Sony’nin yeni PlayStation Studios Mobile birimi mobil cihazlar için oyunlar üretecek

Sony’nin yeni PlayStation Studios Mobile birimi mobil cihazlar için oyunlar üretecekSony, mobil oyunlara yönelik çalışmalarını artırmanın bir parçası olarak, konsol oyunlarını geliştirmeden ayrı olarak çalışacak bir PlayStation Studios Mobile Bölümü kurdu. Konuyla ilgili basın açıklamasına bakılırsa, yeni takım “yeni ve mevcut PlayStation fikri mülkiyet hakları” ile mobil oyunlar oluşturacak.

Sony’nin bir mobil oyun kısmı oluşturma hamlesi, şirketin fikri iyelik haklarını PC ve mobil oyunların yanı sıra TV dizileri ve filmlere genişletme hedefiyle ahenkli görünüyor. Bu yılın başlarında Sony, 2025 yılına kadar oyunlarının yarısının PC’de ve mobilde olmasını istediğini duyurmuştu. Sony Interactive Entertainment başkanı Jim Ryan, bunun oyunlarını oynayan insan sayısında mühim bir artış ile sonuçlanabileceğini dile getirmişti. Ayrıca firma, 3,6 milyar dolar karşılığında Bungie’yi satın alarak, oyuncuların ilgisini çekmek için sürekli güncellenen Fortnite, Rocket League yada Destiny 2 gibi canlı oyun hizmetleri alanına genişlemek istiyor.

Sony, yeni mobil bölümünü doldurmaya yardımcı olmak amacıyla, kurucu ortakları daha ilkin Zynga, Insomniac ve Wargaming’de çalışmış olan Savage Game Studios’u da satın aldı. Stüdyo hemen hemen herhangi bir oyun piyasaya sürmemiş benzer biçimde görünüyor, sadece geçen sene bir mobil nişancı oyunu için 4,4 milyon dolar yatırım finansmanı aldı. Basın bülteni, stüdyonun şu anda “henüz duyurusu yapılmamış yeni bir AAA canlı aksiyon oyunu” üzerinde çalıştığını belirtiyor, ancak neler sunulacağına dair herhangi bir ek tafsilat sunmuyor.

PlayStation Studios’un başkanı Hermen Hulst şirketin, Playstation konsolu olmayan oyunculara Uncharted: Legacy of Thieves Collection ve Marvel’s Spider-Man şeklinde oyunları deneyimleme şansı verecek PC sürümleriyle gurur duyduğunu söylemiş oldu. “Mobil oyun çabalarımız da benzer biçimde katkı sağlayacak, daha fazla adamın içeriğimizle etkileşim kurması için daha çok yol sunacak ve PlayStation ve oyunlarımıza aşina olmayan yeni kitlelere ulaşmaya çalışacak.” dedi.

Oyunları mobil cihazlara taşımak, şimdiye kadar birtakım stüdyolar için kârlı oldu. Bu nedenle daha fazlasının bu yola başvurmayı düşündüğünü görüyoruz. Geçtiğimiz haziran ayında, Sensor Tower’dan elde edilen veriler, Genshin Impact‘in mobil versiyonunun, PUBG Mobile ve Pokémon Go‘nun hemen peşinden 154 milyon brüt gelir elde ettiğini göstermişti. Take-Two, ocak ayında Zynga’yı satın alarak mobil pazara girerken Activision, Call of Duty Warzone‘u mobil cihazlara da getirmeyi planlıyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın