tip milletvekili aday adayları 2023

rent a car 34

tip milletvekili aday adayları 2023 bilgi90’dan bulabilirsiniz

TİP’te milletvekili adaylığı başvuruları sona erdi: 1397 başvuru yapıldı!

TİP'te milletvekili adaylığı başvuruları sona erdi: 1397 başvuru yapıldı!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili adaylığı başvuruları dün itibariyle sona erdi. Seçime, 55’e yakın seçim çevresinde, kendi adaylarıyla girmeyi planlayan TİP, adaylık başvurusu için ücret talebinde bulunmadı.

GIDA VE HİJYEN KOLİSİ İLE 1397 BAŞVURU!

Aday adaylığı başvuru koşulu olarak deprem bölgesine gönderilmek üzere 1 gıda ve 1 hijyen kolisiyle yapılan başvurularda, Genel Merkez’e ulaşan toplam başvuru sayısı 1397.

Adaylık başvurularının 622’si kadınlar, 775’i ise erkekler tarafından yapıldı.

Adaylık için 18-25 yaş aralığında 220 kişi, 25-35 yaş aralığında 479 kişi, 35-44 yaş aralığında 565 kişi ve 44 yaşından büyük olan ise 133 kişi başvurdu.

ÖZ VE GÖKTEPE DE ADAY

Aday adaylığını kendisi duyuran isimler dışında aday adaylığı başvurusuna dair isim açıklamama kararı alan TİP’in listelerinde yarışmak üzere, Çorlu Tren Katliamı‘nda 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz ile haber takibi esnasında öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin ablası Meryem Göktepe de bulunuyor.

Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

TİP, milletvekili aday adaylığı başvuru süresini 27 Mart'a kadar uzattı

Milletvekili aday adaylığı için partilerin başvuru ücretleri ve tarihleri! Milletvekili olma şartları neler?

Milletvekili aday adaylığı için partilerin başvuru ücretleri ve tarihleri! Milletvekili olma şartları neler?

Milletvekili aday adaylığı için partilerin başvuru ücretleri ve tarihleri! Milletvekili olma şartları neler?

Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Mayıs’ta yapılmasının kesinleşmesi sonrasında siyasi partiler de milletvekilliği aday adaylığı için koşullarını ve başvuru ücretlerini belirledi. Böylece Milletvekili aday adayları başvuru kuyruğuna girdi. Peki, Milletvekili olma şartları neler? İşte partilerin Milletvekili aday adalığı ücretleri ve tarihleri…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 10 Mart’ta imzaladığı karar ile 14 Mayıs 2023 seçim süreci başladı.  2023 seçimlerinin 14 Mayıs’ta olacağının kesinleşmesinin ardından siyasi partiler vekil aday adaylığı için başvuru tarihlerini ve ücretlerini açıkladı. İşte siyasi partilerin milletvekilliği aday adaylığı için başvuru tarihleri ve başvuru ücretleri detayları…

MİLLETVEKİLİ ADAYLIĞI İÇİN PARTİLERİN BAŞVURU ÜCRETLERİ VE TARİHLERİ

AK PARTİ

AK Partili başvuru ücretleri yetişkinler için 20 bin TL, kadınlar ve gençler için 10 bin TL şeklinde, engelliler içinse 5 bin TL olarak belirlendi.  AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti’de milletvekili aday adaylığı başvuru süresinin 22 Mart 17.00’ye kadar uzatıldığını açıkladı. Milletvekili adaylık başvurusu için tüm detaylara ulaşmak için TIKLAYIN!

MHP

MHP’de milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart’ta başlayıp 21 Mart’ta sona erdi. Başvuru aidatı olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek.

CHP

CHP’de de milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu da 13 Mart’ta başladı ve 20 Mart’a kadar sürdü. Başvuru ücreti ise 30 bin lira olarak belirlendi. Başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek. Başvurular için aday adaylarından ayrıca 3’er bin lira da dosya ücreti alınacak. Depremlerden etkilenen Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay’da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak.

SAADET PARTİSİ (SP)

Saadet Partisi’nde ise, müracaatlar 13 Mart 2023 Pazartesi başladı, 17 Mart 17.00’de sona erdi. Saadet Partisi milletvekili aday adayı olmak isteyenler müracaatlarını İl Başkanlıklarına veya doğrudan Genel Merkeze yapabilecekler. Saadet Partisi, milletvekili aday adaylığı katkı payı, erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelliler için beş bin TL olarak belirlendi. Deprem Bölgesindeki iller için (Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye, Adana, Elazığ)aday adaylığı katkı payı alınmayacağı belirtildi.

İYİ PARTİ

14 Mayıs 2023 Pazar günü gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine yönelik yapılan milletvekili aday adaylığı başvuruları; 24 Mart Cuma günü saat 19.00’da sona ermiştir. Erkeklerden 30 bin TL, kadınlardan ve gençlerden 15 bin TL ücret alınacağını belirten Zorlu, engelli aday adaylarından ise ücret talep edilmeyeceğini kaydetti. 

DEVA PARTİSİ

20 Mart Pazartesi günü saat 17:00’ye kadar sürecek olan başvurularda erkek aday adayları 5000 TL, kadın ve genç (30 yaş altı) aday adayları ise 2500 TL ödeyecek. Engelli aday adayları ve deprem bölgesinden başvuru yapacak aday adayları için de başvuru ücreti 1000 TL olarak belirlendi.

YENİDEN REFAH PARTİSİ

Yeniden Refah Partisi (YRP), milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise beş bin TL olarak belirlendi. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak. Milletvekili aday adaylığı için başvurular 21 Mart Salı günü mesai bitimine kadar gerçekleştirilebilecek. 

TİP

Türkiye İşçi Partisi (TİP), 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler için milletvekili aday adaylığı başvuru sürecini yoğun talep nedeniyle 27 Mart Pazartesi gününe kadar uzattığını duyurdu. TİP aday adaylarından ücret istemezken deprem bölgelerinde yaşayan yurttaşlar için en az bir gıda ve bir hijyen kolisi hazırlanıp iletilmesi şartı konuldu.

HDP’DE 15 BİN TL

HDP’de Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.

MEMLEKET PARTİSİ

Milletvekilliği aday adaylığı için 10 bin lira ve 2 bin lira da dosya masrafı belirlendi.

GELECEK PARTİSİ

Milletvekili adaylığı için 10 bin lira, kadın ve gençler için 5 bin lira, yüzde 40 engelli ve üzeri engelliler için ise 2000 lira olarak belirlendi.

MİLLETVEKİLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

– 18 yaşını doldurmuş olmak

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

– Kısıtlı olmamak, hür olmak

– Herhangi bir kamu görevinde yasaklı pozisyonda olmamak

– 1 seneden daha uzun bir zaman hapis cezası almamış olmak

– Taksirli suçların hiçbirinden kesinlikle hapis cezası almamış olmak

– Yüz kızartıcı suçlardan herhangi birini işlememiş olmak. Devlet sırlarını açığa çıkarmak, kaçakçılık vb. gibi suçlar yüz kızartıcı suçlara örnek gösterilebilir.

– İdeolojik gösterilere katılmamış olmak

– Erkek adayların askerlik görevini tamamlamış olması

– Eğitim konusunda en az ilkokul diplomasına sahip olması

MİLETVEKİLİ OLMAK İÇİN KİMLER İSTİFA ETMELİ?

– Hakim ve savcılar

– Yüksek Öğretim Kurumları’na bağlı kurul üyeleri ve öğretim elemanları

– Silahlı Kuvvet çalışanları

– Yüksek Yargı Organlarına mensup kişiler milletvekili adayı olabilmek için görevlerinden istifa etmek zorundalardır.

Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY BAŞVURUSU İÇİN GEREKENLER

MİLLETVEKİLLİĞİ ADAY BAŞVURUSU İÇİN GEREKENLER

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimlerde milletvekili aday adayı olmak isteyenlerin 17 Mart 2023 ile 27 Mart 2023 tarihleri arasında TİP İl Örgütlerine aşağıdaki belgelerle birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir.

Milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmak isteyenlerin aşağıdaki belgeleri başvuru sırasında hazır etmeleri gerekmektedir.

1. Başvuru formu (Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.)
2. Kimlik fotokopisi (önlü-arkalı)
3. Nüfus kayıt örneği (e-Devlet’ten alınacak, karekodlu)
4. Diploma örneği (Diplomayı veren kurum veya noter onaylı ya da e-Devlet’ten öğrenim/mezun belgesi, karekodlu)
5. Adli sicil ve arşiv kaydı belgesi (Sabıka Kaydı) (Milletvekili seçimleri için olduğu belirtilerek adliyeden ıslak imzalı veya Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verilmek üzere belirtilerek e-Devlet’ten alınacak)
6. İki adet biyometrik fotoğraf
7. Askerlik durum belgesi (askerlik şubesinden alıncak ıslak imzalı askerlikle ilişiği olmadığı yazısı veya e-Devlet’ten alınmış karekodlu örnek
8. Görevden istifası gerekenler için istifa yazısı örneği (Kurumdan evrak alındı kaydı olmalı)
9. Sağlık raporu örneği veya engelli kimlik kartı (Engel durumu %40 ve üzeri olanlar için)
10. Deprem bölgesine gönderilmek üzere en az bir koli hijyen malzemesi ve bir koli gıda malzemesi

Yazı kaynağı : tip.org.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın