Şimdi değeri 2,1 milyar doların üzerinde olan yapay zeka girişimi Cohere, 270 milyon dolar yatırım aldı

rent a car 34

Üretken yapay zeka girişimleri için dolaşacak çok para olduğunun bir işareti olarak, Tutarlıİşletme için bir yapay zeka modeli ekosistemi geliştiren , bugün C Serisi turunun bir parçası olarak 270 milyon dolar topladığını duyurdu.

Reuters bildirildi Yılın başlarında Cohere, 6 milyar doların biraz üzerinde bir değerlemeyle “yüz milyonlarca” dolar toplamak için görüşmelerde bulunuyordu. Bu raporlamaya güven varsa, Cohere değerleme işaretini önemli ölçüde kaçırmış görünüyor; Konuya aşina bir kaynak TechCrunch’a bu dilimin şirkete 2,1 milyar dolar ile 2,2 milyar dolar arasında değer biçtiğini söylüyor.

“Yeni sermaye, TutarlıBaşkan ve COO Martin Kon e-posta yoluyla TechCrunch’a verdiği demeçte, şirketin kurumsal müşterilere odaklanan ve şirketlerin veri gizliliğini artırmak ve uygulamayı daha basit hale getirmek için tercih ettikleri bulut sağlayıcısını kullanmalarına olanak tanıyan AI platformu. “En son tur, bilişime yatırım yapmamıza, ekibimizi büyütmemize, dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla etkileşim kurmamıza ve dünya lideri yapay zekamızı daha da ilerletmemize olanak tanıyarak, şirketlerin verilerini gizli ve güvende tutarken inanılmaz ürünler oluşturmalarını sağlıyor.”

Google’ın Toronto yapay zeka laboratuvarının ilk çalışanlarından biri olan Ivan Zhang ve Nick Frosst, Gomez’in yanı sıra 2019’da Cohere’i kurdu. Gomez, Cohere’e başlamadan önce Transformer’ı tanıtan “Attention is All You Need” adlı ufuk açıcı makalenin ortak yazarlığını yaptı. , OpenAI’ler gibi popüler büyük dil modellerinin (LLM’ler) arkasındaki mimari GPT-4.

Kon, YouTube’daki önceki CFO rolünden atlayarak 2023’ün başlarında katıldı.

Diğer yapay zekanın yanı sıra ana dilini konuşanlardan gelen verilerle eğitilmiş çok dilli dil modelleri geliştiren Cohere, kurumsal kullanım durumlarına odaklanarak üretken yapay zeka girişimleri okyanusunda öne çıkmayı hedefliyor.

Cohere’in yapay zeka platformu buluttan bağımsızdır ve genel bulutların (ör. Google Cloud, Amazon Web Services), bir müşterinin mevcut bulutunun, sanal özel bulutlarının veya yerinde konuşlandırılabilir. Başlangıç, uygulamalı bir yaklaşım benimsiyor ve özel verilerine dayalı olarak özel LLM’ler oluşturmak için müşterilerle birlikte çalışıyor.

Kon, “Cohere, tüm işletmelerin şirketlerini ve ürünlerini buluttan bağımsız, erişilebilir, özelleştirilebilir ve veri açısından güvenli dünya lideri yapay zeka ile dönüştürmelerine olanak tanıyan bir platform oluşturmak için kuruldu” dedi. “Misyonumuz, dünya çapındaki işletmelerin bu dönüşüm teknolojisinden yararlanmasına izin vermektir.”

Cohere, müşteri sayılarını sandığa yakın tutar. Ancak girişim, pazarlama içeriği oluşturma, e-posta taslağı hazırlama ve ürün açıklamaları geliştirme gibi metin yazarlığı oluşturma görevleri için Jasper ve Hyperwrite gibi şirketlerle çalıştığını iddia ediyor. Başka yerlerde, Cohere kısa süre önce, açıklanabilirliği artırmak için ince ayarlı LLM’ler oluşturmak üzere diyaloga dayalı pazarlama şirketi LivePerson ile bir işbirliği yaptığını duyurdu. Startup, makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak uzun metinleri parçalara ayırmaya, analiz etmeye ve özetlemeye yardımcı olmak için haber kaynakları ve Salesforce Ventures dahil olmak üzere bir avuç kuruluşla ortaklık kuruyor.

Kon, “Genel olarak, hem müşteriler hem de ortaklar olarak büyük işletmelerden yüksek talep aldığımızı paylaşabiliriz” dedi.

Yaklaşık 180 çalışanı olan Cohere, üretken AI başlangıç ​​standartlarına göre bile çok fazla sermaye – 445 milyon dolar – topladı. Sadece OpenAI (11,3 milyar dolar) ve antropik (450 milyon $) rakiplerin önüne geçti çekim AI (225 milyon dolar) ve usta (415 milyon dolar).

Ancak aşırı görünmesin diye yapay zeka modellerini eğitmek sermaye yoğun olma eğilimindedir. Anthropic, birincisi, görevi yerine getiren yapay zekasının yeni neslini eğitmek için milyarlarca dolar daha toplaması gerektiğini düşünüyor.

“Yapay zeka söz konusu olduğunda, dil modelleri oluşturmak ve eğitmek çok fazla sermaye gerektirir, ancak gerçekte neye ihtiyacımız olduğu konusunda dikkatli ve bilinçliyiz ve müşterilerimiz için mümkün olan en iyi çözümü sunmaya devam edebilmemizi sağlayacak fonları güvence altına almaya kararlıyız. dedi Kon. “Küresel yatırımcıların çeşitliliğini korumayı ve bir şirketten – özellikle bir bulut sağlayıcısından – daha büyük bir çek almamayı amaç edindik çünkü bu, bağımsız kalma, işletmelere doğrudan hizmet verme, buluttan bağımsız kalma ve verileri dağıtma yeteneğimizi sınırlayabilir. müşterilerimizin tercihine göre her bulutta güvenli çözümler.”

Bulut sağlayıcı yatırımlarıyla ilgili bu yorum, sırasıyla Microsoft ve Google’dan önemli destek alan OpenAI ve Anthropic gibi girişimlerde olası bir kazı oldu. Ama kısa bir süre önce olan Cohere’den gelmesi ilginç. bildirildiğine göre 200 milyon $ aralığında bir yatırım hakkında Google ile ileri düzey görüşmelerde.

Kon, gelecekteki sermayesinin nereden geldiğine bakılmaksızın, Cohere için büyüme alanının bir sonraki temel alanı olarak “arama ve geri getirme”yi gördüğünü söylüyor. Modellere veya sohbet robotlarına bilgi tabanlarını genişletme ve OpenAI’ler gibi bir sorguyla ilgili bilgileri web’de arama yeteneği veren teknikleri kullanma deneme ile Kon, Cohere’in bugün sunduğundan çok daha güçlü AI sistemleri oluşturabileceğine inanıyor.

“Bugün, sohbet robotlarının dünyaya erişimi yok. 10 dakika önce ne olduğunu bilmiyorlar. Her şeyi kendi içlerinde ezberlemek zorundalar ve sadece eğitim sırasında gördüklerini hatırlıyorlar” dedi Kon. “Arama ve alma ile, bir modelin kaynaklara atıfta bulunmasını zorunlu kılabilirsiniz, böylece kullanıcıların bir modele körü körüne güvenmeleri gerekmez; her şey, doğrulayabileceğiniz ve teyit edebileceğiniz bir siteye bağlanıyor.

Cohere ileriye dönük olarak, bir kişi adına uçuş rezervasyonu yapmak, toplantı planlamak veya harcama raporu hazırlamak gibi müşteriler için harekete geçen ve “işe yarayan” modeller oluşturmayı planlıyor. Bu şekilde, Adept, Inflection ve OpenAI gibi, yapay zekayı üçüncü taraf uygulamalara, hizmetlere ve ürünlere bağlamak için – farklı yaklaşımlar kullansa da – sistemler geliştiren rakiplerin peşine düşüyor.

Rekabete rağmen Kon, Cohere’in güçlü bir konumda olduğunu iddia ediyor.

“Kuruluşlar için bağımsız, buluttan bağımsız yapay zeka platformu olarak farklılaştık” dedi. “Biz yalnızca müşterilerimizin verilerinden yararlanarak ve stratejik farklılaşma ve iş değeri yaratarak tescilli LLM yetenekleri oluşturmalarını sağlamaya odaklandık.”

Inovia Capital, Nvidia, Oracle, Salesforce Ventures, DTCP, Mirae Asset, Schroders Capital, SentinelOne, Thomvest Ventures ve Index Ventures’ın katılımıyla C Serisi turuna liderlik etti.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın