sevme ve sevilme gibi kişinin temel ihtiyaçları için kullanılan kavram

rent a car 34

sevme ve sevilme gibi kişinin temel ihtiyaçları için kullanılan kavram bilgi90’dan bulabilirsiniz

Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır

Sevmek ve Sevilmek Bir İhtiyaçtır

İnsan, maddi ve manevi yönü olan bir varlıktır. Bu sebeple de onun hem maddi hem de manevi ihtiyaçları vardır. Yemek, içmek, giyinmek, barınmak vb. insanın maddi ihtiyaçlarındandır. Yalnızca maddi ihtiyaçlarını karşılamak onun mutlu olması için yeterli değildir. Bunun yanı sıra insanın manevi ihtiyaçlarının da karşılanması gerekir. İnanmak, ibadet etmek, yüce bir varlığa sığınmak, bağlanmak, güvenmek vb. de insanın manevi ihtiyaçlarındandır. Manevi ihtiyaçların en önemlilerinden biri de sevgidir. İnsanın, mutlu olabilmek için sevmeye ve sevilmeye ihtiyacı vardır. Sevmeyen, başkaları tarafından sevilmeyen insan ne kadar varlıklı ve sağlıklı olursa olsun mutsuz, huzursuz olur.

Sevgi, insanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygudur. Bu duygu, insanları birbirine bağlar. Sevginin olduğu yerde yüzler güler, üzüntüler neşeye dönüşür, acılar çabuk unutulur, sıkıntılar kolayca hâlledilir, kalpler kaynaşır.

Sevgi duygusu, insanın mutlu olmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Bu duygu, insanı iki şekilde mutlu eder. Birincisi severek, ikincisi ise sevilerek mutlu olmaktır. Kalbi sevgi dolu olan ve varlıklara sevgiyle bakabilen kişilerin içinde, insanı huzursuz eden kin, düşmanlık, kıskançlık, hırs gibi kötü duygular barınamaz. Böyle kişiler, başta insanlar olmak üzere bütün canlılara, tüm varlıklara sevgiyle yaklaşırlar. Sevme duygusu insanı olumlu etkiler. Başkalarını, çevremizdeki varlıkları sevdiğimizde içimize huzur dolar. Her şeye sevgiyle bakıp severek yaklaştığımızda hem kendimizle hem de çevremizle barışık ve uyumlu bir insan oluruz. Bu da bize huzur ve mutluluk verir.

Sevilmek de insanı mutlu eder. Anne-babamızın, öğretmenlerimizin, çevremizdeki insanların bizi sevdiğini bilmek içimizi rahatlatır. Bize huzur ve güven verir. Yalnız olmadığımızı, onların her zaman yanımızda olduğunu hissettirir. Bir sıkıntı yaşadığımızda, sorunla karşılaştığımızda bizi seven insanların olduğunu bilmek o sorunu kolayca çözmemizi sağlar. İnsanları sevmeyen kişiler her şeye olumsuz bakarlar. Çevrelerindeki güzellikleri göremez ve hissedemezler. Başkaları tarafından sevilmeyen kişiler güvensizlik ve yalnızlık duygusuna kapılırlar. Bu da onları mutsuz ve huzursuz eder.

Sevmekle sevilmek arasında yakın bir ilişki vardır. Sevgi, sevgiyi doğurur. Sevmek, öyle yüce bir duygudur ki başkalarına da yansır. Dolayısıyla insanlara sevgiyle yaklaşanlar, onlardan da sevgi görürler. Aynı şekilde çocukların sevmeyi öğrenebilmeleri için sevgiye ihtiyaçları vardır. Sevgiyi yeterince tadamayan, ailesi ve çevresi tarafından yeterli sevgi gösterilmeyen çocukların, ileriki yaşlarında insanlara sevgiyle yaklaşamadıkları bilinen bir gerçektir.

İslam dini sevgiye büyük önem verir. Dinimize göre sevgi, Allah’ın (c.c.) büyük bir nimetidir ve aynı zamanda onun varlığının delillerindendir. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de yer alan bir ayette şöyle buyrulur: “Kaynaşmanız için… aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de onun (varlığının) delillerindendir. Doğrusu bunda, iyi düşünen bir kavim için ibretler vardır.” (Rûm suresi, 21. ayet.)

Atatürk, insan sevgisine ve barışa çok önem veren bir liderdi. Onun barışa verdiği önemin temelinde insan sevgisi yer almaktadır. Atatürk; sevgiyi, hoşgörüyü birlikte yaşamanın ve barışın temel şartı görmüştür. İnsanların kin ve nefretten uzaklaşacak şekilde eğitilmelerini istemiştir. Sevgiye verdiği önemi çeşitli sözlerinde dile getiren Atatürk bir sözünde, “İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirini sevdirerek karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir.” (Atatürkçülük, C 1, s. 319.) demiştir.

Yazı kaynağı : www.dinkulturu.gen.tr

Sevme ve sevilme gibi kişinin temel ihtiyaçları için kullanılan kavram…. Idea question from @Gorkemyildiz6034

Sevme ve sevilme gibi kişinin temel ihtiyaçları için kullanılan kavram.... Idea question from @Gorkemyildiz6034

Selam!

↪️her insanın sevmek sevilmek gibi duygulara ihtiyacı vardır

↪️Bu duygular sosyal bir ihtiyaçtır

▶️Kolay gelsin

❤️ArMy

Yazı kaynağı : doku.tips

Sevilmek bir ihtiyaçtır, peki ya kendini sevmek? – Uplifers

Sevilmek bir ihtiyaçtır, peki ya kendini sevmek? - Uplifers

Sevmek ve sevilmek isteği, nefes alan her canlı türünün olmazsa olmaz bir ihtiyacıdır. Maslow’un ihtiyaçlar piramidinde de, sağlıklı bir birey olmak için sahip olmamız gereken 5 temel gerekliliğin üçüncüsü olarak yerini almaktadır. İnsan, duyguları deneyimleyerek keşfeden ve keyif aldığı keşfi tekrar tekrar deneyimlemeyi arzulayan bir varlıktır.

Örneğin ilk kez kötü not alan veya evcil hayvanını kaybeden bir çocuk olduğunuzu düşünün. Bu olaylar sizde hüzün, korku, hayal kırıklığı gibi duygular uyandıracaktır. Bu hisleri ilk kez deneyimlediğiniz anda bir daha aynı şeyi yaşamamak adına elinizden geleni yapacaksınızdır. Sevilme ihtiyacı da tam olarak böyle. Sevmenin ve sevilmenin, hatta ihtiyaç duyulup onaylanmanın ne anlama geldiğini bilen biri, elbette ömrü boyunca güzel olan bu hisse sahip olmak isteyecektir. Oldukça doğal ve önemli olan tüm bu hisler kimi zaman bizi hayal kırıklığına da uğratabilir.

Peki, neler sizi sevilen biri yapar? İyi bir stil mi, yoksa güzel bir burun mu? Tatlı bir ses tonu ya da ekonomik imkânlarınız mı? Yumuşak mizacınız veya başarı dolu kariyeriniz mi? Belki de herkesle iyi anlaşan yapınızdır sizi sevilebilir hale getiren? Size cevap vereyim: Hiçbiri. Kişiyi sevilebilir yapan en temel yapı, kendi kendisini sevebilme kapasitesidir. Sevme işine kendinizden başlamadığınız sürece, başkaları için yaptığınız tüm girişimler sizi sadece o kişi için idealize edecektir.

Her kişi için bambaşka biri olduğunuzu düşünün. Bu durum yorucu olduğu kadar da sahtedir. Oysa siz bir bütünsünüz ve ihtiyacınız olan sevgi kendi kalbinizden başlamalı yolculuğuna. Herkesle iyi anlaşamayan biri olabilirsiniz, ama sizi, herkesle iyi anlaşmayan yanınızla sevebilecek kişilerin sevgisi iyi hissettirecektir.

Sevilme ihtiyacı aynı zamanda bir güçlenme arzusudur. Sevilmezseniz yalnız kalırsınız, yalnız kalırsanız güçsüz görünürsünüz. Oysa bu da çok doğru bir yaklaşım değildir. Sevilmek ve destekleyici bir çevreye sahip olmak elbette zor durumlardaki dayanıklılığınızı artıracaktır. Fakat buradaki kilit nokta yine sizsiniz. İçsel motivasyonu düşmüş, kendi kendine küskün birine kim ne kadar yardım edebilir? “Asla esnek olmayın, en ufak şeyde gemileri yakın” demiyorum elbette ama önce kendine dost olmayı öğrenmeli insan diyorum.

Özellikle depresyon, bipolar bozukluk gibi spesifik bir tanınız yoksa yukarıda bahsettiklerimi başarmak inanın zor değil.
Daha iyi ve memnuniyet içeren bir yaşam için sahip olmanızı önerebileceğim 4 temel şey var. Bunlar;

Özellikle “heves”i aman kaybetmeyin. Zira heves, yukarıda sıraladığım hepsinin en temel taşı oluyor.

Özetle;

Yeri geldiği zaman en acımasız eleştirmen, yeri geldiği zaman en şefkatli ses yine siz olmalısınız kendinize. Yazının da başlığında söylediğim gibi; sevilmek bir ihtiyaç, fakat kendini sevmek bir zorunluluktur.

Beni Instagram’dan takip edebilirsiniz. 

En derin sevgilerimle…

İlginizi çekebilir: Sizden bir tane var: Kendinizi tanımak ve kabullenmek için

Yazı kaynağı : www.uplifers.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın