trafik sigortası 15 günlük süre kalktımı

trafik sigortası 15 günlük süre kalktımı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Araç Satışından Sonra Zorunlu Trafik Sigortasına Ne Olur?

Araç Satışından Sonra Zorunlu Trafik Sigortasına Ne Olur?

araç satışı sonrası trafik sigortası

Yasalar ve yönetmeliklerle desteklenen Zorunlu Trafik Sigortası, güvenli seyahatin gerekliliklerini karşılar. Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmamanın ağır yaptırımları olsa da bu sigortayı yaptırmayan çok sayıda araç sahibi olduğu bilinen bir gerçek. Ancak sigorta bilincinin yaygınlaşması ve sürücülerin bilinçlenmesi ile trafik sigortasına sahip araç sayısı da artış gösterebilir.

Tabii bu sigorta ile ilgili bilinmeyen birçok nokta var.Araç satışı sonrası Zorunlu Trafik Sigortasının akıbeti ve ödenen primlerin ne olacağı, araç alım satımında en merak edilen konuların başında gelir. Sigorta aracın yeni sahibine mi devredilecek, yoksa sigorta iptal mi edilecek? Bu soruların cevaplarını senin için bir araya getirdik.

Araç Satışı Sonrası Sigorta Yaptırma 

Araç sahibinin aracını sattıktan sonra prim iadesi alabilmesi için ise sigorta şirketine 10 gün içinde bildirimde bulunması gerekir. Her iki durumda da belirlenen sürelerde, araç sahibinin aracını sattığı zaman noterde düzenlenen tarihi baz alınır. Sigortalının değiştiği her durumda mevcut sözleşme, değişim tarihi itibarıyla kendiliğinden sona erer ve ilgiliye gün esasına göre prim iadesi yapılır. Peki, yeni alınan aracın trafik sigortası kaç gün içinde yapılmalı? Yani sigortasız araç kullanma süresi ne kadardır? 

Mevcut sözleşme, sigortalının değiştiği tarihten itibaren 15 gün süresince herhangi bir işleme gerek kalmaksızın ve prim ödemeksizin, aracın yeni sahibi için sözleşme yapılana kadar geçerli olur. 

Araç Satıldıktan Sonra Trafik Sigortası Primlerine Ne Olur?

Aracın el değiştirmesi halinde sürücülerin kafasına takılan bir soru işareti de 1 yıllık ödenen trafik sigortası primlerinin yanıp yanmadığı. Trafik sigortası genel şartlarına göre sigorta şirketi; araç değişikliği ve satışı halinde poliçenin kalan süresini baz alır ve buna göre primleri hesaplayarak iade eder. Yani poliçe vadesine kadar olan gün sayısı hesaplanarak prim iadesi yapılır.

Yeni trafik sigortası genel şartları gereğince araç sahibinin, aracı satıldıktan sonra noter satış sözleşmesi ile poliçesini iptal ettirmesi gerekiyor. Eğer poliçeni iptal edilmesini talep edersen sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sana iade etmekle yükümlüdür. Yeni araç için ise yeni poliçe düzenlenmelidir. Trafik sigortası iptalive iadesi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yaptırılmalıdır?

Her araç için yaptırılması zorunlu tutulan trafik sigortaları, araç satışında düşünülmesi gereken bir konu. Özellikle aracı alacak kişilerin yeni bir trafik poliçesi düzenletmeyi unutmaması gerekir. Geciktirilen veya yapılmayan trafik sigortaları kişilerin bütçesinde ekstra bir gidere sebep olur. Sahibinden araç alan sürücüler, trafik sigortasının devam ettiğini düşünebilir, ancak Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası genel şartlarınca trafik sigortaları araç satışından bir süre sonra geçerliliğini yitirir.

Hatırlatmakta fayda var: Trafik sigortası 3. kişilere verilen hasarları karşılar, ancak kendi aracına hasar meydana geldiğinde sigortanın karşılamasını istiyorsan kasko sigortası yaptırman gerekir. Detaylı bilgi ve teklif almak için Araç Kasko Sigortası sayfamızı ziyaret edebilir, 7/24 hasar destek işlemleri için de detaylı bilgi alabilirsin.

Araç Sahibi Değişiminde Trafik Sigortası Belirlenen Sürede Yapılmazsa Ne Olur?

Trafik sigortası zorunlu bir trafik sigortası olduğu için yaptırılmadığı durumlarda uygulanan bazı yaptırımlar vardır. Eğer yeni araç sahibi 15 günün sonunda trafik sigortasını yaptırmazsa aracı trafikten men edilir ve park alanına çekilir. Sonrasında araç sahibinin arabasına kavuşması için bu cezaları ödemesi ve Zorunlu Trafik Sigortası yaptırması gerekir. Satış sonrası trafik sigortası yenileme işlemleri cezalardan muaf olmak adına oldukça önemlidir.

Trafik sigortası cezalarıyla ilgili daha fazla bilgi almak istersen Trafik Sigortası Cezası ve Kapsamları yazımızı okuyabilirsin.

Sigortasız Araç Satılır mı?

Trafik sigortası olmayan araç satılamaz. Noterde satış işlemleri sırasında sigortasız aracın satışı gerçekleştirilmez. Zorunlu olan trafik sigortasının satış anında yaptırılmış olması gerekir. Eğer trafik sigortası poliçe dönemi bittikten sonra araç satılıyorsa yeniden sigorta yaptırılarak satış sonrasında hemen iptal ettirilebilir. Trafik sigortası iptali hakkında yazımızdan bilgi alabilirsin.

Trafik Sigortanı Sigortam.net’ten Yaptır!

Aracınıza trafik sigortasını internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yaptırabileceğinizi biliyor muydun? Sigorta şirketlerinden ayrı ayrı teklif almak yerine Sigortam.net‘ten online olarak teklif alabilir, tek bir ekrandan teklifleri karşılaştırabilme avantajından yararlanabilirsin. Bu sayede  bütçene en uygun trafik sigortasına 2 dakikada ulaşabilirsin. Kısacası en uygun zorunlu trafik sigortası Sigortam.net’te!

Yazı kaynağı : www.sigortam.net

Araç Satın Aldıktan Sonra Sigorta Yaptırma Süresi Nedir?

Trafik kazasında kusurlu olduğu resmi olarak tespit edilen araç sahibinin karşı tarafa verdiği zararları karşılayan trafik sigortası, trafiğe çıkan tüm araçların zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigortadır. Yeni araç satın alan kişilerin trafiğe çıkmadan önce zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekiyor. Trafik sigortası olmayan araçlara cezai işlemler uygulanmakta. Olası bir kaza durumunda ise kusurlu sürücü karşı araçtaki hasarları kendi cebinden ödemek zorunda kalıyor.

Trafiğe ilk kez çıkacak olan sıfır araçlar ve ikinci el satın alınan araçlar için trafik sigortası poliçesi yaptırma kuralları vardır. Örneğin; aracını satan kişi, satış işleminden sonra noter satış sözleşmesi ile sigorta poliçesini iptal ettirmelidir. Bu durumda 2. el araç alan kişinin yeni bir trafik sigortası poliçesi yaptırması gerekir. Sıfır ve 2. el araçlar için trafik sigortası yaptırma şartları:
 

2. El Araçlar İçin Trafik Sigortası Yaptırma Süresi Nedir?

Noter satışı yapıldıktan sonra aracın mevcut trafik sigortası, aracın yeni sahibi tarafından herhangi bir prim ödemeden 15 gün boyunca kullanılabiliyor. Böylece kusurlu olarak karışabileceği trafik kazalarında maddi yükümlülük yaşamıyor. Aracının yeni sahibinin 15 gün içinde yeni trafik sigortasını yaptırması gerekiyor.
 

2. El Aracın Sigortası 15 Gün İçinde Yaptırılmazsa Ne Olur?

15 günlük süre 2. el araç sahibine yeni bir trafik sigortası poliçesi satın alması için verilmektedir. Bu süreyi dolduran ve poliçe satın almayan araç sahibi, trafik kontrollerinde trafikten men edilme cezası ile karşı karşıya kalabilmektedir. Sigorta süresini geciktiren araç sahibinin sigorta prim tutarına her 30 gün için %5 oranında bir gecikme faizi uygulanmaktadır. Araç sigortasız yakalanırsa;

2023 Trafik Sigortası Gecikme Cezası 

2023 yılına ait Maliye Bakanlığınca açıklanan rakamlara göre trafik sigortası yaptırmamanın cezası 436 TL olarak belirlenmiştir. Cezanın 15 gün içerisinde peşin ödenmesi durumunda araç sahipleri ceza üzerinden %25 indirimden yararlanarak cezasını 327 TL olarak ödeyebilirler.

Aracını Satan Kişi Prim İadesi Alabilir Mi?

Aracın el değiştirmesi durumu, trafik sigortası yaptırmış olan araç sahiplerinin merak ettiği bir konudur. Aracın satılması halinde sigorta şirketi, poliçenin kalan süresini baz alarak primleri hesaplar ve sigorta sahibine kalan primleri iade eder. Poliçenin kalan gün sayısının hesaplandığı iade işleminde aracın kullanıldığı süre boyunca ödenmiş olan primlerin iadesi yapılmaz.
 

Trafiğe İlk Kez Çıkacak Araçların Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Sıfır kilometre araç alınırken trafik tescil işlemleri yapılır ve ruhsat hazırlanır. Emniyet Müdürlüklerinde yapılan ruhsat işlemleri sırasında ise araç sahibinden, zorunlu trafik sigortası poliçesi ibraz edilmesi istenir. Yani aracın trafiğe çıkmadan önce trafik sigortası yaptırılmalıdır. Sigorta şirketleri, sıfır kilometre araçların ruhsat bilgisi olmadan trafik sigortası poliçesi düzenleyebilmektedir. Ruhsatsız sıfır bir kilometre aracın sigorta poliçesinin düzenlenmesi için; aracın motor numarası, şasi numarası ve modeli esas alınmaktadır.

Sıfır kilometre ya da 2. el olsun yeni bir araç satın aldığınızda mutlaka trafik sigortası yaptırın. Aracınızın plakası henüz çıkmamış bile olsa, online sigorta brokeri Koalay.com’un anlaşmalı olduğu farklı sigorta şirketlerinin size sunacağı teklifleri ücretsiz olarak görebilirsiniz. Satın almak istediğiniz sigorta poliçesini seçtikten sonra kredi kartı bilgilerinizi girerek güvenli bir şekilde poliçenizi satın alabilirsiniz.

 

Yazı kaynağı : www.koalay.com

Araç satışında trafik sigortası 15 gün devam edecek

Araç satışında eski araç sahibinin trafik
sigortasını 15 gün süre ile kullanımı uygulamasının sona erdiğine yönelik
olarak sosyal medyada ve bazı basın organlarında yer alan haberleri
değerlendiren TOBB Sigorta Acenteleri İcra Komitesi Başkanı Levent Korkut
yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Daha önceki yıllarda araç satışı olduğunda,
aracın eski sahibine ait trafik sigortası devir zeyli yapmak suretiyle yeni
sahibine aktarılıyordu. Ancak, 2005 yılında yapılan değişiklikle devir zeyli
uygulaması sona erdirildi. Mevcut durumda, araç satışı yapıldığı zaman, eski
araç sahibinin trafik sigortası sona eriyor ve gün esasına göre ilgili sigorta
şirketi tarafından prim iadesi yapılıyor. Aracın yeni sahibinin ise, 15 gün
içerisinde almış olduğu araç için trafik sigortası yaptırması gerekiyor.

Son günlerde, sosyal medyada ve bazı basın
organlarında aracın eski sahibinin trafik sigortasını 15 gün süre ile kullanımı
uygulamasının kalktığına yönelik hatalı haberlerin çıktığına şahit oluyoruz.
Halbuki hem Karayolları Trafik Kanununda hem de Trafik Sigortası Uygulama Esasları
Yönetmeliğinde 15 günlük sürenin geçerli olduğuna ilişkin hükümler aynen
muhafaza edilmektedir.

Diğer yandan, ikinci el araç alan
vatandaşlarımız, unutkanlık ya da başka nedenlerle 15 günlük süre içerisinde
sigorta yaptıramamaları halinde olası bir kaza durumunda ciddi tazminatlarla
karşı karşıya gelebileceklerdir. Ayrıca, kolluk kuvvetlerince yapılan
kontroller neticesinde, araç sigortası yaptırılana kadar trafikten men
edilebilecektir.

Bu nedenle, vatandaşlarımıza araç alımı
yapıldığında biran önce sigorta acentesine müracaat edilerek aracın trafik
sigortasını yaptırmalarını tavsiye ediyoruz”.

Yazı kaynağı : tobb.org.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın