaktadır.

 Uyurken Neden Ağızdan Salya Akar?

 Uyurken ağızdan salya akmasının en önemli sebepleri içerisinde burun tıkanıklığı geliyor. Bu durum kişinin ağızdan nefes almasına sebep olmakta ve böylece tükürük akmasına neden olmaktadır. Tabii bununla beraber birçok değişik rahatsızlığın da buna sebep olduğunu söylemek mümkün. Böyle durumlar için mutlaka gerekli çözüm yöntemleri ele alınmalıdır. Özellikle burun tıkanıklığını gidermek için yapılması gereken çözüm yöntemleri konusunda doktora gidilmesi gerekir.

 Ağızdan Su Gelmesinin Sebepleri

 Kişinin uyuduğu esnada ağızdan su gelmesinin birçok farklı sebebi bulunmaktadır. Ortaya çıkan bu sebeplere bağlı olarak farklı çözüm yöntemlerini ele almak mümkün.

 – Yanlış uyku pozisyonu

 – Özellikle burun tıkanıklığı

 – Alerji

 – Reflü

 – Diş çıkarma

 – Parkinson hastalığı

 – Bazı ilaçların yan etkileri

 – Sinir sistemi bozuklukları

 – Ağız anatomisinde meydana gelmiş olan problemler

 – Kıl kurdu

 Söz konusu bu gibi sorunlar nedeniyle uyurken ağızdan su gelmesi ya da salya akması yaygın şekilde ortaya çıkan problemler içerisinde yer almaktadır. Tabii bu tür sorunlar pek çok kişinin yaşadığı problemler içerisinde yer alıyor. Böylesi sorunlara karşı yüksek bir yastık kullanmak etkili olabilir. Eğer bu pek işe yaramıyor ise o vakit kulak burun boğaz doktoruna giderek gerekli tedavi yöntemlerinin ele alınması büyük öneme sahiptir.

Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın