sigortasız araç kullanma cezası 2023

rent a car 34

sigortasız araç kullanma cezası 2023 bilgi90’dan bulabilirsiniz

Trafik Sigortası Yaptırmak Zorunlu mu? | Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Ne Kadar? - sahibinden.com

Trafik Sigortası Cezası 2023 Ne Kadar?

Trafik Sigortası Cezası 2023 Ne Kadar?

Motorlu araçların trafiğe çıkabilmesi için araç sahibinin yerine getirmesi gereken çeşitli yasal zorunluluklar vardır. Bunlardan bir tanesi de Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmak. Trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda ise cezai yaptırımlarla karşılaşabilirsin.

Zorunlu Trafik Sigortasız Araç Bağlanır mı?

Zorunlu Trafik Sigortası, olası bir trafik kazasında karşı tarafın (3. şahısların) maddi hasarını poliçe teminatları dahilinde güvence altına alan ve yaptırılması kanunen zorunlu olan bir sigorta türüdür. Dolayısıyla da Karayolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkacak her motorlu taşıtın mutlaka trafik sigortası yaptırması gerekir. Buradan yola çıkarak “Sigortasız araç bağlanır mı?” sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. 

Yasa gereği, sigortası bulunmayan araçlar trafiğe çıkamaz ve muayene işlemi de yapılamaz bundan dolayı poliçesi biten araçlar, denetime yakalandıklarında bazı yaptırımlarla karşılaşırlar. Olay yerine gelen trafik polisleri, öncelikle sürücüye ceza keser ardından da çekici çağırarak aracı otoparka taşırlar. Ancak aracın yakalandığı sırada polisle konuşarak aracının plakası sisteme girmeden önce sigorta yaptırabilir ve aracı bağlanmaktan kurtarabilirsin. Trafik sigortası olmayan aracın kazaya karışmasısüreci hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsin. 

Ancak Zorunlu Trafik Sigortası ile Kasko Sigortası’nın aynı sigorta olmadığını bilmek önemli. Basitçe açıklamak gerekirse Kasko Sigortası, sigortayı yaptıran kişinin aracının alacağı zararı, poliçede belirtilen teminatlara göre koruma altına alan bir araç sigortası türüdür. Konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak istersen “Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar” başlıklı yazımıza göz atabilirsin.

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmanın getireceği olumsuz durumları, “yasal olarak belirlenen trafik cezaları” ve “kişinin dolaylı yoldan alacağı maddi zararlar” olarak iki başlıkta anlatalım.

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayan araç sahiplerinin trafik cezaları dışında da bazı giderleri olur. Kişinin dolaylı yoldan alacağı maddi zararlar şunlardır:

Eğer trafik sigortası yenileme zamanın geliyorsa ihmal etmemeni öneririz.

Trafik Sigortası Gecikme Cezası Var mı?

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayarak para cezası alan kişinin, cezayı ödemeyi geciktirmesi durumunda ceza tutarına belli faizler uygulanır. Ceza miktarında, cezanın yazıldığı tarihten sonra her ay %5 oranında gecikme zammı yaşanır. Yani 1 ay gecikme durumunda %5, 2 ay gecikmede %10 oranında artar; ancak en fazla %50’ye ulaşabilir. 2023 için bu faiz oranlarını sayısal olarak belirtelim.

Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Trafik sigortası için yazılan cezalar, araç sahiplerine yasal yollarla iletilse de kimi durumlarda çeşitli aksilikler yaşanabilir ve ceza aldığından haberin olmayabilir. Bu durumlarda da cezayı bilmediğin için faiz işletilebilir ve trafik cezan, süreç içinde %50 oranında artabilir. Bu aksiliklerle karşılaşmamak için belirli aralıklarla trafik cezası alıp almadığını kontrol etmende fayda var. Trafik cezası sorgulama işlemleri için e-Devlet trafik cezası sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsin.

Diğer trafik cezaları hakkında bilgi almak için tıkla.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmayı İhmal Etme!

Olası bir kaza durumunu göz önünde bulundurarak şimdiden zorunlu araç sigortanı yaptırabilir ve gerekli önlemi alabilirsin. Hala bir trafik sigortan yoksa daha fazla zaman kaybetmeden Sigortam.net üzerinden online Zorunlu Trafik Sigortası fiyat teklifi alabilir ve sigortanı yaptırabilirsin.

Yazı kaynağı : www.sigortam.net

2023 Trafik Cezaları Belli Oldu!

2023 Trafik Cezaları Belli Oldu!

2023 Y�l� Trafik Cezas� �cretleri Belli Oldu

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

Trafik Sigortası Zorunlu mudur?

 ile kasko sigortası sürücüler tarafından çoğunlukla karıştırılan iki sigorta türüdür. Aracına kasko sigortası yaptıran kişi, zorunlu trafik sigortasına ihtiyacı olmadığını düşünür ve çok büyük bir hataya düşer. Zorunlu trafik sigortasının amacı, karayolunda seyreden araçların karşı tarafa vereceği maddi ve bedensel zararları karşılamak olup; araç sahibinin kendisine veya aracına vereceği zararları karşılamaz. Trafik Kanunu’na göre trafik sigortası, Türkiye’de trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırması gereken bir zorunlu sigorta türüdür. Kendi aracınızı güvence altına almanızı sağlayan ve zorunlu olmayan ise kasko sigortasıdır .

(TÜİK) verilerine göre, 2017’nin Ocak ayında 21 milyon adet olan araç sayısı, 2022’in ilk çeyreğinde 5,1 milyona ulaştı ancak ’nin (TSB) verileri trafik sigortasız araç sayısının 7 milyonun üzerinde olduğunu ortaya koyuyor. Ülkemizde trafik sigortası her araç için zorunlu olduğundan, yaptırılmadığı takdirde maddi cezalar söz konusu…

Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

2023 yılında ödeyeceğiniz trafik sigortası yaptırmama cezası 436 TL olarak uygulanmaya başladı. Buna göre cezasını 15 gün içerisinde peşin ödeyen araç sahipleri % 25 indirimden faydalanarak 327 TL ödüyor. Ancak trafik sigortası yaptırmamanın cezası bununla da sınırlı kalmıyor. Trafik sigortası zamanında yaptırılmazsa, araç sahibinin trafik sigortası basamağı herhangi bir kaza yapmamış olsa bile sabit kalıyor ve trafik sigortası poliçesinde hasarsızlık indirim hakkı kaybediliyor. Bununla birlikte zorunlu trafik sigortasını yaptırmama ve 1 yıllık poliçe süresi dolan sigortayı yenilememe durumunda, geçen her ay için %5 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Gecikme zammı %50 ile sınırlandırılmış.

Trafikten Men Edilme Cezası

Trafik sigortasını yaptırmayan sürücüleri bekleyen diğer tehlike ise aracın trafikten men edilme cezası. Trafik sigortasını hiç yaptırmamış ya da zamanında yenilememiş bir araç, trafik ekiplerince belirlendiğinde, araç çekici yardımıyla otoparka götürülerek trafikten men ediliyor. Araç sahibi aracını almak isterse öncelikle trafik sigortası poliçesini yaptırmak zorunda. Araç sahibi, trafik sigortasını yaptırırken hem gecikme zammına maruz kalıyor, hem de çekici ücreti ve aracın otoparkta kaldığı gün kadar, otopark ücreti ödemekle yükümlü oluyor. Tüm bunları bir arada değerlendirdiğinizde, ödemeniz gereken toplam trafik sigortası cezası oldukça yüksek rakamlara ulaşıyor. Bunun yerine trafik sigortanızı zamanında yaptırarak gereksiz uğraş ve maddi külfetten kaçının güven içinde aracınızı kullanın.

Trafik Sigortası Kaç Gün İçinde Yapılmalıdır?

Trafiğe yeni çıkacak sıfır araçlar ile 2. el alınan araçlar için, trafik sigortası poliçesi yaptırırken dikkat edilmesi gereken hususlar var.

Aracını satan kişi noter satış sözleşmesi ile trafik sigortasını iptal ettirmeli ve kalan gün sayısı kadar prim tutarını iade almalıdır. Bu durumda satın alınan araç sigortadan düşeceği için aracın yeni sahibinin trafik sigortası yaptırması gerekir. Buradaki önemli husus şu: Aracın noter satışı tamamlandıktan sonra, satan kişi sigortayı iptal ettirse dahi, aracın mevcut trafik sigortası poliçesi 15 gün boyunca kullanılabilir. 15 günlük süre 2. el araç sahibine yeni bir trafik sigortası poliçesi satın alması için verilmektedir. Bu süreyi dolduran ve poliçe satın almayan araç sahibi, trafik kontrollerinde trafikten men edilme cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Sıfır kilometre araç satın alınırken trafik tescil işlemleri yapılır ve araç ruhsatı hazırlanır. Ruhsat işlemleri sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nce araç sahibinden, zorunlu trafik sigortası poliçesini ibraz etmesi istenir. Bu nedenle aracın trafiğe çıkmadan önce trafik sigortası yaptırılmalıdır. Sigorta şirketleri, sıfır araçların trafik sigortası poliçelerini ruhsata ihtiyaç olmadan aracın motor numarası, şasi numarası ve modeli esas alarak düzenleyebiliyor.

Detaylı bilgi için “” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaza Durumunda Maddi ve Manevi Tazminat Yükümlülüğü

Trafik sigortasına sahip olmamanın en büyük yükümlülüğü, bir kazaya karışmanız durumunda ortaya çıkıyor. Bildiğiniz gibi, trafik sigortası herhangi bir kazaya karıştığınızda sizi 3. kişilere verebileceğiniz zararlara karşı koruyor. Olası bir kaza durumunda oluşan tüm maddi ve manevi zararlar, aracınızın trafik sigortası tarafından karşılanıyor. Ancak, trafik sigortanız olmadan seyir halindeyken bir trafik kazası meydana gelir ve kazada kusurlu olarak kabul edilirseniz, ortaya çıkan tüm maddi ve manevi kayıpları kendiniz ödemek durumunda kalırsınız. Bu durumda araç masrafları, sakatlanma veya ölüm meydana gelmesi halinde, hastane masrafları ve manevi tazminat bedeli altından kalkamayacağınız kadar büyük olabilir.

Trafik Sigortası Bitince Kaç Gün İçerisinde Yenilenmelidir?

Trafik sigortasının belli bir yenilenme süresi yoktur. Poliçenizin süresi 1 yıldır. 1 yıl dolduğunda hemen yenileme yapmanız gerekir. “” başlıklı yazımızda belirttiğimiz üzere bir gün bile poliçesiz trafiğe çıkmak yasaktır. Bu nedenle trafik sigortası poliçe yenileme gününüzü unutmamalı ve zamanı geldiğinde mutlaka poliçe yenilemenizi yapmalısınız. 

Eğer sigortanızı Koalay.com üzerinden yaptırmışsanız, zamanı geldiğinde sizi e-posta, sms yoluyla bilgilendiriyor, en doğru kararı verebilmeniz için kıyaslamalı ve kapsamlı olarak tüm teklifleri sizinle paylaşıyoruz. Böylece, sigortanızın yenilenme tarihine dair kaygı duymadan ve en uygun teklif için araştırma yapmanıza gerek kalmadan kolayca sigortanızı yenileyebilirsiniz.

Trafik sigortası ile en çok sorulan sorulardan biri de poliçe günü dolmadan yenileme yapılıp yapılamayacağıdır. Evet, poliçe süresi dolmadan yenileme yapabilirsiniz. Ancak mevcut sigortanız bitmeden yeni sigortanız aktif hale gelmeyecektir. Trafik sigortası yenilemenizi sigorta bitmeden yaptırsanız dahi, mevcut sigortanızın süresi dolmadan yenisi başlamaz. Gününden erken yenilediğiniz sigortanız, poliçenizin süresi bittikten sonra devreye girer.

Siz de kendinizi ve ailenizi büyük maddi yükümlülüklere karşı teminat altına almak için 3 dakika içerisinde, kredi kartınızla en uygun fiyata sigortanızı online satın alın.

Yazı kaynağı : www.koalay.com

2023 trafik cezaları belli oldu… Araç sürücüleri dikkat: Bugünden itibaren başladı

2023 trafik cezaları belli oldu... Araç sürücüleri dikkat: Bugünden itibaren başladı

2023 yılının yeni trafik cezaları belli oldu. Artış oranlarına göre; 2022’de 427 TL olan kırmızı ışıkta geçme cezası 951 TL,. hız sınırını yüzde 10 – yüzde 30’a kadar aşmanın cezası ise, 951 TL olarak belirlendi.

HIZ SINIRINI YÜZDE 50’DEN FAZLA AŞMAK 4 BİN 64 LİRA

Hız sınırını yüzde 30 – yüzde 50’ye kadar aşmak 888 TL’den bin 979 TL’ye, hız sınırını yüzde 50’den fazla aşmak ise, bin 823 TL’den 4 bin 64 TL’ye yükseldi.

Alkollü araçla ilk kez yakalanan 4 bin 64 TL para cezası ödeyecek. 2022’de 2 bin 286 TL olan ikinci defa alkollü araç kullanmaktan yakalanana ise, 5 bin 96 TL para cezası verilecek.

EMNİYET KEMERİ TAKMAMAK

Birçok sürücünün uymadığı emniyet kemeri ihlaline de yüksek ceza geliyor. 2022’de 196 TL olan emniyet kemeri takmamanın cezası, yapılan değerleme oranıyla 436 TL’ye yükseldi.

CEP TELEFONU KULLANMAK

KGYS’ler tarafından tespit edilen ve sürücülerin birçok kez ceza yediği seyir halinde cep telefonu kullanma cezası ise, 427 TL’den 951 TL’ye kadar artış gösterecek.

ALKOL TESTİNE İTİRAZ, 8 BİN 551 TL OLDU

Alkol testine itiraz etmek 3 bin 836 TL’den 8 bin 551 TL’ye, muayenesiz araçla trafiğe çıkmak ve yasak olan yerde sollama yapmak ise, 427 TL’den 951 TL’ye yükseldi.

SİREN KULLANMANIN CEZASI

Yetkisi dışında çakar veya siren kullananlara da ağır cezalar geliyor. 2022’de bin 823 TL olan ceza tutarı, 4 bin 64 TL olacak.

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANIMI

Vatandaşların çokça maruz kaldığı cezalardan bir tanesi de ehliyetsiz araç kullanmak. Yapılan Yeniden Değerleme Oranı ile birlikte ehliyetsiz araç kullananlar, 8 bin 90 TL ceza ödeyecek.

DRİFT ATAN YANDI!

Belirlenen yeni cezaların arasında en yüksek tutarlardan bir tanesi de drift atmak. 2022’de 9 bin 125 TL olan ceza tutarı, 20 bin 342 TL’ye yükseldi.

UYUŞTURUCU MADDE ALARAK ARAÇ KULLANMAK

2023’te belirlenen ceza tutarında en yüksek ceza, uyuşturucu ve uyarıcı madde alarak araç kullanmak oldu. Bu suçtan ceza alanlar, 20 bin 977 TL ceza ödeyecek.

SAHTE PLAKA CEZASI

Araca sahte plaka takmanın cezası 20 bin 302 TL, aracı plakasız kullanmanın cezası ise, 2 bin 312 TL oldu.

Emniyet şeridini ihlal etmek bin 823 TL’den 4 bin 64 TL’ye, trafik sigortası olmadan trafiğe çıkmak 196 TL’den 436TL’ye, takip mesafesine uymamak 196 TL’den 436 TL’ye, plakanın okunur olmasını engelleyecek değişikliklerin cezası ise, 750 TL’den 1671 TL’ye yükseldi.

Yaya veya okul geçitleri ile kavşak giriş ve çıkışlarında yayalara öncelik vermeyenlere 888 TL, kask ve koruma gözlüğü takmayanlar ve araçlardan çöp atanlar da 196 TL ceza ödeyecek.

Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın