süt içtikten sonra ilaç içilir mi

süt içtikten sonra ilaç içilir mi bilgi90’dan bulabilirsiniz

İlacınızın öncesinde ve sonrasında ne yediğinize dikkat!

İlacınızın öncesinde ve sonrasında ne yediğinize dikkat!

Yedikleriniz ve içtikleriniz ilacınızla etkileşime girebilir

Çoğu zaman kendi kendimize, komşu ya da yedi kat yabancının önerisiyle ilaç kullanıyoruz. Ama yanlış yapıyoruz! Üstelik yanlışımız bununla da sınırlı değil. İkinci bir yanlış da ilacı içmeden önce veya içtikten sonra tükettiğimiz besinlerle yapıyoruz. Ağrı kesiciler, alerji ilaçları, antibiyotikler, kan pıhtılaşmasını etkileyen ilaçlar, hipertansiyon, epilepsi ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların etkileri çeşitli besinlerle bir araya gelerek sağlık açısından hiç istenmeyen sonuçlara hatta ölüme bile yol açabilir.

Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız

Örneğin K vitamininden zengin besinler kan pıhtılaşmasına sebep olurken kullanılan kan sulandırıcı ilaçların etkisini azaltır. Bu nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananların K vitamininden zengin; brokoli, lahana, ıspanak, pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Yine bu tip ilaçlarla sarımsak tüketimine de dikkat edilmesi gerekir, sarımsak fazla tüketildiğinde bu ilaçların midede ve beyinde kanama riskini artırabilir.

Tehlikeli ikili: Antibiyotik ve süt

Gelişigüzel kullanılan antibiyotikler, birçok tehlikeli sonuca yol açmakla birlikte, doktor önerisiyle kullanıldığında da öncesinde ve hemen sonrasında ne yenilip içildiğine dikkat edilmesi gerekir. Bazı antibiyotiklerin süt ve süt ürünleri ile bir araya gelmemesi gerekir. Süt ve süt ürünlerinin içeriğindeki kalsiyum, antibiyotiğin emilimini azaltabilir. Bu yüzden antibiyotiğin kullanıldığı saatlerde süt ve ürünleri tüketilmemelidir. Yine bir takım antibiyotikler ise meyve suyu, domates, kafein ile birlikte kullanıldığında ilacın midede harabiyetini artırabilir. Mantar ilaçları kullanırken de öncesinde veya sonrasında süt, peynir, yoğur gibi besinler tüketmemeye dikkat edilmeli. Bu besinlerle birlikte tüketildiğinde bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi problemlere neden olabilir.

Tansiyon ve alerjide greyfurta dikkat

Bahar aylarıyla birlikte başta polen alerjisi olmak üzere birçok reaksiyon kendini göstermeye başlar. Bu noktada antihistaminik denilen alerji ilacı kullananların kesinlikle alkol almamaları gerekir. Bununla birlikte çay ve kahvenin fazla tüketilmesi de zararlı. Greyfurttan ise uzak durulmalı. Greyfurt yemek baş dönmesi ile sersemlik hissine yol açabilir. Bir greyfurt uyarısı da yüksek tansiyon hastalarına! Yüksek tansiyon tedavisi görenler kesinlikle greyfurt veya suyunu tüketmemelidirler. Aksi takdirde taşikardi denilen kalp atım sayısının artması veya bradikardi denilen kalp atım hızındaki azalma ile karşılaşabilirler. Bu nedenle tansiyon tedavisi görmeye başlayan kişiler bu konuda mutlaka uyarılmalıdır.

‘Muzun da zararı mı olurmuş’ demeyin!

İdrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız, ilacınızın öncesinde veya hemen ardından muz yemeden önce bir kez daha düşünün, hatta yemeyin. Çünkü vücutta su ve sodyum kaybına neden olan idrar söktürücü ilaçlar, potasyum birikimi yapabilir ve düzensiz kalp atım hızına yol açabilir. Bu tip ilaçlar kullanılırken potasyumdan zengin; muz, kayısı, kavun ve koyu yeşil yapraklı sebzeler dikkatli tüketilmelidir.

Bazı antidepresanlar var ki…

Bazın antidepresanların ise tiraminden zengin besinler olan, eski peynir, şarap, bazı biralar, viski, incir, bakla, soya sosu, tavuk ve dana ciğeri gibi besinlerle bir arada tüketilmemesi gerekir. Bunları tüketmeden önce mutlaka bir uzmana danışmak gerekir çünkü bu antidepresanlar bu türden tiramince zengin besinlerle birlikte alındığında kan basıncını ölümcül seviyeye çıkarabilir.

Bronkodilatör kullanıyorsanız

Bronş ve bronşcukların genişlemesini sağlayan ilaçları kullanırken de dikkat edilmeli. Çay, kahve, kola, çikolata, greyfurt ve yağlı besinlerin bir arada tüketilmesi baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi problemlere neden olabilir.

Yazı kaynağı : www.acibadem.com.trrent a car 34

Süt İçtikten Sonra İlaç İçilir Mi?

Bu ilaçları bu besinler ile birlikte almayın

Bu ilaçları bu besinler ile birlikte almayın

Bu ilaçları bu besinler ile birlikte almayın

Besin-ilaç etkileşimi sonucunda ilacın etkisi azalabildiği gibi artabiliyor da; hatta zehirlenmeye ve ölümcül sonuçlara dahi neden olabiliyor” dedi. İşte o besinler ve ilaçlar…

Birtakım besinler bazı ilaç türleriyle bir araya geldiğinde etkileşime girerek olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Bazı besinler, ilaçların metabolizmadaki davranışlarını değiştirebiliyor. 

Süt ve süt ürünleri / antibiyotikler

Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, antibiyotiyotiklerin etkisini azaltabiliyor. Bu nedenle peynir, süt, yoğurt gibi yiyecekler tüketeceğiniz zaman ilaç kullanımı ile arasında en az 2 saat geçmesine özen gösterin. Ayrıca kafeinli içecekler veya domates gibi asitli besinler antibiyotiklerle birlikte veya yakın zamanda alındığında mide hassasiyetini artırabiliyor.

Et ve et ürünleri / demir ilaçları

“Etin yanında yoğurt yemek, ayran içmek zararlı mıdır?” sorusu çoğu insanın aklına gelen sorulardan biri. Süt, yoğurt, peynirde bulunan kalsiyum, et ve et ürünleri ile alınan demirin emilimini engelliyor. Aynı şey demir ilaçları için de söz konusu. Eğer demir ilacı alıyorsanız kalsiyum içeren yiyeceklerle bu ilaçları aldığınız zaman arasında en az 1.5-2 saat geçmesine özen gösterin. Aynı durum çay, kahve ve kırmızı şarapta bulunan tanen adlı madde için de geçerli. Bu madde demir ilaçları ile birlikte alındığında demir emilimini engelliyor.

Greyfurt / antibiyotikler ve alerji ilaçları

Greyfurt bazı antibiyotik türleri ile etkileşime girerek birlikte veya çok yakın saatlerde tüketildiğinde birden fazla doz antibiyotik alınmışçasına etki gösterebiliyor. Bu nedenle bu antibiyotik türlerini alırken greyfurt tüketiminizle arasında en az 4 saat geçmesinde fayda var. Greyfurt alerji ilaçlarını da sevmiyor ve baş dönmesi ile sersemlik hissine yol açabiliyor.

Muz ve patates / idrar söktürücü ilaçlar

Hipertansiyonu tedavi etmede kullanılan bazı idrar söktürücü ilaçlar vücuttan su ve sodyumu uzaklaştırırken potasyum seviyesini yükseltiyor. Bu da kalp ritm bozukluğu gibi problemlere neden olabiliyor. Her hipertansiyon ilacı buna sebep olmamakla birlikte hekiminizden ilacınızın içeriğini ve diyetinizde potasyumu kısıtlayıp kısıtlamamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Eğer hekiminizi potasyum kısıtlaması öneriyorsa iyi birer potasyum kaynağı olan muz, patates, kayısı ve taze yeşil yapraklı sebzeleri diyetinizde azaltmanızda fayda var.

Yeşil yapraklı sebzeler / kan sulandırıcı ilaçlar

Kan sulandırıcı ilaçların bazıları lahana, ıspanak, pazı, maydanoz, semizotu, marul, karaciğer, yeşil çay, brokoli, şalgam gibi K vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketildiğinde ilacın etkisi azalıyor. K vitamininden zengin bir diyet bu ilaçlara karşı direnç gelişimine veya bu ilaçların pıhtılşamayı önleyici etkilerinin azalmasına sebep olabiliyor. Aynı zamanda diyette K vitaminini çok düşük almak da kan sulandırma etkisini artırabiliyor. Yine bu tip ilaçlar kullananların sarımsak tüketimine de dikkat etmesi şart. Bu nedenle olması gereken her gün aynı ve uygun miktarda K vitamini almak. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız K vitamini kısıtlaması konusunda hekiminize danışın ve diyetinizin K vitamini içeriğinin değerlendirilmesi için bir beslenme uzmanına başvurun.

İncir, tavuk ciğeri / antidepresan

Bazı antidepresanların tiraminden zengin olan; eski peynir, bazı alkollü içecekler, incir, bakla, soya sosu, tavuk ve dana ciğeri gibi besinlerle bir arada tüketilmemesinde fayda var. Antidepresan kullanmaya başladıysanız bu yiyecekleri tüketip tüketmemek konusunda hekiminizden mutlaka bilgi alın. Zira bazı antidepresanlar bu türden tiramince zengin besinlerle birlikte alındığında kan basıncını ölümcül seviyeye çıkarabiliyor.

Çay, çikolara / bronşları genişleten ilaçlar

Nefes alma ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan bronş ve bronşçukların genişlemesini sağlayan bazı ilaçları kullanırken dikkat edilmeli. Zira bu ilaçlardan bazıları siyah çay, yeşil çay, kahve, kola, çikolata, alkol ile bir arada tüketildiğinde kalp atış hızında artış, sinirlilik, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi problemlere neden olabiliyor.

Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler